Connect with us

Výživové poradenství

Přípravky na hubnutí – které Vám pomůžou a které naopak uškodí?

Published

on

Různých zázraků na hubnutí je na trhu opravdu velké množství. Víte ale, které Vám mohou skutečně s hubnutím pomoci a které naopak mohou uškodit? Po přečtení následujících řádků Vám bude jasné, na co si dát pozor a co naopak vyzkoušet.

  • Koktejly na hubnutí
  • Prášky na hubnutí
  • Hubnoucí čaje
  • Doplňky s Acai Berry
  • Přípravky obsahující chrom
  • Psyllium a další vlákninu obsahující přípravky
  • Přípravky s Karnitinem

Koktejly na hubnutí

Určitě jste viděli či četli reklamu na různé koktejly, díky nimž zhubnete, aniž byste museli upravit svůj stravovací režim či začít cvičit. Těmto koktejlům se obloukem vyhněte. Kdyby to fungovalo, byli bychom všichni hubení.

Další možností jsou doplňky stravy, ze kterých se připravují koktejly. Jedná se o proteinové či sacharidové nápoje. Zde je podmínka, že musíte upravit jídelníček i se začít hýbat. Jinak Vám jsou k ničemu. Důležité je vybírat kvalitního dodavatele. Pokud si nevíte rady s výběrem, poraďte se ve fitness centru ve Vašem okolí. Určitě mají něco osvědčeného.

Prášky na hubnutí

Těm se vyhněte opravdu velkým obloukem.  Na internetu se dá sehnat všechno, co Vás napadne, ale pozor. Léky na hubnutí smí předepsat pouze lékař. Při užívání je třeba přesně dodržet pokyny lékaře, jinak si koledujete o dost vážné zdravotní problémy.  Pokud je to jen trošku možné, nikdy neberte léky na hubnutí. Nenaučí Vás zdravým způsobům stravování.

Hubnoucí čaje

Většinou obsahují kofein, kopřivu, červenou řepu, meduňku a další bylinky. Pokud si vyberete kvalitní, sypaný čaj, podpoříte ho změnou stravovacích návyků a cvičením, pak je šance, že Vám trošku pomůže. Vhodně zvolené bylinky Vám pomohou nastartovat metabolismus a také Vás zbaví nadbytečné vody. Nečekejte ale, že když budete pít hubnoucí čaj, že zhubne, když budete ležet na gauči.

Doplňky s Acai Berry

V poslední době se stále častěji objevují doplňky s Acai Berry. Obsahují vysoké množství antioxidantů, které rychle nastartují metabolismus. Pokud budete mít metabolismus zpomalený či rozhozený, jen těžko zhubnete nějaké to kilo. Acai Berry obsahuje také omega mastné kyseliny, které jsou také důležité pro správnou funkci těla. Toto ovoce je velmi dobrý zdroj energie. Díky tomu vydržíte pracovat na své kondičce mnohem déle.

Více než jednu třetinu bobulí tvoří vláknina. Což je další důvod, proč může toto tropické ovoce přispět ke snižování váhy. Také snižuje cholesterol a navíc má schopnost čistit organismus od škodlivých látek.

Bez práce ale žádné koláče nebudou ani s tímto téměř zázračným ovocem. Takže jestliže chcete zhubnout, vyzkoušejte Acai Berry, ale nezapomeňte upravit stravu a také přidat pohyb.

Chrom

Na co potřebuje naše tělo chrom? A může vůbec pomoci při boji s nadbytečnými kilogramy? Chrom zesiluje působení inzulínu, to znamená, že podporuje vstřebávání cukru buňkami. Díky tomu pomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi. Chrom zlepšuje schopnost těla zbavovat se škodlivého cholesterolu.  Chrom by měl údajně také snižovat chuť k jídlu a na sladké jako takové. To ovšem není nijak vědecky prokázáno.

Chrom nalezneme zejména v rybách, mořských plodech, rýži, celozrnných výrobcích, mléčných výrobcích, luštěninách, zelenině, některém ovoci, atd.

Proto je dobré tyto potraviny konzumovat.

Psyllium a další vláknina

Vláknina ať už rozpustná nebo nerozpustná je pro tělo potřebná. Ta rozpustná nás zasytí a ta nerozpustná nám vyčistí střeva jako kartáč. Denní příjem vlákniny pro dospělého člověka by měl být asi 30g.

