Zdravá výživa
Kokosový ořech – Pěstování, recepty z kokosu
Co je kokos
Je druh ovoce, s tvrdou dřevnatou skořápkou s odlupujícím se lýkem. Barva je tmavohnědá, a bílou dužinou uvnitř a kokosovou vodou. Většinou měří něco mezi dvaceti až třiceti centimetry, váží kolem dvou kil. Roste převážně v tropech na palmách. Je to vynikající zdroj energie.
Má široké využití v potravinářství, jako pochutina, ale i se z něj lisuje olej. Z kůry se vyrábí kokosové textilní vlákno. Takže své využití najde i v textilním průmyslu. Kokosové mléko se získává tak, že se slisuje buničina z vnitřku ořechu. To, co z ořechu vyteče, když ho rozkrojíme, není mléko, ale kokosová voda (viz CelostniMedicina).
Ořech obsahuje vápník, vlákninu, nenasycený tuk, cukr a proteiny. Ořechy rostou na vrcholku palmy. Na jedné palmě vyroste pět až sto padesát ořechů. Palma dorůstá výšky až třiceti metrů. Cíleně se pěstují víc, jak tři tisíce let. Do jiných oblastí se palmy rozšířily neplánovaně díky tomu, že ořech dobře plave v moři, a tam vydrží i několik měsíců. Tak se dokáže dostat na vzdálené místo, kde se zakoření.
Na vrcholu ořechu jsou tři otvory. Dva z otvorů mají pevnou slupku, a ta třetí má slabou. Je to proto, aby přes ní dokázal proniknout klíček při klíčení. Palmy rostou nejčastěji ve Vietnamu, na Srí Lance, v Thajsku, v Indonésii, v Malajsii a na Filipínách. Najdeme ji i v Mexiku, Brazílii, Kolumbii a na Madagaskaru.
Kokosovník ořechoplodý je palma
Kokos neboli kokosový ořech roste na kokosovníku, což je palma, která pochází z jihovýchodní Asie. Pěstuje se na okrajích velkých řek a moří. Pěstuje se pro své plody, tedy ořechy. Palma je vysoká, a kmen bývá ohnutý. Na kmeni jsou kruhové jizvy. Listy vyrůstají na vrcholu, a jsou dlouhé i šest metrů. Listy mají podlouhlý tvar. Opylení u palmy je samosprašné. Pokud je ořech na palmě pět až osm měsíců, má zelenou barvu a jeho dužina je ještě měkká. Když se ořech kokosu nechá na palmě dvanáct a více měsíců, je z něj přesně takový ořech, jaký kupujeme u nás v obchodech.
Má už hnědou barvu a je tvrdý na vrchu i uvnitř. Rozmnožuje se pouze semeny. Klíčivost trvá několik měsíců až let. Pěstuje se hlavně v písčitých až písčitohlinitých půdách. Potřebuje vyšší teploty. Pokud bychom si palmu chtěli vypěstovat z koupeného ořechu, tak máme smůlu. S největší pravděpodobností se nám to bohužel nepodaří. Kokosové ořechy, které si zakoupíme u nás v obchodech jsou zbaveny vlákniny, která podporuje klíčení (zdroj Wikipedia).
Video – vypěstujte si kokos doma!
Kokosové textilní vlákno
Textilní vlákno se získává z kůry plodů kokosové palmy. Délka vláken z jednoho ořechu bývá mezi deseti až třiceti centimetry. Přibližně polovina vláken se používá na netextilní výrobky. Jedná se o výplně čalouněných sedadel. Kartáče, izolace a podobně. Druhá část příze se používá na textilní výrobu. Zpracovává se na přízi, k výrobě tkanin, koberců lan a dalších věcí. Výroba textilií je používána již od jedenáctého století. V Indii, na Srí Lance a ve Vietnamu se textilní výrobě věnuje kolem milionu lidí. Jedná se o ruční zpracování.
Video, jak snadno oloupat kokosový ořech:
Sklizeň ořechů se provádí speciálním nářadím. Za jeden den se s ním sklidí až dvě stě padesát palem. Při sklizni ořechů se rozeznávají dva druhy. Ořechy zralé, hnědé poskytují hrubší vlákno, z kterého se vyrábějí kartáče a košťata. Lana a provazy se splétají pouze ručně. Z ořechů, které ještě nestačily dozrát, poskytují bílá, nebo lehce nahnědlá vlákna. Tato vlákna jsou vhodná na přízi. Při ručním zpracováním se oloupe sto padesát ořechů. Při strojovém jich je čtyři sta kusů.
