Connect with us

Cvičení

Nejlepší sport na hubnutí – co funguje na kamarádku, nemusí fungovat na Vás

Published

on

Chcete zhubnout a zvažujete, který sport bude ten pravý pro Vás? Existuje nějaký univerzální sport, při kterém hubne každý? Existuje, ale ne každý sport je vhodný pro každého.

Co musíte zohlednit, než začnete cvičit

  • Zdravotní problémy (pokud máte jakékoliv zdravotní problémy, konzultujte cvičení s Vaším ošetřujícím lékařem. Při problémech s páteří či klouby není rozhodně dobré třeba běhat. Přitom je to velice účinné na hubnutí)
  • Váha (jestliže máte velkou nadváhu či jste přímo obézní, musí se sport také přizpůsobit. Těžko budete běhat se 150kg živé váhy.)
  • Baví Vás to? (cvičení, které si vyberete, Vás musí bavit. Jinak se do toho budete nutit a nepřinese to takový účinek, jaký by to mohlo přinést.)

Ideální sporty na hubnutí

Nejlepší sporty na hubnutí jsou aerobní neboli kardio. Zde se totiž pohybujete v tepové frekvenci, která je ideální pro spalování tuků. Takový sport musíte provozovat alespoň půl hodiny, ideálně hodinu denně. Prvních zhruba 20 – 30 min. se spalují cukry (čas je individuální), které jste přijali ve stravě a až pak od půl hodiny aerobního cvičení spalujete tuky.

Zase to ale nepřehánějte s délkou kardio cvičení. Pokud budete cvičit moc dlouho (déle jak hodinu a půl) a nedoplníte živiny, budete spalovat svaly. A to nechceme. Proto je ideální doba kardio cvičení 1 hodina. (Z tohoto důvodu se i skupinová cvičení – zumba, aerobic apod. cvičí hodinu)

Jaké cvičení je aerobní (kardio)

  • Svižná chůze
  • Běh
  • Eliptický trenažer
  • Rotoped
  • Veslařský trenažer
  • Plavání
  • Další (například skoky přes švihadlo, ale i další se dají uzpůsobit jako kardio)

Stačí jenom kardio cvičení, abychom zhubli?

Aerobní cvičení samo o sobě Vám může pomoci zhubnout, obzvlášť pokud jste dosud nic nedělali. Pokud ale chcete hubnout dlouhodobě a větší váhu, bude nutné také upravit jídelníček a přidat posilovací cvičení.

Jaké posilování zvolit?

Každý sám dobře ví, kde má nedostatky. Ženy většinou řeší bříško, hýždě a stehna. Obzvláště po porodu si maminky stěžují na povislé bříško. Muži řeší také břicho – chtějí mít pekáč buchet, a dále řeší prsní svaly, bicepsy, tricepsy a vršek těla jako takový.

Nezapomeňte, že i když potřebujete hubnout „jen“ určitou část, například břicho, že musíte posilovat celé tělo. A samozřejmě se více zaměřit na problematické partie.

Jaký sport vybrat?

Pokud jste nikdy necvičili, zvolte si svižnou chůzi. To platí i pro lidi, kteří mají různé zdravotní komplikace. Pokud Vás bolí bederní páteř, neběhejte. Zvolte raději svižnou chůzi. Je to nejpřirozenější pohyb pro lidské tělo. Navíc nedochází k tak velkým otřesům. Raději se vyhýbejte asfaltovým povrchům a dávejte přednost polním či lesním cestám. To platí i pro běžce. Běh by měli volit takoví jedinci, kteří například hodně chodí (servírky, kadeřnice apod.) Ideální je běh pro lidi, kteří celý den sedí v kanceláři.

Ze začátku to pro Vás může být náročné a možná to budete chtít i vzdát. Když ale vydržíte, Vaše kondička se zlepší a postupně se budete cítit líp a líp. A také uvidíte po pár dnech až týdnech první úspěch v podobě zhubnutých kilogramů.

Úprava jídelníčku nesmí chybět

Chcete zhubnout? Chcete zhubnout víc než 5 kg? Pak budete muset upravit i jídelníček. Jídlo je 75% úspěchu v hubnutí.

