Connect with us

Zdravá výživa

Kiwi – pěstování, původ, sazenice, recepty

Published

on

Kiwi
Kiwi

Kiwi

Původ kiwi

Kiwi pochází z Číny. Je to plod plný vitamínů C. Stačí sníst jeden kus denně a máme dostatek vitamínů C. To má jen málokteré jiné ovoce. Díky vitamínu C, zlepšuje vidění, posiluje imunitní systém, zpevňuje cévy a žíly a podporuje látkovou výměnu.

Na jednom stromě vyroste až dvě stě kilo plodů. Plody jsou velké asi jako slepičí vejce, mají chlupatou slupku, podobně jako broskve, ta se dá jíst, ale většina lidí ji loupe. Má nahnědlou barvu, a uvnitř je dužina zelená. Semena se  rozšířila do Japonska a na Sibiř. O něco později se začalo s pěstováním i na Novém Zélandu.

Lidem jeho chuť připomínala angrešt, a proto toto exotické ovoce pojmenovali čínský angrešt. Ve čtyřicátým letech, byl Nový Zéland největším vývozcem kiwi (Wikipedia). V dnešní době je největším vývozcem Itálie, kde se pěstuje v obrovském množství. K nám se také dováží právě z Itálie. Hlavním důvodem je, že je to k nám blíž a také je levnější. Stalo se velmi žádaným ovocem v mnoha zemích.

Kiwi těsně před sklizní

Kiwi těsně před sklizní

Využití v kuchyni

Při nákupu je potřeba si ovoce jemně ohmatat. Když je příliš měkké, tak ho koupíme jen v tom případě, že počítáme s tím, že budeme dělat marmeládu. Jinak si vybíráme tvrdší plody. Jdou poměrně dlouho doma skladovat, a přitom nám dozrají. Před konzumací není potřeba kiwi loupat, ale přesto to většina z nás dělá. Můžeme ho jíst úplně stejně, jako jíme jablko. To znamená, že ho pořádně omyjeme a můžeme jíst. Pokud slupku jíst nechceme, stačí když ho rozkrojíme a lžičkou vydlabáváme jeho dužinu.

Video – jak si správně pochutnat na kiwi

V tom případě se ale okrádáme o významné živiny, jako je to i u jiného ovoce, když ho oloupeme. Když už se ale rozhodneme, že ho budeme loupat, bude dobré když k tomu budeme používat nerezovou škrabku, nebo nerezový nůž. Samozřejmě, že konzumace čerstvého kiwi je nejzdravější, ale můžeme ho používat i kuchyni.

Připravují se z něj koláče, moučníky, dělají se z něj i džemy. V poslední době se z něj dělají i kompoty, džusy a koktejly. Používá se i k přípravě zmrzliny jako náplň do palačinek, i k dochucení jogurtů. V každém z těchto příkladů má svou nezaměnitelnou chuť. Pochutnáme si na něm v jakémkoliv jídle. Málokdo asi ví, že se dá dobře sušit. I usušené je výborné.

Kiwi se skvěle hodí k přípravě smoothies a koktejlů

Kiwi se skvěle hodí k přípravě smoothies a koktejlů

Pěstování kiwi je možné i v našich podmínkách

Před výsadbou je potřeba si nachystat půdu. Měla by být dobře propustná s dostatkem živin. Právě živiny do půdy je dobré zapravit alespoň několik dní před plánovanou výsadbou. Také je potřeba počítat s tím, abychom si nachystali oporu, jako je třeba u vinné révy. Časem na ní budeme muset navazovat větve.

Pokud jsou rostliny malé, dáme je na zimu do skleníku, nebo do garáže. Ty větší budeme chránit netkanou textilií, a kořeny přihrneme hlínou, listím, nebo mulčovací kůrou. Požít se dá i chvojí, nebo sláma. U nás se dá úspěšně pěstovat asi patnáct druhů odrůd. Všechny tyhle odrůdy jsou mrazuvzdorné. Prodávají se silné sazenice ve velkých květináčích. Tím získáme snadnější uchycení sazenice.

K samičím rostlinám je potřeba zároveň vysadit i opylovače samce, který dokáže opilovat až sedm samičích sazenic. Stromy dorůstají do výšky tří metrů. Sklizeň bývá nejčastěji v září. Některé odrůdy jsou samosprašné. Když už se rozhodneme, že budeme kiwi pěstovat, musíme si hlavně uvědomit, že se jedná o teplomilnou rostlinu. To znamená, že jí určitě nebude dobře třeba na horách, ale tam, kde se pěstuje víno.

Při výsadbě na zahradu, je potřeba, abychom zvolili dobře chráněné místo. Ideální je, zasadit ho k jižní straně domu. Tam se mu bude dobře dařit. U většiny odrůd můžeme s první menší sklizní počítat až po třech letech. Velké sklizně se dočkáme až po šesti, nebo osmi letech. V té době už se můžeme dočkat výnosu až dvě stě kusů na jedné sazenici.