Kokosový ořech v potravinářství
Má krásnou exotickou vůni a chuť. Sušený je velice oblíbený. Třeba o Vánocích si to bez něj neumíme ani představit. Má i pozitivní vliv na naše zdraví. Obsahuje nasycené mastné kyseliny, a zdravé tuky, které nepodporují tvorbu cholesterolu. Pravidelná konzumace strouhaného kokosu podpoří naše kosti i svalstvo, také dokáže bojovat proti osteoporóze, nebo problémům s pohybovým aparátem. Pomůže nám i v případě, že přetěžujeme svůj organismus.
Je oblíbenou surovinou při vaření exotických jídel. V naší české kuchyni se nejvíce používá na přípravu sladkých jídel. Existují ale i recepty na slaná jídla. Vynikající jsou i energy drinky, marmelády, džusy, šťávy, koktejly, oleje i mléka. V posledních letech se těší velké oblibě kokosový olej. Používají ho hlavně lidé, kteří uznávají zdravý životní styl života. Vhodný je nejen ke konzumaci, ale hodně se používá v kosmetice. Vyživuje vlasy, omlazuje pokožku, a dokonce i pomáhá proti různým infekcím.
Na naši pokožku má pozitivní vliv. Pomáhá proti akné, ekzémům a podrážděním pokožky. Vynikající účinky má i na vlasy. Používá se jako maska na vlasy. Natřeme ho do kořínků vlasů, promasírujeme pokožku a rozčešeme na celou délku vlasů. Necháme účinkovat dvacet minut. Potom opláchneme teplou vodou. Vlasy po této masce budou lesklé, silné a nebudou nám tolik vypadávat. Z kokosu se vyrábějí i krémy noční i denní, sprchové gely, jemná tekutá mýdla, krémový deodorant, pleťové masky, krém na ruce, a mnoho dalších kosmetických přípravků. Všechny výrobky jsou k naší pokožce velmi příznivé.
Kokosová voda
Získává se z mladých, ještě zelených kokosových ořechů. Tím se vystihne doba, než se v ořechu začne tvořit dužina. Jedná se o čirou tekutinu, bez obsahu tuku. V tropech, hlavně v Brazílii a Indii je to vyhledávaný nápoj již mnoho let. Prodává se tam na tržištích. Obchodník vezme ořech, jeho špičku odsekne mačetou a tím se dostane ke kokosové vodě. Koupit ji můžeme i balenou v PET lahvích, nebo v plechovkách v posledních letech i u nás. Používá se jako energetický, nebo sportovní nápoj, díky vysokému obsahu minerálních látek a draslíku. Obsahuje vitamíny B a C. Má velmi nízký obsah kalorií a sacharidů. Z toho důvodu je vhodná při různých dietách na hubnutí. Proti škodlivým volným radikálů nás chrání antioxidanty, které jsou ve vodě obsažené. Také obsahuje kyselinu laurovou, která nám pomáhá při procesu buněčného růstu. Výborných vlastností má mnohem víc. Používá se k rychle hydrataci lidského organismu, také dobře pomáhá u již probíhajících zánětech. Kromě všech těchto výhod i výborně chutná a dodává nám tolik potřebnou energii.
Mimo to obsahuje i vysoké množství enzymů, takže se používá i jako detoxikační nápoj. U nás se prodává v obchodech se zdravou výživou, nebo si ho můžeme koupit na internetu. Dá se říct, že v průměru stojí sto korun za jeden litr. Není to malá částka, ale díky všem jejím vynikajícím vlastnostem se určitě vyplatí si ji alespoň občas pořídit. Třeba když potřebujeme načerpat energii, nebo ze zdravotních důvodů. Pomáhá při střevních potížích, ledvinovým kamenům, zvracení, horečkám, v těhotenství proti nevolnosti. Těhotné ženy si kokosovou vodu chválí nejen proto, že je zbavuje nevolností, ale také jim dodává potřebnou energii.
