Connect with us

Zdravý životní styl

ROZHOVOR: Globálně: Nejlepší obranou proti antibiotikům je vlastní silná imunita. Aby nebyly potřeba

Published

on

Rozhovor s MUDr. Davidem Frejem, lékařem a spoluautorem mnoha knih o zdraví, který se na zdraví dívá celostním pohledem, byl tak zajímavý, že stojí za to se o něj podělit. Týká se antibiotik, probiotik, zdraví střev a našeho trávení. Jak je to s mikrovlnou troubou a jak může matka předávat dítěti v mateřském mléku i škodlivé látky? O tom všem, a mnohém dalším, je tento rozhovor.

První, co mne v knize zaujalo se týkalo kvality mateřského mléka. Když matka trpí dysmikrobií, předává dítěti v mateřském mléce i produkty toxických procesů, které probíhají v jejím střevě. Faktem je, že mnoho kojích matek trpí vyčerpáním z nedostatku spánku, návazně na to i z nekvalitní stravy, protože extrémní vyčerpání vede k příchylnosti právě k tomu, co střevům neprospívá – sušenky, rychlá jídla, tučná jídla, všechno, co pocitově rychle přebije extrémní vyčerpanost. Příroda je mocná a umí mnoho z těchto hříchů možná vylepšit, ale přesto platí, že nezdravá matka produkuje nezdravé mléko? Jak matka pozná, že dysmikrobií trpí?

Jednoznačně platí, že většina toxických látek přechází do mateřského mléka a strava ovlivňuje výživu kojence. Ale i mnohé léky mají závažný vliv na střevo, aniž o tom lékaři pacienta informují. Vlivem antibiotik, léků jako ibuprofen či zejména léků proti překyselení žaludku, které mění nezdravě pH v zažívacím traktu a o kterých si přitom lidé myslí, že jim nijak neškodí, alergenů ve stravě jako lepek, chloru v pitné vodě či stresu dojde k narušování rovnováhy v naši mikroflóře, což se projevuje nadýmáním, plynatostí, průjmem či zácpou, bolestmi břicha, intolerancí potravin jako mléko a lepek, chronické nemoci jako cukrovka a nedostatek vitaminů a minerálů.

U pacientů trpících chronickým únavovým syndromem a depresí bylo zjištěno, že se tyto nemoci objevují často po opakované léčbě antibiotiky, po prodělaných zánětech, stresech, při nedostatku živin, zejména omega-3 mastných kyselin a antioxidantů.

 

Jak je obecně dlouhá doba regenerace po užívání antibiotik bez toho, aniž bychom tělo podpořili třeba tak, jak to je v této knize? Mám tu osobní zkušenost, že imunita je výrazně slabší zhruba rok.  Co se v tom nepodporovaném těle v této době děje?

 

Ve studiích se zjistilo, že dítě, které dostane i jednorázově antibiotika, nemusí obnovit svou mikroflóru ani v dospělosti. Antibiotika mají tak devastující účinek na mikroflóru, a i když je v případě ohrožení života je nutné vzít, často pak návrat mikroflóry do relativní rovnováhy může trvat několik let, a to za předpokladu striktnější životosprávy. Z mé zkušenosti s klienty vím, že problémy s imunitou, například alergie, lze vyřešit tak během dvou let. Poškození střevní sliznice, dané stravou či infekcí či antibiotiky, kdy nastane syndrom propustného střeva, obnovíme mikroflóru během několika měsíců, ale stačí jednorázově  sníst krajíc chleba či housku podporující lepkem poškození střevní sliznice, a zánětlivá kaskáda pokračuje nejméně tři až šest měsíců.

 

S antibiotiky se ale pojí i další problémy. S dnešními obavami z rezistence bakterií na antibiotika člověka často napadá – existuje něco zcela jiného, odlišného, co by mohlo antibiotika nahradit?