Do 5kg Vám může stačit sportovat (pokud jste dosud nic nedělali, tak sport je ideální). Jestliže chcete ale zhubnout víc kilogramů a také si váhu dlouhodobě udržet, pak se budete muset nejen hýbat, ale také zlepšit své stravovací návyky.

  • Jezte často (alespoň 5 – 6x denně)
  • Nepřejídejte se (od stolu nikdy nevstávejte, až když se cítíte plní)
  • Dodržujte pitný režim (0,5l na 15kg Vaší váhy, při hodinovém cvičení minimálně 0,7l navíc)
  • Jezte libové maso
  • Kvalitní sacharidy (složené neboli komplexní – rýže, celozrnné pečivo, luštěniny, brambory)
  • Bílkoviny nesmí chybět obzvlášť, pokud také cvičíte (jinak budete hubnout svaly)
  • Dopřejte si kvalitní a čerstvou zeleninu a ovoce
  • Změňte svůj pohled na jídlo – potřebujete ho, aby Vaše tělo správně fungovalo. Ne proto, abyste se s ním například uklidňovali… Na WC také chodíte proto, že musíte a ne že se Vám chce… Jídlo je normální potřeba jako spánek, toaleta apod. Proto na něj také tak koukejte.
Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cvičení

PRIMULUS – doplněk stravy pro moderního muže

Published

on

By

Dle Harvard Health Publication je normální hladina testosteronu u zdravých mužů mezi 270 do 1070 ng/dl. S přibývajícím věkem se ale hladina testosteronu snižuje zhruba o 1 % až 2 % za rok, a to již od 25. až 30. roku života. Není dokázáno, zda je klíčovým faktorem samotné stárnutí či obecně menší starost o zdravou životosprávu u starších mužů. Dostatek testosteronu je přitom důležitý pro dobrou náladu a motivaci, budování svalové hmoty a spalování tuku a také pro zdravé sexuální libido.  Dobrou zprávou však je, že hladinu testosteronu lze ovlivnit, a to jak stravou, cvičením, tak fyzickou pohodou či sexem. Pomoci může také v České republice vyvinutý přírodní doplněk stravy Primulus.

Složení

Primulus je vyvinutý pro moderního muže, snižuje únavu přes den, zabraňuje nemocem, zlepšuje náladu, zvyšuje libido, podporuje rychlejší nabírání svalové hmoty a zlepšuje celkovou regeneraci organismu. Je složen z látek, které přirozeně podporují zvyšování hladiny testosteronu.

Zinek: První touto látkou je zinek ve formě citronanu zinečnatého spadajícího do skupiny chelátů, které jsou pro lidské tělo lépe vstřebatelné. Zinek je potřebný k aktivitě více než 200 enzymů, dále je nezbytný pro syntézu DNA a pro funkci některých bílkovin, které se na DNA vážou.

Vitamin D3: Důležitou obsaženou látkou je také vitamin D3 zvaný též sluneční vitamín, protože se do lidského těla přirozeně dostává slunečním zářením. Vitamin D3 podporuje správnou funkci imunitního systému, pomáhá udržovat zdravé zuby a kosti, přispívá k normální činnosti svalů a je důležitý pro vstřebávání a využití vápníku a fosforu v těle.

Hořčík: Pro udržení normální funkčnosti svalů a nervů, stabilního srdečního rytmu a zdravých kostí a zubů slouží hořčík. V multivitaminu PRIMULUS je hořčík zastoupen v unikátní formě tzv. Aquamin Marine Magnesium, což je přírodní produkt s bohatým přírodním zdrojem minerálů pro obohacování potravin, který je získáván z mořské vody a upravován z chemické formy MgO na hydroxid hořečnatý.

Vitamin B6: Vitamin B6 působí preventivně proti nervovým onemocněním, zlepšuje náladu a má také vliv na kvalitu kůže. Vitamín B6 hraje také významnou roli při vstřebávání dalších dvou významných složek produktu PRIMULUS — zinku a hořčíku. V produktu PRIMULUS je zastoupen ve formě hydrochloridu, což přispívá k jeho optimálnímu vstřebávání do krevního řečiště.

Vitamin C: Vitamín C neboli kyselina askorbová je látka nezbytná k udržení tělesného zdraví. Jeho nedostatek se projevuje sníženou obranyschopností organismu, častými infekcemi, otoky kloubů a dásní, ztrátou zubů či dokonce neplodností. Působí také jako antioxidant. Produkt PRIMULUS obsahuje vitamin C v podobě 100 mg kyseliny askorbové.