Kokosový olej
Má mnoho využití. Využívá se nejen v potravinovém průmyslu, ale i v kosmetice. Je panenský, čistě přírodní, neobsahuje cholesterol, v těle se neusazuje, a proto je jeho konzumace prospěšná i při různých dietách. Při redukčních dietách se nemusíme bát takzvaného jojo efektu. Pocit nasycení máme již při pár lžičkách oleje. Má výbornou chuť i vůni. Obsahuje vitamíny A,C, E. Používá se jako přírodní antibiotikum. Také nás chrání proti různým virům a infekcím. Likviduje i plísně. Vhodný je i pro diabetiky, rozkládá totiž cukr v krvi. Je vhodný na studené pokrmy, ale i se na něm dobře smaží, protože se nepřipaluje a neprská.
Kokosový olej se hojně využívá i v kosmetice. Dobře prospívá naší pokožce i nehtům. Hodí se na suchou, popraskanou a citlivou pokožku. Dá se použít dokonce i jako odličovadlo. Po koupeli, nebo sprše dodá pokožce výživné látky a sametový vzhled. Dobře působí na ztvrdlou pokožku na loktech a kolenech. Vynikajícně působí i na jizvy po operaci, jaterní skvrny, různé kožní vady. Ale také i vyhlazuje vrásky. Blahodárně působí po holení. Nemusíme se bát ho použít ani na dětskou pokožku. Pomáhá i na suché a poškozené vlasy, které se lámou, třepí a vypadávají.
Když si s ním budeme vyplachovat ústa, zbaví nás bakterií v ústní dutině a vybělí nám zuby. Výborně se hodí i při masážích celého těla. Dobře se do pokožky vstřebává, a pokožku zanechává pružnou. Zamezuje předčasnému stárnutí a po opalování nám zklidní kůži. Když ho použijeme místo balzámu na rty, určitě uděláme dobře. Pomáhá na popraskané rty, a pomáhá nám nejen v létě proti vysušení, ale také v zimě, když mrzne. Kokosový olej umí dělat zázraky i v medicíně. Měli by ho konzumovat ti, kteří mají problémy se srdcem, štítnou žlázou, a působí i preventivně proti obávané rakovině.
Kokosové mléko
Používá se na přípravu polévek, omáček i dezertů. Dobře se hodí pro lidi, kteří mají alergii na živočišné mléko, nebo mu dávají přednost ti, kteří z náboženských, nebo jiných důvodů odmítají mléko živočišného původu. Je důležité i pro vegany. Jen ho nesmějí konzumovat ti, co mají alergii na kokos. Doporučuje se jeho konzumace při přemnožení kvasinek v organismu. Kokosové mléko mohou konzumovat i velmi malé děti. Je to možné již od čtyř měsíců dítěte. Používá se při vaření kaší, i pro vaření maso- zeleninových dětských pokrmů.
V prodeji je několik druhů, liší se poměrem vody a kokosu. Prodejny ho mají většinou v plechovkách, ale někdy i v krabicích. Ke koupi jsou i rýžovo-kokosová mléka, která se dají bez jakékoliv úpravy rovnou pít. Kokosové mléko si můžeme vyrobit i doma. Na přípravu budeme potřebovat strouhaný kokos a studenou vodu. Příprava je snadná. Den předem si dáme namočit strouhaný kokos a zalijeme půl litrem studené vody. Druhý den dáme do mixéru a mixujeme tak dlouho, dokud nezpění a nevznikne mléčná tekutina. Mixovat bychom měli na velké otáčky. Potom scedíme přes plátýnko, mixér ještě vypláchneme čtvrt litrem studené vody a také přelijeme přes plátýnko. Přecezenou drť dobře vymačkáme. Takto připravené mléko je vhodné k okamžité konzumaci, ale i nám vydrží v lednici po dobu tří dnů. Později už bychom ho uchovávat neměli.
Kokosový cukr
Nahrazuje běžný cukr a je velice chutný. Na ostrově Bali ho získávají ručním sběrem nektaru z květů kokosových palem. Vyrábí se ze sladké šťávy květů. Ta se získá tak, že se nařízne květ. Nektar se pomalu uvaří, tím se odpaří voda čímž vznikne karamel, který se potom rozdrtí na drobné krystalky, které mají lahodnou karamelovou chuť. Jako oblíbené sladidlo se používá v Asii již několik století. V našich civilizovaných zemích se začal prodávat teprve nedávno.
