Connect with us

Výživové poradenství

Výživový poradce kurz – jaký vybrat?

Published

on

Zajímáte se o výživu? Baví Vás vymýšlet nová a zdravá jídla? Bojujete se svou váhou? Neuvažovali jste o tom, že si uděláte kurz výživového poradce? Nejen, že se naučíte, jak se zdravě stravovat, ale také budete moct pomáhat ostatním lidem, kteří mají problémy s výživou. Ať už podváhou či nadváhou.Kurz

Podle čeho kurz vybírat?

  • Cena – toto je bohužel většinou první, co nás zajímá. Pokud se jedná o kvalitní kurz, s cenou se jen těžko dostanete pod 10 tis. korun. Cena by ale neměla být to, podle čeho se budeme rozhodovat.
  • Délka kurzu – v poslední době se roztrhl pytel s různými výživovými kurzy. Některé trvají jen jeden víkend, některé několik měsíců. Jak asi sami tušíte, těm víkendovým se raději vyhněte. Za víkend se opravdu nemůžete ani při sebevětší vůli a snaze naučit vše, co potřebujete pro práci výživového poradce znát. Bohužel, najdou se i tací, kteří chtějí honem začít vydělávat a myslí si, že víkendový kurz jim dá vše, co potřebují. Mýlí se.
  • O jaké vzdělávací zařízení se jedná – pokud zařízení funguje pouze pár let, určitě nemůžeme srovnávat kvalitu výuky se zařízením, které funguje 2x – 3x déle.
  • Spokojenost studujících – zjistěte si, jak spokojení jsou bývalí studenti. Vyhovovalo jim toto studium? Porozuměli dobře prezentaci vyučujících? Naučili se dostatek informací potřebných pro svou práci?
  • Vyučující – zjistěte si informace o přednášejících a vyučujících v daném vzdělávacím zařízení. Jestli vydali nějaké publikace, jestli přednášejí i jinde, jaké mají zkušenosti a roky praxe.
  • Zjistěte si, kolik studentů v daném kurzu studuje. Pokud je v otevřeném kurzu přihlášeno třeba až 40 studentů, moc kvalitní výuka to nebude.

Co se v kurzu výživového poradce naučíte?

  • Naučíte se, jak pracovat s lidmi
  • Naučíte se používat speciální váhu a vysvětlit lidem, co která naměřená hodnota znamená.
  • Osvojíte si znalosti o potravinách – složení potravin, původ, jak se vyrábějí apod.
  • Jak má vypadat zdravý jídelníček – kolik má obsahovat sacharidů, bílkovin i tuků. Proč se má jíst vláknina, proč si dávat pozor na určité potraviny, jak na naše tělo potraviny působí apod.
  • Jak složit jídelníček – zjistíte, jak máte složit vyvážený jídelníček tak, aby splňoval vše, co zdravý jídelníček splňovat má.
  • Nemoci ze špatného životního stylu – naučíte se, jaké nemoci mohou vzniknout v důsledku špatného stravování a jak jim předcházet, případně, jak je zmírnit.
  • Naučíte se zásady zdravého životního stylu
  • Dozvíte se, proč je tak důležitý pitný režim a co pít
  • Zjistíte, že zdravý životní styl není „jen“ jídlo, ale také dostatek pohybu a spánku

Práce výživového poradce by Vás měla bavit a také naplňovat. Vašim cílem by mělo být pomáhat lidem. Nejedná se jen o obyčejnou práci, ale o poslání.

Různých kurzů je po celé republice veliké množství. Existují školy, které byly založeny přímo pro vzdělávání lidí v oblasti výživy.

Rekvalifikace je vhodná volba

Existují kurzy, které jsou zakončené nějakým certifikátem nebo diplomem a pak jsou kurzy rekvalifikační. Pokud se chcete opravdu něco naučit, vybírejte akreditované kurzy. Tyto kurzy podléhají Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Jsou kontrolovány a díky tomu máte jistotu, že materiály a informace, které na takovém kurzu získáte, jsou skutečně kvalitní a ověřené.