Selen: Selen pomáhá lidskému tělu bojovat proti volným radikálům. Má vliv na funkci řady enzymů, ovlivňuje obranyschopnost, činnost jater, štítné žlázy, růst a rozmnožování. Jeho nedostatek se projevuje především zvýšenou únavou, svalovou slabostí či podrážděností. PRIMULUS obsahuje v jedné denní dávce 5,5 μg selenu.

Pískavice řecké seno: Jiným slovem také Fenugreek povzbuzuje trávení, ulevuje při kašli, nadýmání a průjmech, celkově působí jako univerzální toniku. Odpradávna je také využíván jako afrodisiakum.

Kotvičník zemní: Hlavní funkcí kotvičníku zemního je regulace hladiny testosteronu. Pozitivně podporuje také tvorbu energie, regeneraci, svalovou vytrvalost a imunitní funkce organismu. U mužů podporuje spermatogenezi. Od pradávna lidem slouží jako afrodiziakum. V denní dávce produktu PRIMULUS je obsažen práškový extrakt z kotvičníku zemního.

Extrakt z černého pepře: Černý pepř je často i v medicíně používán jako antioxidant a aditivum, které urychluje vstřebávání dalších účinných látek v produktu PRIMULUS.

Cena

Balení produktu PRIMULUS na jeden měsíc (60 tablet) stojí 569 Kč, tedy 18 Kč na den. Zakoupit jej můžete na webu Primulus.cz.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Cvičení

3 tajné triky pro ploché bříško

Published

on

By


Ploché a vyrýsované bříško je pro mnoho lidí jen nedosažitelným snem. Nemusíte mít hned pekáč buchet, abyste vypadali skvěle v nových šatech nebo těsných džínách. K tomu vám stačí mít pěkně ploché bříško. Podělíme se s vámi o pár tajemství, které vám pomohou získat ploché bříško, takže budete vypadat skvěle v jakémkoli oblečení.

  1. Zatáhněte břicho

Ano, zní to možná směšně, ale pomáhá to. Stačí se rovně postavit a snažit se vtáhnout břicho k páteři. Tím aktivujete vnitřní svaly, které vám pomohou udržet správné držení těla. Všimněte si, že když se takto postavíte, hned máte pocit, že jste vyšší. Uvolní se vám ramena a vaše bříško se zdá být menší.

Nemusíte však zatahovat břicho celý den, ale pokud to budete při stání či sezení praktikovat v pravidelných intervalech, budete posilovat důležité svaly. Zkuste toto cvičení provádět 3x denně vždy 10 opakování po 10 vteřinách. Pokuste se udělat 3 sady 10 x 10 sekund. Je důležité, abyste při vydechování zapojovali své břišní svaly. Dbejte na to, abyste při zatínání svalů nezadržovali dech.

 

2. Dodržujte pitný režim

Pokud pracujete na plochém bříšku, je důležité, abyste byli dostatečně hydratovaní. Naše tělo snadno zadržuje přebytečnou tekutinu, když není dostatečně hydratované. Právě tato tekutina vytváří vzhled nafouknutého bříška. S nafouknutým břichem při nedostatečné hydrataci bojují především ženy.

Pokud budete mít během dne s sebou plnou láhev vody, bude vám sloužit jako dokonalá připomínka pitného režimu a nebude pro vás problém denně vypít doporučovaných 8–10 sklenic vody.

3. Cvičte „plank“

Tradiční prkno je jedním z nejlepších cviků pro rozvoj plochého břicha. Kromě toho vám pomůže budovat silné jádro a vynikající držení těla. Na rozdíl od zkracovaček, sed–lehů a přítahů, které primárně působí na podélné přímé břišní svaly a na šikmé svaly, plank procvičuje hned několik svalových skupin najednou. Zapojuje příčné břišní svaly, které pomáhají udržet bříško ploché. Nenechte se zmást jednoduchostí cviku. I když jste v kondici, plank vás donutí pracovat.

Co je to plank?