Video – jak si vypěstovat kiwi doma?

Sazenice kiwi si poměrně snadno uděláme sami

Vhodný způsob množení je z letních polo vyzrálých řízků. Letorosty jsou vyzrálé kolem července. Je to podle toho, jaké zrovna ten rok počasí. Je dobré, když ještě nedřevnatí. Musíme tohle hlídat, abychom získali dobrou sadbu. Na řízku musíme nechat dva pupeny. Délka by měla být něco kolem sedmi centimetrů. Použijeme běžně dostupný stimulátor, který koupíme v květinářství.

Koupíme si substrát na množení dřevin. Je to rašelina smíchaná s perlitem a mletým vápencem. Řízek zasadíme do květináče a zakryjeme velkou skleněnou, nebo umělohmotnou lahví. Květináč dáme na takové místo, aby na něj odpoledne nesvítilo přímé slunce. Mnohem lepší je, když na něj svítí slunce po ránu. Přes zimu dáme řízky do skleníku, nebo do pařeniště. Na jaře zkontrolujeme, které se dobře zakořenily a vyvážeme je k tyčce. Sadba je náchylná na zmrznutí do dvou let.

Potom už se z ní stane naprosto mrazuvzdorná rostlina, kterou mráz nesežehne. Protože se jedná o popínavou rostlinu, moc dobře se hodí, když jí vysadíme tak, aby se plazila po pergole. Bude krásně stínit, a mimo to, má pěkné listy i květy, které nám pergolu krásně ozdobí.

Kiwi se objevuje i v mnoha receptech

Kiwi

Kiwi

Kokosový dort s vaječným koňakem

Připravíme si na něj dvě vejce, deset gramů cukru, padesát gramů škrobové moučky, jednu lžíci kakaa, jednu lžičku prášku do pečiva a sedmdesát pět gramů polohrubé mouky. Když máme suroviny na těsto připravené, vezmeme si dortovou formu, a její dno vysteleme pečícím papírem. Zapneme troubu na sto osmdesát stupňů, a necháme ji předehřát. Mezi tím si v míse rozšleháme vejce se třemi lžícemi vlažné vody a přidáme cukr. Šleháme tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí.

Přidáme škrobovou moučku a kakao. Opět dobře promícháme a přidáme mouku s kypřícím práškem. Po zamíchání nesmíme mít žádné hrudky. Takhle připravené těsto nalijeme do formy vystlané pečícím papírem. Necháme péct něco kolem dvaceti pěti minut. Z formy vyndáme až po vychladnutí. Upečený korpus rozřízneme a můžeme si jít chystat krém. Na ten si připravíme půl kila tvarohu, patnáct plátků bílé želatiny, sedmdesát pět gramů cukru, jeden citron, šest set ml smetany, sto dvacet pět gramů kokosu, dvě stě sedmdesát ml vaječného koňaku, sto gramů rybízové marmelády a čtyři kiwi.

Začneme tím, že želatinu rozpustíme ve vodě, kokos na sucho opražíme, utřeme tvaroh s cukrem, vaječným koňakem a citronovou šťávou. Přidáme dvě třetiny kokosu, želatinu a našlehanou smetanu. Na spodní část korpusu natřeme marmeládu a většinu krému. Přiložíme druhou polovinu korpusu, tu potřeme zbylým krémem, posypeme opraženým kokosem a navrch nakrájíme na plátky kiwi.

Desert Malajsie

Tenhle dezert je vitamínová bomba. Potřebovat budeme tři kiwi, dva banány, jeden a půl lžíce rozinek, pár kapek bílého rumu, kompot třešní a citronová šťáva. Příprava je snadná a rychlá. Na kostičky nakrájíme kiwi, na plátky banány, nasypeme rozinky, přidáme rum a citronovou šťávu. To všechno promícháme a dáme na půl hodiny do ledničky. Potom kompotované třešně nakrájíme na kousky, všechno zamícháme a nandáme do misek.

Povrch je možné posypat vanilkovým cukrem, ozdobit šlehačkou a už můžeme podávat. Je to vynikající dezert plný vitamínů, který bude všem chutnat. Když ho budeme dát dětem, uděláme ho úplně stejně, jen vynecháme rum.

Můžeme si připravit i salát z kiwi

Tenhle salát je rychle hotový a jeho chuť je výborná. Budeme potřebovat šest jablek, osm kusů kiwi, osm kusů máty, čtyři lžíce moučkového cukru a jeden citron. Nejprve vymačkáme šťávu z citronu a zamícháme do ní cukr. Oloupané kiwi nakrájíme na plátky, jablka omyjeme, vyndáme jádřince a i se slupkou také nakrájíme. Všechno zamícháme a dáme vychladit. Před podáváním ozdobíme lístky máty. Tento salát je díky vysokému obsahu vitamínu C doslova vitamínovou bombou – dobrou chuť!