Nejen v minulosti, ale také dnes přežívají někteří s infekcí v ohnisku nákazy – ani při morových epidemiích nezemřeli všichni, kdo se s bakterií Yersinia pestis setkali. Ti, co spoléhají na nové druhy antibiotik, se dočkají zklamání a mohou na to doplatit. Firmám se nevyplácí nová antibiotika vyvíjet. Chci tím říct, že zásadním opatřením v obraně proti infekcím je silná imunita. Odpovědí tedy je, že posilování imunity je principem, jak se vyhnout závislosti na antibiotikách. Dále pak pomáhá detoxikace, například půst, nižší příjem kalorií, posilování imunity meditacemi, bylinami jako směs hub Fungimun, česnek, kurkuma, bazalka posvátná Tulsi apod.

 

Je užívat jen jeden typ laktobacilů není prospěšné, už víme. Nedávno jsem někde narazila na jakousi mediální bublinu o Lactobacillus Gasseri, což je prý úžasný laktobacil, který podporuje hubnutí a eliminuje břišní tuk. Co si o tom myslíte?

Konzumace polotovarů, nekvalitních potravin plných chemických látek, nezdravé tuky, cukry, sacharidy, to vše zhoršuje střevní mikroflóru, kde se množí plísně. Neustálé nesmyslné varování před tuky a propagování cukrů a sacharidů zhoršuje střevní mikrofloru, kde se množí plísně a škodlivé bakterie. Ono to totiž není tak jednoduché.

Úkolem střevních bakterií je fermentace nestravitelných částí jídla, vlákniny, které přicházejí do střeva a produkce mastných kyselin s krátkým řetězcem jako butyrát, mají protimikrobiální účinky, regulují pH, poskytují energii pro růst střevních buněk. Butyrát chrání před rakovinou střeva. Narušená střevní mikroflóra pak umožní přerůstání škodlivých bakterií jako Escherichia coli, klostridie, či Staphyloccocu, jejichž toxiny pronikají přes střevo do krevního oběhu se všemi negativními důsledky pro zdraví.

Laktobacily a bifidobakterie jsou součástí běžných probiotik. Některé z probiotických mikroorganismů, které jsou nejúčinnější, se nacházejí v půdě. Výhodou těchto bakterií je, že vytvářejí směs, která odpovídá přirozenému výskytu bakterií ve střevech a jejich rozmanitosti tak, jak se vyskytují miliony let v půdě. Jejich dodání do našeho trávicího systému proto slibuje účinnější vitalizaci střevní mikroflóry a větší zmnožení zdravých bakterií. Tyto půdní bakterie jsem přidal do své nové originální směsi pre a probiotik.,

Díky tomu se zlepší životně důležité funkce, jako je podpora imunity narušené přijímáním syntetických antibiotik a našeho trávení. Problém mnoha probiotik je ale to, po určité době skladování nenajdeme v kapslích již žádné bakterie. 

 

 

Paraziti. Je to nafouklá bublina nebo jsme jimi opravdu tak moc prolezlí, jak se nám snaží média namluvit? Co ty „odčervovací přípravky“, co ty udělají se střevní mikroflórou?

Nebezpeční jsou někteří léčitelé, kteří tvrdí, že za nemoci můžou převážně paraziti a nasazují drastické často syntetické přípravky na odčervování, které vybíjejí nejen ty tzv, špatné, ale i prospěšné mikroby. Musím zdůraznit, že bakterie, viry a paraziti vždy trénovaly, podporovaly naši imunitu. My máme představu, že bakterie nebo paraziti je vždy něco, co musíme likvidovat. To není pravda. Původem života na zemi jsou bakterie a my máme bakterií v těle více než vlastních buněk. Ve studiích se zjistilo, že paraziti, kteří navozují určitý zánět v těle a stimulují imunitu, chrání před civilizačními nemocemi. Například jihoameričtí Tsimani, kteří odpovídají životnímu stylu našich předků lovců sběračů, mají nejzdravější cévy, mají zvýšené CRP následkem parazitů v těle, kteří chrání před poškozením cév. Je vhodné provést pravidelně detoxikaci, použít smysluplně přírodní tinktury proti parazitům, pokud nám některé z nich způsobují zdravotní potíže či přerostly vlivem špatné stravy či stresu kvasinky v našich střevech.

 

V knize zmiňujete, že jídla z mikrovlnné trouby mění strukturu potravy tak, že nám způsobuje zahuštění krve. Že to je už mrtvé jídlo asi pochopí už dnes každý, ale na jakém principu nám škodí takto ohřívaná jídla vnitřně?