Koupit si ho můžeme přes internet v e-shopech, nebo ve specializovaných prodejnách. Obsahuje hořčík, železo, zinek a vitamín B. Má dobrý vliv na náš organismus a podporuje imunitní systém. Jeho využití je velice široké. Používá se do studených i teplých nápojů. Používá se i při přípravě zákusků, do pečení i do cereálií. Kokosový cukr prospívá našemu tělu. Je to zároveň i výborná delikatesa. Tomu odpovídá i jeho cena. U nás se prodává jedno kilo něco kolem čtyři sta korun. Důležité je, že není rafinovaný, a tím jsou v něm zachovány všechny živiny. Neobsahuje lepek, což je další jeho velká výhoda.
Svou chutí je podobný třtinovému cukru. Má hnědou barvu. Při jeho konzumaci reaguje tělo tak, že vyplavuje mnohem menšího množství inzulinu, dochází tak k nižšímu zvýšení hladiny glukózy v krvi a tím naše tělo méně ukládá tuk. Během roku se může chuť o něco změnit díky tomu, že záleží na druhu palmy, z níž se vyrábí a na způsobu sklizně. Kokosový cukr obsahuje čtrnáct aminokyselin. Určitě neuděláme chybu, když si ho koupíme a ochutnáme jeho výbornou karamelovou chuť. Většinou, kdo si ho jednou koupí a ochutná, ten už si ho potom kupuje stále.
Kokosová mouka
Vyrábí se z dužiny kokosu tak, že se rozemele a vysuší. Dá se použít všude tam, kde se používá pšeničná. Obrovskou výhodou je, že je bezlepková, takže z ní mohou péct, i ti, kteří mají bezlepkovou dietu. Při pečení se doporučuje přidat o jedno vajíčko více, aby se těsto z ní nedrolilo. Do těsta z ní také dáváme méně cukru, než se uvádí v receptu, protože sama o sobě má nasládlou chuť. Je výborná na pečení buchet, koláčů i muffinů. Také ji používáme na zahuštění omáček a polévek. Je výborným zdrojem vlákniny a vitamínů. Každému pokrmu dodá výbornou chuť. Výborně se hodí i na přípravu těstovin, protože těstoviny nám déle vydrží, než ty co jsou připravené z pšeničné mouky. Použití je opravdu široké. Nejen že se výborně hodí na pečení, ale i na přípravu pudinku, čokolády, krému, kaší, ale i do koktejlů. Dobře působí na vitalitu a krásu těla díky minerálům, vlákniny a vitamínům. Hodí se i pro redukční dietu, protože obsahuje méně cukrů a tuků. Přesto má přirozeně nasládlou chuť. K nám se většinou dováží ze Srí Lanky a Filipín. Zakoupit si ji můžeme v obchodech se zdravou výživou, nebo přes internet. Samozřejmě, že za podstatně vyšší cenu, než kolik dáme za pšeničnou. I tak pro její výborné vlastnosti se určitě vyplatí, když si ji zakoupíme. Obsahuje třicet devět procent vlákniny, což je tři krát více než obsahuje třeba soja. Většinou nás vyjde kilo kokosové mouky něco přes sto korun. V BIO kvalitě je to o něco větší cena. I přes to je dobré ji vyzkoušet. Nutriční hodnota ve sto gramech je čtyři sta třicet kcal.
Z kokosu je mnoho výborných receptů
Kokosové taštičky s kokosovým tvarohem
Jeden z nich je recept na listové taštičky s kokosovým tvarohem. Budeme potřebovat jedno balení listového těsta, dvě stě padesát gramů měkkého tvarohu, sto gramů strouhaného kokosu, jedna hrst cukru, jedno vejce a hladká mouka na posypání válu. Když máme všechny suroviny nachystané, můžeme začít dělat taštičky. Nejprve si pomoučníme vál, vyválíme tenký plát z listového těsta. Vezmeme si nůž, vykrájíme čtverečky. Tvaroh smícháme s kokosem a cukrem. Na každý čtvereček dáme kopeček náplně a vždy protilehlé strany k sobě přitiskneme.
Aby nám spoje lépe držely, potřeme je rozšlehaným vajíčkem. Dáme vyhřát troubu na dvě stě stupňů, nachystáme si plech, na který dáme pečící papír. Taštičky na něj narovnáme tak, aby se nedotýkaly a dáme do trouby péct. Při tom snížíme teplotu na sto osmdesát stupňů a budeme péct asi patnáct minut. Když mají taštičky zlatavou barvu, plech vyndáme a necháme vystydnout. Potom ještě můžeme posypat moučkovým cukrem.