5/5 - (5 votes)
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravá výživa

Kokosový ořech – Pěstování, recepty z kokosu

Published

on

By

Kokos

Kokos

Co je kokos

Je druh ovoce, s tvrdou dřevnatou skořápkou s odlupujícím se lýkem. Barva je tmavohnědá, a bílou dužinou uvnitř a kokosovou vodou. Většinou měří něco mezi dvaceti až třiceti centimetry, váží kolem dvou kil. Roste převážně v tropech na palmách. Je to vynikající zdroj energie.

Má široké využití v potravinářství, jako pochutina, ale i se z něj lisuje olej. Z kůry se vyrábí kokosové textilní vlákno. Takže své využití najde i v textilním průmyslu. Kokosové mléko se získává tak, že se slisuje buničina z vnitřku ořechu. To, co z ořechu vyteče, když ho rozkrojíme, není mléko, ale kokosová voda (viz CelostniMedicina).

(Pokračování textu…)

4.9/5 - (7 votes)
Continue Reading

Bylinky na posílení imunity

RECENZE knihy: Jonáš, Kuchař: Přírodní antibiotika a antibiotika v kuchyni

Published

on

By

Koření je mezi potravinou a lékem: vzácným  hostem do našich kuchyní, jídla a i pro naše tělo: Hostem, který je velmi mocný a moc dobře ví, kde má zapůsobit. S kořením se to má jako se vším dobrým, dobrého pomálu a všeho s mírou. Úctu ke koření a základní znalosti pro  preventivní i léčebné působení na organismus vám přinese tato praktická, přehledná a informacemi nabitá knížka. (Pokračování textu…)

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravá výživa

Lahodné fitness menu do práce

Published

on

By

Zatímco doma dokážete svá předsevzetí ohledně jídelníčku dodržet na jedničku, ale jakmile vytáhnete paty, jde to s vámi z kopce? Není se čemu divit, venku existuje tolik lákadel! Pokud se vám nechce lustrovat jídelní lístky okolních restaurací, připravte si jídlo doma nebo si ho nechte přivézt.

Doma připravené jídlo má spoustu výhod. Víte, co si do krabičky připravujete a také, že je to čerstvé. Oproti tomu u jídla z restaurace to nevíte jistě, ale na druhou stranu se nemusíte zabývat vařením a nakupováním. Obě varianty tedy mají svá pro a proti. Pokud se však snažíte zhubnout vánoční kila, mějte se na pozoru v každém případě.

Polévka

Polévky se špatně přepravují, rády totiž vytečou z téměř každé nádoby. Čím je však polévka hustší, tím menší je riziko, že vám polévka uteče do tašky. Volte proto krémové zeleninové polévky. Skvělý je brokolicový nebo pórkový krém. S jistotou si pochutnáte i na dýňové polévce. Kromě toho hustší polévky jsou i více syté, větší porce s celozrnným chlebem vám bude stačit k obědu.

Polévka má i tu výhodu, že vás zahřeje, a to se v zimě skutečně hodí.

Hlavní jídlo

Tortilly a sendviče jsou pro přepravu ideální. Naplnit je můžete zeleninovou směsí, kuřecím masem nebo jen sýrem. idat můžete i vejce, šunku či lososa. Jídlo do ruky se hodí i na výlety nebo na cesty. Díky tomu můžete mít vyvážený oběd kdykoliv a kdekoliv.

Nezapomeňte si s sebou přibalit i porci ovoce či čerstvé zeleniny. Vitamíny jsou v zimním období obzvlášť důležité.

Dezert

Když vás začne honit mlsná, pomůže vám ji zahnat jogurt s kousky ananasu nebo jiného ovoce. Rozmazlovat se zkrátka můžete i během náročného pracovního dne. Lehké dezerty se dají pořídit i v některých restauracích či kavárnách.

Zdravé pohoštění

Pokud se chystáte na poradu s kolegy, můžete pro ně připravit skvělé chuťovky a jednohubky. Se zdravým občerstvením vám však jistě pomohou i cateringové firmy, které vám občerstvení dovezou na místo.

Zdravé jednohubky

sto pečiva s pomazánkou nechte připravit jednohubkami ze zeleniny. Skvělé jsou plátky salátové okurky s tuňákovou pomazánkou nebo papriky plněné tvarohovým krémem. Lahodné delikatesy připravíte i z krevet a jiných mořských plodů.

Nápoje

Menu by měla doplňovat čistá voda. Tu ochutíte pár kapkami citrónu a mátou. Připravit můžete i domácí zdravou limonádu – rozmačkejte oblíbené bobulové ovoce a zalijte perlivou vodou. V případě potřeby můžete nápoj dosladit lžící medu rozmíchaného v teplé vodě. Kromě toho servírujte i bylinkové čaje a ovocné šťávy.

Když budete mít dostatek zdravého a kvalitního jídla, nebude vás lákat zaskočit si do nejbližšího bistra na něco nezdravého. Uvidíte, že zdravé občerstvení ocení i vaši kolegové. Kdo ví, možná se ze zdravého občerstvení během porad stane zvyk.

 

Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net