Psyllium by se mělo užívat na lačno asi 30 minut před jídlem a zapít dostatečným množstvím vody. Při nadměrné konzumaci psyllia (i jiné vlákniny) může docházet k nárůstu hmotnosti. Proto dodržujte dávkování i pokyny ke konzumaci.

Vláknina podporuje správné vyprazdňování, udržuje hladinu cholesterolu ve správné normě, neobsahuje cukr, při správné konzumaci zbavuje pocitu hladu a také vyvolává pocit nasycení.

Karnitin

Jsou dva druhy karnitinu. K hubnutí a zlepšení kondice se využívá L-karnitin. Podporuje spalování tuků. Pomáhá získávat energii z tukových zásob. Díky podávání před tréninkem můžete docílit efektivního spalování tuků. Dejte si ale pozor na levné napodobeniny. Jestliže chcete L-karnitin vyzkoušet, poraďte se ve Vašem fitness centru. Většina posiloven také nabízí tyto doplňky stravy k zakoupení.

Nezapomeňte, že opět musíte uzpůsobit jídelníček a také se hýbat. Jinak nebude mít L-karnitin žádný účinek.

Bez úpravy jídelníčku a pohybu to nepůjde

Ať už se rozhodnete vyzkoušet kterýkoliv z výše zmíněných pomocníků při redukci váhy, vždy se snažte, aby Vám to dalo co nejvíc. Snažte se naučit se zdravému a pravidelnému stravování. Naučte se do svého života zařadit pravidelný pohyb. Jen tak docílíte toho, že si shozená kila také udržíte.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výživové poradenství

Nehubni! Změn svůj životní styl

Published

on

By

„Starej se o své tělo. Je to jediné místo, kde můžeš žít.“ —  Jim Rohn

Zdravý životní styl se skládá z několika vrstev. První vrstva je okem viditelná. Je jím fyzické tělo, které můžeme zdravotně ovlivnit stravou a pohybem. Fyzické tělo je kmitající energie, kterou můžeme léčit také mentálně, například pomocí barev, vibrací a myšlenek. Psychické zdraví je polovinou našeho fyzického zdraví, proto je zapotřebí si vyřešit minulost, toxické vztahy a své strachy, kterými se blokuje naše tělo, které v sobě nemá vnitřní klid.

Fyzické problémy jsou většinou projevem naší nerovnováhy v životě. Vycházejí z neschopnosti vzít zodpovědnost za svůj život a nechtít se změnit. Cesta změny a seberozvoje není jednoduchá, je dokonce nekonečná. Cesta sebepoznání je vývoj a především volba, která opravdu stojí za to!

„Abychom byli schopní naslouchat životu, potřebujeme odvahu, čistou mysl a otevřené srdce. Abychom byli schopní s životem kráčet bok po boku, potřebujeme zdravé tělo i ducha.“ Bára Erben

Bára Erben se věnuje koučinku ve změně životního stylu se zaměřením pozornosti na fyzické tělo. Při redukci váhy je potřeba kalorický deficit, omezit nezdravé tuky, sacharidy a rychlé cukry. Při zdravotních problémech je potřeba se zaměřit na příčinu.

Program Jsme FIT, který vede Bára Erben, nabízí klientům budování správných a zdravých stravovacích návyků, kdy klienti nedrží diety, ale mění životní styl tak, aby jim vydržel dlouhodobě a nevznikl pouze jojo-efekt. Program zahrnuje také spousty jednoduchých receptů, sestavený individuální nutriční plán, možnost se vzdělávat v oblasti zdraví a nekonečné inspirace ve facebookové skupině Jsme FIT – s lehkostí a radostí.

Bára se snaží klientům ukázat to, čeho si doposud nebyli schopni všimnout sami. Podstatou její práce je neustálý kontakt s klienty, motivovat je, přistupovat k nim s osobním přístupem a pravidelnými konzultacemi. Zaměřuje se na preventivní posilování imunity a udržuje tělo svěží a krásné.

Do jídelníčku zahrnuje výživově hodnotné produkty od Herbalife nutrition, které udržují organismus čistý a vyživený. Redukce váhy nebo jen zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem je naprosto zvládnutelný pro každého, kdo je rozhodnutý udělat první krok. Při dalších krocích, už jde klient s průvodcem jménem Bára, aby pochopil důležitost svého těla.