Kokosová roláda s jemným krémem
Potřebovat na ni budeme sto padesát gramů cukru moučky, pět vajec, sto deset gramů polohrubé mouky, jeden citron a kokos strouhaný na posypání rolády. Na krém si připravíme jedno celé máslo, dvě stě gramů moučkového cukru, sto gramů hrubé mouky, dva a půl dl mléka a dva žloutky. Nejprve utřeme žloutky s cukrem do pěny a potom přidáme mouku a citronovou šťávu a kůru.
Z bílků ušleháme tuhý sníh, který postupně do těsta vmícháme. Troubu vyhřejeme ne sto osmdesát stupňů, do pekáče rozprostřeme pečící papír, těsto na něj nalijeme a dáme péct. Pečeme dozlatova asi deset minut. Upečenou roládu, pokud je ještě teplá srolujeme do vlhké utěrky a přitom z ní odstraníme pečící papír a necháme vychladnout. Než roláda vychladne, nachystáme si zatím krém. Mléko smícháme s moukou a za stálého míchání přivedeme k varu a odstavíme. Mícháme ještě do vychladnutí. Žloutky utřeme s moučkovým cukrem a změklým máslem do pěny, do které po kouskách přidáme vychladlou kaši.
Vychladlou roládu rozbalíme, potřeme krémem a opět zabalíme. Krémem potřeme i vršek rolády a ještě posypeme kokosem. Na chvilku dáme do ledničky ztuhnout, a pak už můžeme roládu nakrájet a pochutnávat si. Je opravdu výborná. Když víme, že roládu nebudou jíst děti, může se roláda ještě pokapat rumem, nebo vaječným koňakem.
Kokosová bábovka
Je výborná a zamilují si ji všichni, co mají rádi kokos. Dříve naše babičky pekly bábovky každý víkend. V dnešní době už to tak většinou není a je to velká škoda. Na přípravu nejsou složité, moc času nám také nezaberou. Někdo říká, že jsou příliš suché. To ale není pravda třeba u té, do které se přidává šlehačka. Jedná se o hrnečkovou šlehačkovou bábovku. Nachystáme si tři vejce, jeden vanilkový cukr, dva hrnky polohrubé mouky, jeden hrnek krupicového cukru, dva hrnky tučné šlehačky, jeden prášek do pečiva, jednu lžíci kakaa. Když máme suroviny nachystané, začneme s přípravou těsta, což je velmi snadné a dokáží to i děti. Vezmeme si misku, do které rozklepneme vejce, přidáme krystalový cukr i vanilkový cukr. Metlou, nebo pomocí mixéru ušleháme pěnu. Přilijeme šlehačku, zamícháme a dáme mouku promíchanou s kypřícím práškem. Uděláme hladké těsto bez hrudek a polovinu nalijeme do bábovkové formy, kterou vymažeme a vysypeme.
Do druhé poloviny těsta vmícháme kakao a také nalijeme do formy. Dáme péct do vyhřáté trouby na sto osmdesát stupňů, asi čtyřicet minut. Ihned po upečení je dobré bábovku vyklopit a nechat vychladnout. Potom máme na výběr. Můžeme ji pocukrovat moučkovým cukrem, nebo ji polít čokoládou. Receptů na bábovky je mnoho. Ty hrníčkové jsou oblíbené, protože nemusíme používat váhu a je to rychlejší na přípravu. Jsou i bábovky, do kterých se dává ovoce. Ty mají rády hlavně děti. Internet je plný receptů, takže si určitě vybere tu, která mu bude chutnat nejvíce.
Kokosová buchta
Receptů najdeme v každé kuchařce dost, a tak je opravdu jen na nás, který si vybereme. V dnešní době se hledají i recepty na internetu. Tam jich nalezneme určitě nejvíc. Dobrou pomůckou pro nás jsou i hodnocení pokrmů. Najdeme recepty jednoduché, ale i náročnější na přípravu. V naší uspěchané době získávají oblibu ty jednoduché a rychlé. Jedním z nich je právě ten snadný na přípravu. Budeme na něj tyto suroviny. Pět vajec, osm lžic krystalového cukru, tři balíčky vanilkového cukru, dvě stě padesát gramů zakysané smetany, sto dvacet gramů másla, sto padesát gramů kokosu, čtyři zarovnané lžíce polohrubé mouky.