Další vzdělávání

Tím, že dokončíte rekvalifikační nebo jiný kurz výživového poradce, byste rozhodně neměli skončit se vzděláváním v oblasti výživy. Stále se objevují nové informace, které se můžete naučit. Je důležité pořád získávat nové poznatky a rozšiřovat své znalosti.

Ve výživě se jedná o celoživotní vzdělávání.

Příklad pro ostatní

Jako výživový poradce, který absolvoval kurz a chce pomáhat ostatním, byste měli být také příkladem. Dodržovat to, co ostatní lidi chcete učit. Pokud máte osobní zkušenost s hubnutím, je to jenom dobře. Alespoň se budete umět vcítit do pocitů svých klientů a budete jim více nápomocni. Navíc ve Vás mohou vidět svůj vzor – zvládli jste to Vy, mohou to dokázat s Vaší pomocí i oni.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výživové poradenství

Nehubni! Změn svůj životní styl

Published

on

By

„Starej se o své tělo. Je to jediné místo, kde můžeš žít.“ —  Jim Rohn

Zdravý životní styl se skládá z několika vrstev. První vrstva je okem viditelná. Je jím fyzické tělo, které můžeme zdravotně ovlivnit stravou a pohybem. Fyzické tělo je kmitající energie, kterou můžeme léčit také mentálně, například pomocí barev, vibrací a myšlenek. Psychické zdraví je polovinou našeho fyzického zdraví, proto je zapotřebí si vyřešit minulost, toxické vztahy a své strachy, kterými se blokuje naše tělo, které v sobě nemá vnitřní klid.

Fyzické problémy jsou většinou projevem naší nerovnováhy v životě. Vycházejí z neschopnosti vzít zodpovědnost za svůj život a nechtít se změnit. Cesta změny a seberozvoje není jednoduchá, je dokonce nekonečná. Cesta sebepoznání je vývoj a především volba, která opravdu stojí za to!

„Abychom byli schopní naslouchat životu, potřebujeme odvahu, čistou mysl a otevřené srdce. Abychom byli schopní s životem kráčet bok po boku, potřebujeme zdravé tělo i ducha.“ Bára Erben

Bára Erben se věnuje koučinku ve změně životního stylu se zaměřením pozornosti na fyzické tělo. Při redukci váhy je potřeba kalorický deficit, omezit nezdravé tuky, sacharidy a rychlé cukry. Při zdravotních problémech je potřeba se zaměřit na příčinu.

Program Jsme FIT, který vede Bára Erben, nabízí klientům budování správných a zdravých stravovacích návyků, kdy klienti nedrží diety, ale mění životní styl tak, aby jim vydržel dlouhodobě a nevznikl pouze jojo-efekt. Program zahrnuje také spousty jednoduchých receptů, sestavený individuální nutriční plán, možnost se vzdělávat v oblasti zdraví a nekonečné inspirace ve facebookové skupině Jsme FIT – s lehkostí a radostí.

Bára se snaží klientům ukázat to, čeho si doposud nebyli schopni všimnout sami. Podstatou její práce je neustálý kontakt s klienty, motivovat je, přistupovat k nim s osobním přístupem a pravidelnými konzultacemi. Zaměřuje se na preventivní posilování imunity a udržuje tělo svěží a krásné.

Do jídelníčku zahrnuje výživově hodnotné produkty od Herbalife nutrition, které udržují organismus čistý a vyživený. Redukce váhy nebo jen zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem je naprosto zvládnutelný pro každého, kdo je rozhodnutý udělat první krok. Při dalších krocích, už jde klient s průvodcem jménem Bára, aby pochopil důležitost svého těla.

S lehkostí a radostí
Bára Erben

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Výživové poradenství

Konference ukázala význam výživy v prevenci nemocí i cestu k udržitelnosti

Published

on

By

Ve středu 23. září se v Praze uskutečnila odborná konference nazvaná Výživa ve 21. století. Konference se zabývala důležitostí výživy a jejím dopadem na zdraví dětí, dospělých a seniorů. Věnovala se významu výživy a zdravého životního stylu v prevenci nemocí a posilování imunity, jedním z témat byla také udržitelnost produkce potravin.