Tepelná úprava pokrmu se v mikrovlnné troubě odehrává za pomoci elektromagnetického záření, které je schopné rozkmitat molekuly vody podobně jako při klasickém ohřevu. Mikrovlny přitom ovšem pronikají dovnitř pokrmu nepřirozeně rychle, a tím dochází k velmi rychlému zahřátí. Důkaz, že ohřev pokrmů v mikrovlnné troubě je opravdu škodlivý, byla publikována v roce 1998 v The Journal of Natural Science v sérii článků od expertů z několika zemí. Vaření v mikrovlnné troubě ovlivňuje nejdříve buňky a molekuly s přítomností vody, uvnitř potraviny se vytváří teplo. Při běžné kuchyňské úpravě se naopak ohřívá potravina směrem z povrchu dovnitř. Mikrovlnné trouby ztenčují buněčné membrány a poškozují buňky. Buňky změní svůj metabolismus na anaerobní (bez přístupu kyslíku). Tyto deformované a oslabené buňky se stávají snadným terčem virů a plísní. Po ohřevu v mikrovlnné troubě se tvoří cizorodé látky. Je také prokázáno, že mikrovlnným ohřevem se zničí většina důležitých antioxidantů.

Děkujeme za rozhovor. Je tedy zřejmé, že vyvážená strava, zdravý životní styl, pohyb a občasná detoxikace organismu je tím nejlepším, co můžeme pro svou imunitu udělat. A se silnou imunitou se snáze vyhneme i antibiotikům.

Kniha Jak dál po antibiotikách: Josef Jonáš, Jiří Kuchař a David Frej

Vydalo nakladatelství Eminent, 2017, www.eminent.cz

MUDr. David Frej: foto: www.dr.frej.cz

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

Zdravý životní styl

Jak adaptogenní káva podporuje fyzický výkon a regeneraci?

Published

on

By

Rádi a často sportujete? Hýbete se, kdykoliv je to alespoň trochu možné? Potom určitě hledáte způsoby, jak si zajistit dostatek energie k maximálnímu fyzickému výkonu a zregenerovat tělo po námaze. Řešením může být adaptogenní káva, která v sobě spojuje dvě povzbuzující složky – 100% kávu arabica a adaptogeny.

ATP zvyšuje produkci energie

Adaptogeny lidskému tělu významně pomáhají vyrovnat se se stresem. Jde o látky přírodního původu, například byliny či houby, které vás podpoří ve vaší snaze zvládnout obtížné životní podmínky, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Zaměříme se tentokrát zejména na fyzickou stránku. Houba Cordyceps neboli housenice čínská pomáhá lidskému tělu bojovat s únavou, zvyšuje jeho vytrvalost a dodává mu energii. Proto se stává oblíbeným doplňkem výživy sportovců, kterým pomáhá zlepšovat jejich fyzické výkony. Vědci se shodují na tom, že se tak děje díky zvýšené produkci sloučeniny adenosintrifosfátu (ATP) v buňkách, kterou houba svým působením iniciuje. Uvedená chemická látka vytváří a přenáší energii, kterou je schopen lidský metabolismus vyprodukovat.

Kyslík se lépe váže na krev

Čím více energie máte, tím lepší bude váš sportovní výkon. Cordyceps má díky iniciaci tvorby ATP pozitivní vliv na zlepšení hodnoty VO2 max, což je parametr určující množství kyslíku, který lidské tělo dokáže využít za jednu minutu své aktivity. Tato hodnota slouží k posuzování tělesné kondice profesionálních sportovců. Laicky řečeno, s vyšší hodnotou VO2 se vám váže na krevní barvivo hemoglobin více kyslíku a díky tomu jste schopni dosáhnout ve sportu mnohem lepších výsledků. Zejména u vytrvalostních sportů je to nesmírně důležitá hodnota. Zároveň cordyceps také zvyšuje hodnotu testosteronu, který je pro sportovní výkon také podstatný.