Z těchto ingrediencí uděláme vynikající buchtu, která bude chutnat úplně všem. Pustíme troubu na sto osmdesát stupňů a necháme ji vyhřát. Mezi tím si připravíme plech, který vymažeme a vysypeme, nebo ho můžeme vystlat pečícím papírem. Začneme i s přípravou těsta, která je snadná. Ušleháme bílky do husté pěny. Že jsme je ušlehali správně, se ujistíme tak, že když otočíme misku dnem vzhůru, budou v ní držet. Jako další si utřeme máslo s cukrem do hladké pěny. Přidáme zakysanou smetanu, kokos a mouku. Nakonec opatrně vmícháme tuhý sníh z bílků a opatrným mícháním nám vznikne hladké těsto. Těsto nalijeme do pekáče a pečeme asi třicet minut. Zda je těsto upečené budeme kontrolovat tak, že ke konci pečení do něj zapíchneme párátko, nebo špejli. Když nám na ní nezůstane těsto, tak to znamená, že máme dobře upečeno. Buchtu necháme vychladnout, a na povrch můžeme natřít marmeládu a vylepšíme ji ještě tak, že ji polijeme čokoládou.
Pokud ji budeme připravovat pro slavnostnější příležitost, můžeme na čokoládu ještě nasypat nastrouhané ořechy. Tuhle kokosovou buchtu budou všichni milovat, a určitě se po ní jen zapráší.
Kokosové řezy
Výborných receptů je mnoho. Každý milovník sladkého jich určitě i spoustu vyzkoušel. Stačí prolistovat kuchařky, nebo vybírat na internetu. Ten má tu výhodu, že nám i poskytne recenze, které nám dost napoví, jak by nám mohl zákusek chutnat. Na jeden z osvědčených receptů si nachystáme tyto suroviny na piškot. Čtyři celá vejce, sto padesát gramů moučkového cukru, sedm polévkových lžic mléka, to samé množství polohrubé mouky,jeden prášek do pečiva, sto padesát mililitrů oleje, kyselejší marmeláda na potření piškotu. Na krém budeme potřebovat čtyři sta mililitrů mléka, čtyři polévkové lžíce polohrubé mouky, jedna Hera, jeden vanilkový cukr,tři polévkové lžíce kokosu, troška rumu, sto padesát gramů moučkového cukru. Na posypání si nachystáme kakao a sto gramů strouhaného kokosu. Piškot si uděláme tak, že ušleháme do pěny cukr a vejce. Přidáme ostatní suroviny a ušleháme hladké těsto. Pekáč vysteleme pečícím papírem a na něj nalijeme těsto. Pečeme na sto šedesát stupňů asi dvacet minut. Po upečení piškot vyklopíme a když vychladne,natřeme ho marmeládou. Krém uvaříme tak, že uvaříme mléko s moukou, necháme ji vychladnout a zašleháme do ní Heru a cukr, rum a kokos. Vychladlý krém natřeme na piškot. Nakonec posypeme kokosem, který jemně vmáčkneme do krému, aby nám nespadával. Na chvilku dáme do lednice, aby vše pořádně ztuhlo. Moučník nakrájíme na kostky a můžeme ho servírovat. Pro slavnostnější příležitost na kostky dáme čerstvé ovoce a třeba lístek máty. Pro děti moučník ozdobíme tak, že z lentilek vytvoříme na povrchu obrázek. Slavnostně vypadá i když na moučník přitlačíme kuličku Raffaella. Krásně to nejen vypadá, ale i chutná. Je to tak výborný moučník, který udělá radost každému a určitě ho budeme péct znovu, protože to po nás budou všichni, kdo ho ochutnají opět vyžadovat.
Bylinky na posílení imunity
RECENZE knihy: Jonáš, Kuchař: Přírodní antibiotika a antibiotika v kuchyni
Koření je mezi potravinou a lékem: vzácným hostem do našich kuchyní, jídla a i pro naše tělo: Hostem, který je velmi mocný a moc dobře ví, kde má zapůsobit. S kořením se to má jako se vším dobrým, dobrého pomálu a všeho s mírou. Úctu ke koření a základní znalosti pro preventivní i léčebné působení na organismus vám přinese tato praktická, přehledná a informacemi nabitá knížka. (Pokračování textu…)
Zdravá výživa
Lahodné fitness menu do práce
Zatímco doma dokážete svá předsevzetí ohledně jídelníčku dodržet na jedničku, ale jakmile vytáhnete paty, jde to s vámi z kopce? Není se čemu divit, venku existuje tolik lákadel! Pokud se vám nechce lustrovat jídelní lístky okolních restaurací, připravte si jídlo doma nebo si ho nechte přivézt.