Výživa má na lidské zdraví zásadní vliv. Zvláště v současné době provázené obavami z pandemie Covid-19 se ukazuje, jaký význam má prevence a posilování imunity, ke kterým správná výživa a zdravotní styl výrazně přispívají. Dopady výživy na lidské zdraví byly hlavním tématem, které se prolínalo celou konferencí. Příspěvky se věnovaly i dalším oblastem, jejichž význam dnes roste, jako jsou environmentální aspekty výživy a udržitelnost výroby potravin.

Propojení výživy, potravin a zdraví v obecné rovině se věnoval první z pěti tematických bloků konference. Vedle předních expertů z oblasti výživy a potravin vystoupil také MUDr. P. Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu a vedoucí lékař oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice v Motole. Ve svém příspěvku hovořil o úloze Společnosti pro výživu v podpoře zdraví. Mimo jiné uvedl: „Na rozdíl od covidové infekce, jejíž zdravotní rizika si bezprostředně uvědomujeme, ovlivňuje výživa stav našeho zdraví často dlouhodobě, někdy i skrytě. Může tak aktivovat rozvoj onemocnění, která se ke komplikacím infekce připojují. Studie WHO získané třicetiletým sledováním výživy obyvatel 195 registrovaných zemí ukázaly, že každý pátý člověk umírá předčasně v souvislosti s nesprávnými stravovacími návyky.

Druhá část programu byla zaměřená na výživu dětí, odborníci hovořili o stravování dětí školního věku a významu výživy pro zdravý vývoj dětí. Zdůraznili důležitost školního stravování, které má denně vliv na výživu až 1 440 000 dětí z mateřských, základních a středních škol. V třetím bloku se pozornost zaměřila na dospělou populaci a změny jejích stravovacích zvyklostí. Příspěvky mimo jiné upozornily, že současné výživové trendy se mnohdy pohybují na opačných stranách spektra – od veganství na straně jedné až po paleo trend na straně druhé, což ztěžuje spotřebitelům orientaci a komplikuje hledání relevantních informací. Čtvrtá část konference se pak věnovala otázkám výživy seniorů, tedy oblasti, která s pandemií Covid-19 získala ještě větší důležitost než dříve.

Příspěvky v posledním bloku konference se zaměřily na environmentální aspekty výživy, tedy jaké dopady na lidskou výživu jsou spojené s dnešním důrazem na ochranu životního prostředí a bojem proti změně klimatu. Experti se věnovali otázce, jak se ochrana životního prostředí může projevit ve výživových doporučeních nebo zda je možné udržitelně produkovat potraviny prospěšné zdraví. V příspěvcích zaznělo varování, že globální systém produkce potravin dnes překračuje 5 z 9 environmentálních limitů Země. Odborníci také upozornili, že lidstvo získává dvě třetiny energie z pouhých čtyř plodin – kukuřice, pšenice, rýže a sóji – přičemž pro lidskou výživu je využitelných asi 50 tisíc druhů rostlin.

Záštitu nad konferencí převzali ministr zemědělství, ministr zdravotnictví a ministerstvo školství. Konference se konala za finanční podpory Ministerstva zemědělství České republiky.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Vlasy, kůže, nehty

Suchá pokožka je problém, který můžete zmírnit pomocí potravin

Published

on

Majitelé suché pokožky nemají na růžích ustláno. Každodenní život jim znepříjemňuje svědění, šupinatění a v horším případě i bolestivé praskání. Kdyby to šlo, svlékli by problematickou kůži jako had. Jenomže nic takového možné není a nezbývá, než se s problémem vypořádat jiným způsobem. Mimo jiné i změnou skladby jídelníčku – některé potraviny mohou suché kůži výrazně prospět, a proto by je měl dotyčný konzumovat pravidelně. Jiné je naopak vhodné vyřadit, protože vysoušení pleti podporují.

(Pokračování textu…)

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net