S kofeinem to nepřehánějte

Káva je tradičně vnímána jako životabudič dodávající energii. Když se cítíte unavení a nevýkonní, mnohdy sáhnete po šálku kávy. Co vlastně způsobuje skutečnost, že vás káva povzbudí k lepšímu výkonu? Důvodem je, že obsahuje látku zvanou kofein, což je derivát purinu 1-3-7-trimethylxantinu. Ačkoliv tato látka tělu také pomáhá, neměli byste to s ní přehánět. Jako doporučované maximum ke konzumaci se uvádí 100 mg denně pro dospělého člověka. Proto je vhodně klasickou kávu s něčím kombinovat.

Vhodné spojení pro synergický efekt

Jako dobrá volba se ukazuje spojení kávy právě se zmiňovanými adaptogeny. Adaptogenní káva s cordycepsem obsahuje menší množství kofeinu než káva klasická, protože je doplněna právě o další látky. Díky tomu má ještě efektivnější účinky a nepůsobí zde negativa spojená s nadměrnou konzumací kofeinu. Naopak, jde o vzájemnou synergii kofeinu a látek obsažených v housenici čínské. Výsledek pomáhá stimulovat lidské tělo k lepšímu fyzickému výkonu. Proto se může stát vhodnou součástí výživy sportovců.

Dejte si šálek dobré kávy před tréninkem

Zkuste adaptogenní kávu s housenicí čínskou zařadit do sportovní výživy nebo klidně jako součást vašeho ranního rituálu. Vzhledem k tomu, že pomáhá tělu dodat dostatek energie díky působení zmiňované látky ATP, dejte si šálek této kávy před cvičením. Díky ní byste měli tělesnou námahu zvládnout mnohem lépe a zároveň byste se po ní neměli cítit tak unavení. Její působení je tedy dvoufázové. První fáze spočívá v přívalu energie, který před tréninkem získáte, druhá v tom, že po něm bude vaše tělo lépe regenerovat. Vyzkoušejte si, jak na vás bude adaptogenní káva zařazená do vašeho sportovního jídelníčku působit. Pokud uvidíte výhody, nic nebrání tomu, aby se stala nedílnou součástí vaší sportovní výživy.

Zdroj obrázka: vectorfusionart / stock.adobe.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Vitamíny pro ženy

Published

on

By

Ženské tělo je v mnoha ohledech jiné, než tělo mužské. Proto také potřebují poněkud odlišnou péči, stejně jako doplňovaní různých druhů vitamínů, minerálů, stopových prvků, jejichž druhy a množství se navíc mohou s věkem lišit. Proto je dobré vědět, jaké vitamíny jsou právě pro ženy vhodné a kdy je doplňovat.

Jaké vitamíny doplňovat v průběhu života ženy?

Jakmile se holčičky stávají dospívajícími dívkami, prochází velkými hormonálními změnami. Proto se také dostavují velké výkyvy nálad, prožívají stres, trápí je akné, přichází na řadu menstruace… V tomto období jsou důležité vitamíny A, B6, nebo třeba vitamín D. Vitamín A je vhodný pro náctileté s problémy s akné, vitamín B6 je jako stvořený pro menstruační potíže, ke zmírnění křečí či při PMS. Vitamín D hraje důležitou roli např. pro zdravé kosti a správný růst.

Otěhotnění, těhotenství a kojení přichází zpravidla kolem 30. roku života ženy. Tady je dobré doplňovat kyselinu listovou pro správný vývoj dítěte a snížení rizika vývojových vad. Existuje speciální kategorie vitamínů a minerálů pro těhotné, ve které maminky najdou vše potřebné.

Kolem 40. až 50. roku života dochází u ženy k menopauze. I během ní a po ní je dobré užívat vitamíny, které v tomto období velmi pomáhají. Tady je dobré doplňovat vitamíny ze skupiny B, které podporují správný chod nervového systému, posilují imunitu, produkci energie… Doplňovat vitaminy ze skupiny B je po padesátce velmi potřebné. Stejně tak je vhodné doplňovat vitamin D pro zdravé kosti, které mohou být po menopauze náchylné na snižování kvality. Ke zdravým kostem pomáhá i vitamin K, stejně jako podporuje normální srážlivost krve.

S vitamíny pro ženy proti aktuálním potížím

Je velmi praktické zaměřit se na vitamíny pro ženy i dle potíží, které právě řešíte. Najít můžete multivitaminy pro ženy na podporu imunity, nebo balení komplexní vitaminů a minerálu pro ženy k jejich psychické pohodě, nebo třeba balení pro ženy pro klidný spánek. Oblíbené jsou i komplexy vitaminů pro ženy na krásné vlasy, nehty a pleť.