Doma připravené jídlo má spoustu výhod. Víte, co si do krabičky připravujete a také, že je to čerstvé. Oproti tomu u jídla z restaurace to nevíte jistě, ale na druhou stranu se nemusíte zabývat vařením a nakupováním. Obě varianty tedy mají svá pro a proti. Pokud se však snažíte zhubnout vánoční kila, mějte se na pozoru v každém případě.
Polévka
Polévky se špatně přepravují, rády totiž vytečou z téměř každé nádoby. Čím je však polévka hustší, tím menší je riziko, že vám polévka uteče do tašky. Volte proto krémové zeleninové polévky. Skvělý je brokolicový nebo pórkový krém. S jistotou si pochutnáte i na dýňové polévce. Kromě toho hustší polévky jsou i více syté, větší porce s celozrnným chlebem vám bude stačit k obědu.
Polévka má i tu výhodu, že vás zahřeje, a to se v zimě skutečně hodí.
Hlavní jídlo
Tortilly a sendviče jsou pro přepravu ideální. Naplnit je můžete zeleninovou směsí, kuřecím masem nebo jen sýrem. Přidat můžete i vejce, šunku či lososa. Jídlo do ruky se hodí i na výlety nebo na cesty. Díky tomu můžete mít vyvážený oběd kdykoliv a kdekoliv.
Nezapomeňte si s sebou přibalit i porci ovoce či čerstvé zeleniny. Vitamíny jsou v zimním období obzvlášť důležité.
Dezert
Když vás začne honit mlsná, pomůže vám ji zahnat jogurt s kousky ananasu nebo jiného ovoce. Rozmazlovat se zkrátka můžete i během náročného pracovního dne. Lehké dezerty se dají pořídit i v některých restauracích či kavárnách.
Zdravé pohoštění
Pokud se chystáte na poradu s kolegy, můžete pro ně připravit skvělé chuťovky a jednohubky. Se zdravým občerstvením vám však jistě pomohou i cateringové firmy, které vám občerstvení dovezou na místo.
Zdravé jednohubky
Místo pečiva s pomazánkou nechte připravit jednohubkami ze zeleniny. Skvělé jsou plátky salátové okurky s tuňákovou pomazánkou nebo papriky plněné tvarohovým krémem. Lahodné delikatesy připravíte i z krevet a jiných mořských plodů.
Nápoje
Menu by měla doplňovat čistá voda. Tu ochutíte pár kapkami citrónu a mátou. Připravit můžete i domácí zdravou limonádu – rozmačkejte oblíbené bobulové ovoce a zalijte perlivou vodou. V případě potřeby můžete nápoj dosladit lžící medu rozmíchaného v teplé vodě. Kromě toho servírujte i bylinkové čaje a ovocné šťávy.
Když budete mít dostatek zdravého a kvalitního jídla, nebude vás lákat zaskočit si do nejbližšího bistra na něco nezdravého. Uvidíte, že zdravé občerstvení ocení i vaši kolegové. Kdo ví, možná se ze zdravého občerstvení během porad stane zvyk.
Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com
Zdravá výživa
Chcete po svátcích shodit pár kilo? Vařte zdravěji
Užívali jste si o svátcích plno dobrot a teď přemýšlíte, jak shodit nabraná kila nebo jak vařit alespoň o něco zdravěji? Máme pro vás pár rad a tipů.
Ať už jsou Vánoce, Silvestr nebo třeba Velikonoce, vždy jde o svátky, kdy se stoly prohýbají pod navařenými dobrotami a řada z nás nemá to srdce říct „NE“ všem těm lákadlům. Po svátcích ale přicházejí výčitky a snaha nasměrovat své stravování tím lepším směrem.
Pokud se nechcete vrhnout do extrémních změn a překopat svůj jídelníček od A do Z, máme pro vás pár nápadů, jak stravování upravit pomocí pár jednoduchých fíglů. Na pomoc si vezměte kuchyňské a domácí potřeby z obchodu nebo e-shopu Domácí potřeby Franta, se kterými bude vaše vaření zdravější i snadnější.