S lehkostí a radostí
Bára Erben

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Výživové poradenství

Konference ukázala význam výživy v prevenci nemocí i cestu k udržitelnosti

Published

on

By

Ve středu 23. září se v Praze uskutečnila odborná konference nazvaná Výživa ve 21. století. Konference se zabývala důležitostí výživy a jejím dopadem na zdraví dětí, dospělých a seniorů. Věnovala se významu výživy a zdravého životního stylu v prevenci nemocí a posilování imunity, jedním z témat byla také udržitelnost produkce potravin.

Výživa má na lidské zdraví zásadní vliv. Zvláště v současné době provázené obavami z pandemie Covid-19 se ukazuje, jaký význam má prevence a posilování imunity, ke kterým správná výživa a zdravotní styl výrazně přispívají. Dopady výživy na lidské zdraví byly hlavním tématem, které se prolínalo celou konferencí. Příspěvky se věnovaly i dalším oblastem, jejichž význam dnes roste, jako jsou environmentální aspekty výživy a udržitelnost výroby potravin.

Propojení výživy, potravin a zdraví v obecné rovině se věnoval první z pěti tematických bloků konference. Vedle předních expertů z oblasti výživy a potravin vystoupil také MUDr. P. Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu a vedoucí lékař oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice v Motole. Ve svém příspěvku hovořil o úloze Společnosti pro výživu v podpoře zdraví. Mimo jiné uvedl: „Na rozdíl od covidové infekce, jejíž zdravotní rizika si bezprostředně uvědomujeme, ovlivňuje výživa stav našeho zdraví často dlouhodobě, někdy i skrytě. Může tak aktivovat rozvoj onemocnění, která se ke komplikacím infekce připojují. Studie WHO získané třicetiletým sledováním výživy obyvatel 195 registrovaných zemí ukázaly, že každý pátý člověk umírá předčasně v souvislosti s nesprávnými stravovacími návyky.

Druhá část programu byla zaměřená na výživu dětí, odborníci hovořili o stravování dětí školního věku a významu výživy pro zdravý vývoj dětí. Zdůraznili důležitost školního stravování, které má denně vliv na výživu až 1 440 000 dětí z mateřských, základních a středních škol. V třetím bloku se pozornost zaměřila na dospělou populaci a změny jejích stravovacích zvyklostí. Příspěvky mimo jiné upozornily, že současné výživové trendy se mnohdy pohybují na opačných stranách spektra – od veganství na straně jedné až po paleo trend na straně druhé, což ztěžuje spotřebitelům orientaci a komplikuje hledání relevantních informací. Čtvrtá část konference se pak věnovala otázkám výživy seniorů, tedy oblasti, která s pandemií Covid-19 získala ještě větší důležitost než dříve.

Příspěvky v posledním bloku konference se zaměřily na environmentální aspekty výživy, tedy jaké dopady na lidskou výživu jsou spojené s dnešním důrazem na ochranu životního prostředí a bojem proti změně klimatu. Experti se věnovali otázce, jak se ochrana životního prostředí může projevit ve výživových doporučeních nebo zda je možné udržitelně produkovat potraviny prospěšné zdraví. V příspěvcích zaznělo varování, že globální systém produkce potravin dnes překračuje 5 z 9 environmentálních limitů Země. Odborníci také upozornili, že lidstvo získává dvě třetiny energie z pouhých čtyř plodin – kukuřice, pšenice, rýže a sóji – přičemž pro lidskou výživu je využitelných asi 50 tisíc druhů rostlin.

Záštitu nad konferencí převzali ministr zemědělství, ministr zdravotnictví a ministerstvo školství. Konference se konala za finanční podpory Ministerstva zemědělství České republiky.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Vlasy, kůže, nehty

Suchá pokožka je problém, který můžete zmírnit pomocí potravin

Published

on

Majitelé suché pokožky nemají na růžích ustláno. Každodenní život jim znepříjemňuje svědění, šupinatění a v horším případě i bolestivé praskání. Kdyby to šlo, svlékli by problematickou kůži jako had. Jenomže nic takového možné není a nezbývá, než se s problémem vypořádat jiným způsobem. Mimo jiné i změnou skladby jídelníčku – některé potraviny mohou suché kůži výrazně prospět, a proto by je měl dotyčný konzumovat pravidelně. Jiné je naopak vhodné vyřadit, protože vysoušení pleti podporují.

(Pokračování textu…)

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net