Bohatou nabídku kvalitních vitamínů pro ženy najdete na notino.cz. Nechybí zajímavé akční nabídky, čímž při nákupu výrazně ušetříte.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Jaké jsou účinky CBD kapslí

Published

on

By

Co je to CBD?

Kanabidiol (CBD) je jedním z přibližně 140 kanabinoidů, které se nacházejí v rostlině konopí. Je hlavní účinnou složkou výrobků na bázi konopí, jako jsou CBD kapky, CBD bonbony, krémy a CBD kapsle. Na rozdíl od tetrahydrokanabinolu (THC), omamné látky obsažené v konopí, CBD nezpůsobuje „omámení“ ani závislost, takže jeho konzumace je zcela bezpečná.

Jak CBD funguje?

CBD ovlivňuje endokanabinoidní systém (ECS), složitou síť buněčných signálních molekul, která reguluje mnoho životně důležitých tělesných funkcí, včetně spánku, nálady, bolesti a chuti k jídlu. Tento systém se skládá ze tří klíčových částí: endokanabinoidů, kanabinoidních receptorů a enzymů.

Zatímco exogenní kanabinoidy, jako je THC, napodobují endokanabinoidy a vážou se přímo na kanabinoidní receptory, CBD se na tyto receptory váže slabě a působí na tělo nepřímo. Například brání některým enzymům v rozkladu endokanabinoidů, čímž zvyšuje koncentraci endokanabinoidů a umožňuje jim mít větší účinek na organismus. Tímto způsobem CBD podporuje ECS při udržování zdraví a rovnováhy organismu.

Co jsou to CBD kapky?

CBD kapky jsou tekutina, která obsahuje CBD jako hlavní účinnou látku. CBD kapky nebo CBD olej se získává z rostliny konopí, čistí se a destiluje a poté se smíchá s nosným olejem (např. organickým MCT olejem). Když nosný olej absorbuje CBD, je schopen ho uvolnit do těla pro lepší vstřebávání – což uživateli poskytuje plný přístup ke všem potenciálním výhodám CBD.

CBD účinky

Ačkoli výzkum CBD a jeho účinků je omezený, řada studií naznačuje, že může pomoci při léčbě řady zdravotních potíží, včetně úzkosti, zánětu, nespavosti a chronické bolesti.

CBD účinky na stres a úzkost

Studie ukazují, že CBD může podporovat náladu mnoha způsoby. CBD kapky například interagují se serotoninovými receptory, což může zlepšit pohodu a navodit pocit klidu, a aktivací některých kanabinoidních receptorů může potlačit sympatický přenos. Jinými slovy, CBD může dočasně vypnout naši reakci „bojuj nebo uteč“, která produkuje vysoké hladiny adrenalinu a kortizolu (stresových hormonů), a místo toho aktivovat naši parasympatickou reakci, která nám umožňuje relaxovat, čímž zmírňuje stres a úzkost.

CBD účinky na zánět a bolest

Několik studií, především na zvířatech, prokázalo, že CBD může pomoci při stavech, jako je chronická bolest a zánět. Jedna studie na zvířatech například ukázala, že aplikace CBD krému na klouby potkanů může snížit otoky a zlepšit podporu končetin. Jiná studie zjistila, že CBD může podpořit potkany s osteoartritidou tím, že blokuje bolest kloubů a zabraňuje budoucímu poškození nervů a související bolesti artritických kloubů.

CBD účinky na spánek

Studie ukázaly, že CBD kapky mohou také podpořit lepší a kvalitnější spánek. Jedním ze způsobů, jak toho dosahují, je ovlivnění množství adenosinu produkovaného v těle. Adenosin je sloučenina, která reguluje pocit únavy: vysoké hladiny adenosinu pomáhají usnout a nižší hladiny pomáhají zůstat vzhůru. CBD nezvyšuje hladinu adenosinu (takže vás nezpůsobuje ospalost); místo toho ji pomáhá regulovat tak, aby odpovídala cirkadiánním rytmům vašeho těla, a tím podporuje normální spánkový režim.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net