1) Vyhněte se uzeninám plných „éček“
Dnes už ví snad každý, že uzeniny nejsou zdravé, zejména kvůli vysokému obsahu tuků, dusitanů a soli. Pokud máte šunku rádi, ale zároveň vám jde o vaše zdraví, vyzkoušejte si připravit šunku sami. Domácí šunkovar je na to ideální, protože si sami určíte, co bude šunka obsahovat. Výroba domácí šunky v šunkovaru není nijak složitá. Vyzkoušet můžete nerezový šunkovar Orion s teploměrem, ve kterém můžete připravit 1-1,2 kg masa. Další skvělé tipy na výrobu domácích potravin naleznete ve článku ZDE
2) Snižte množství tuku při vaření
Tuk k životu potřebujeme, ale jeho nadměrná spotřeba může vést k vyššímu riziku vzniku diabetu, infarktu nebo mrtvice. Proto je vhodné si spotřebu tuku hlídat a tam, kde to jde jeho spotřebu omezit. Výborným prostředkem může být používání grilovacích pánví s nepřilnavým povrchem, na které stačí při vaření použít jen velmi malé množství tuku. Pánve Tefal CHEF jsou k tomuto účelu jako stvořené. Nejen, že si můžete vybrat z několika rozměrů pánví (pánev Tefal můžete mít s rozměrem 24–28 cm), ale speciální nepřilnavý povrch Titanium Pro a indikátor teploty Thermo-Spot vám umožní zdravé vaření s minimem tuku.
3) Vařte, duste i pečte prakticky
Už dávno pryč jsou doby, kdy se vše vařilo na vysoké vrstvě tuku. Mnohem zdravější je vaření s využitím moderních kuchyňských pomocníků, které vám umožní zdravější přípravu pokrmů. Výborným služebníkem je pekáč s poklicí GRANDE Orion, který je uzpůsobený nejen k vaření na všech typech sporáků (včetně indukce), ale můžete ho strčit i do trouby. Jen pozor na omezené možnosti poklice. Tento pekáč na pečení využijete jak na přípravu omáček, tak na zapékání, a to vše jen s kapkou tuku díky nepřilnavému povrchu PFLUON GRANIT.
4) Využívejte zdravotně nezávadné materiály
Pokud chcete používat zdravotně nezávadné nádobí, určitě sáhněte po tom, které je vyrobeno ze skla, nerezu, keramiky, smaltu, titanu nebo litiny. Ideální je, když si z daného materiálu pořídíte rovnou celou sadu nádobí. Velmi praktické je nerezové nádobí značky Kolimax. Sada nerezového nádobí PROFESSIONAL má 10 dílů – najdete v ní jeden rendlík, dvě velikosti kastrolů, dvě velikosti hrnců a poklice. Výhodou je, že nerezové nádobí můžete umývat v myčce a hodí se i na indukci. Další tipy na vychytané nerezové sady nádobí najdete v tomto článku.
5) Přejděte na zdravější pečivo
V řadě článků o dietách se dozvíte, že pšeničná mouka a lepek obecně nejsou pro naše zdraví prospěšné. Je na vašem uvážení, zda pečivo vyřadíte ze svého jídelníčku úplně nebo jen přejdete na zdravější variantu z vhodnějších surovin. Ideálně si můžete pečivo upéct sami doma podle toho, z jakých surovin chcete mít pečivo připravené. Pro pečení chleba se vám osvědčí keramická forma na pečení chleba Orion. Formy na pečení vám umožní dát chlebu požadovaný tvar.
Ukázali jsme vám několik snadných kroků, jak můžete alespoň o kousek ovlivnit své stravování. Výsledkem bude nejen to, že váš jídelníček bude kvalitnější, ale příprava jídel vás začne bavit. Stačí mít několik šikovných kuchyňských pomocníků.
-
Doplňky stravy2 týdny ago
Plantur39 Aktivní kapsle pro vlasy cps.60 z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy1 týdnem ago
Geloren CAPS 120 kapslí, kloubní výživa pro lidi z lékárny Benu.cz
-
Přípravky pro péči o nohy3 měsíce ago
Priessnitz Antivarixy mazání na žíly a cévy 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy1 týdnem ago
Smecta GO 12 sáčků z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy na nervy2 týdny ago
ANEUROX 600 PharmaSuisse tbl.30 z lékárny Benu.cz
-
Přípravky na inkontinenci2 měsíce ago
TENA Lady Super – Inkontinenční vložky (30 ks) z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy2 týdny ago
DAOSiN tablety tbl.10 z lékárny Benu.cz
-
Kojenecká mléka3 týdny ago
BABYBIO Optima 3 batolecí kojenecké bio mléko s probiotiky a prebiotiky 800 g z lékárny Benu.cz