Při tomto cvičení se snažíte zvednout tělo ze země a udržet se ve stejné pozici po danou dobu. Můžete ho pokládat za vzpírání a tónování svalů vlastní vahou. Základní forma planku je také známá jako push-up plank, protože během cvičení udržujete stejnou výchozí pozici jako při kliku. Tato pozice je vhodná pro začátečníky, je totiž o něco snazší než některé další typy. Váha je rozložena mezi dlaně a ramena, procvičujete tak kromě břišních svalů i ramena.

Jak cvičit základní plank?

Dostaňte se do klikové pozice, ujistěte se, že vaše zápěstí jsou přímo pod rameny. Oči se dívají přímo dolů, aby se krk udržel v neutrální poloze a záda držte rovná. Vytáhněte břicho k páteři a zatněte zadeček. Čím dále od sebe budete mít nohy, tím stabilnější budete. Se vzrůstající formou se snažte nohy postupně přibližovat k sobě na šíři ramen.

Plank držte, dokud necítíte, že ztrácíte stabilitu. Snažte se na začátku držet alespoň 10 vteřin a postupně přidávejte až na 30 sekund.

Push-up plank vs. plank na loktech

Později, až budete základní variantu zvládat, přejděte na pokročilou úroveň. Ta spočívá ve spuštění se na lokty, práce s jádrem je v této pozici ještě těžší. Toto cvičení vyžaduje specifickou polohu paží, ty musí být ohnuté v loktech. Váha se na rozdíl od základní varianty rozděluje odlišně a donutí vaše jádro více pracovat na udržení pevného planku.

Zatímco push-up plank je skvělý na začátek a pro udržování kondice, plank na loktech vám pomůže posouvat kondici dál. Začněte stejně, jako kdybyste chtěli začít základní prkno, ale zvedněte se jen na předloktí. Lokty a ramena jsou v jedné rovině, váhu tak nesete na předloktích.

Pamatujte si, že získání plochého bříška trvá určitý čas, chce to mít trpělivost a držet se svého fitness plánu. Ten by měl kromě cvičení zahrnovat také pestrou a vyváženou stravu.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Cvičení

Jak předejít inkontinenci? Pomůže vám pár neviditelných cviků!

Published

on

By

Problémy s inkontinencí trpí v současné době řada žen nejen v pokročilém věku. Jednou z hlavních příčin může být ochablé svalstvo pánevního dna. To bývá způsobeno například těhotenstvím, porodem, extrémním zatížením či hormonálními změnami. Existuje však způsob, jak tomuto problému předcházet. Stačí začít každý den provozovat takzvané Kegelovy cviky. Následující článek vám vysvětlí, oč se jedná.

Jak posílit pánevní dno?

Kegelovy cviky spočívají v aktivním napínání poševního svalu a jsou účinné nejen při boji proti inkontinenci, ale také pomahájí předcházet mnoha jiným zdravotním potížím. Základem je uvědomit si, kde se tyto svaly nachází. Abyste správně lokalizovaly místo, které chcete posilovat, můžete se pokusit záměrně zastavovat proud moči při čůrání. Tato jedoduchá činnost vás naučí, jak stahovat svaly pánevního dna. Jakmile zvládáte ovládat proud při močení, můžete přejít k pokročilejšímu cviku – izolovaným stahům. Ten spočívá v zavedení dvou prstů do pochvy, které od sebe mírně oddálíme a snažíme se je stahováním pánevního dna k sobě přiblížit. Pakliže se vám to daří, cvik provádíte správně. Dalším cvikem je udržení stáhnutého poševního svalu po dobu jedné až sedmi sekund s opakováním od 80 do 300 stahů za den. Tento cvik můžete provozovat prakticky kdekoliv a kdykoliv, ale nezapomeňte, že cviky na posílení pánevního dna budou účinné jen v případě, budete-li je provádět přesně dle Kegelových instrukcí.

Nezapomínejte správně dýchat

Důležitým faktorem, jenž má vliv na pánevní dno, jsou ochablé břišní svaly. Jestliže se naučíte správně dýchat, vyvarujete se poklesu bránice a ostatních orgánu, které na pánevní dno vytvářejí tlak. Hluboké břišní dýchání vaše orgány stimuluje a masíruje. Abyste se naučily vhodně dýchat, položte se na záda, pokrčte nohy a ruce umístěte na břicho pod pupík. Ruce budou určovat místo, do kterého máte dýchat. Při nádechu nosem se toto místo vydouvá, při výdechu pusou břicho klesá.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net