Zdravý životní styl
Jak přibrat: Růst svalů je třeba podpořit pravidelným objemovým tréninkem a kvalitní stravou
V lidském těle se nachází na šest set svalů, z nichž většina je párová. Každý medik vám řekne, že naučit se je všechny nazpaměť mu zabralo hodně času. Při sportování není nutné znát dopodrobna veškeré svaly na těle. Stačí ten základ, jenž tvoří příčně pruhovaná svalovina, jež umožňuje vůlí ovládaný pohyb. Růst svalů a objemový trénink spolu úzce souvisejí. Víte, jak přibrat svalovou hmotu?
Svaly a pohyb patří k sobě
Hmotnost svalů u mužů se průměrně pohybuje okolo 36 % z celkové hmotnosti těla. U žen je toto procento mírně menší – jen 32 %. U trénovaného atleta však hmotnost svalů může dosáhnout až 45 %. Jestliže máte sedavé zaměstnání a s tím spojený nedostatek pohybu, dochází velmi často ke svalovým dysbalancím. Sval ochabne, což často vede k bolestem zad, hlavy, svalů i ke kloubním blokádám. Z toho vyplývá, že pohybová aktivita je pro zdraví člověk velmi důležitá.
Ve svém volném čase se můžete věnovat tomu, co vás ze sportu nejvíce baví. Stačí i rychlá chůze, aby se svaly protáhly. Důležitá je ovšem pravidelnost, nikoli to, že jednou za měsíc se projdete po městě při větším nákupu. Vedle toho sportování přináší do života dobrou náladu díky endorfinům, jež se během aktivního pohybu vylučují. To má vliv na psychickou pohodu.
Jak sval vlastně roste?
Když je sval zatížený zvýšenou fyzickou aktivitou během intenzivního tréninku, dochází k drobnému zranění neboli traumatu svalových vláken. V místě poranění se aktivují buňky, jež se začnou množit a laicky řečeno tělo po tréninku opraví. Nahradí poškozená svalová vlákna novými. A zajímavé na tom všem je, že se takto děje nikoliv při samotném cvičení, ale až v době odpočinku.
Jestliže chcete podpořit růst svalů, musíte je zatížit větší silou, než na jakou byly už adaptované. Pro zvětšení objemu svalů je přitom nejlepší silový trénink s činkou. Je vhodný zejména pro mírně pokročilé sportovce, kteří už mají něco za sebou. Ale mohou se do něho pustit i naprostí nováčci, kteří teprve začínají. Je třeba, aby dodrželi základní pravidla, která při silovém cvičení platí. Tím základem je začít cvičit s malou zátěží a tu postupně každým dalším tréninkem navyšovat. Jen tak lze docílit toho, aby svaly opravdu rostly.
Při cvičení s činkou se svaly unaví a bolí. Během dvou dnů je ale sportovec opět fit. Bolest by rozhodně neměla být taková, že se nemůžete ani posadit nebo sotva zvládáte vykonávat běžné denní činnosti. Takto poškozená svalová vlákna tělo stěží dokáže regenerovat. Cvičení až do samotného zničení se zdravé určitě není.
Pro růst svalů je důležitý nejen silový trénink, ale také strava. Často se sportovci diví, že svalovou hmotu nepřibírají. Na vině může být nedostatek vyvážené stravy nebo nedostatek kvalitního spánku minimálně osm hodin. Během spánku svaly regenerují a svalová tkáň se obnovuje a roste.
Při silovém tréninku dělají sportovci někdy zásadní chyby:
- dělají příliš mnoho sérií
- mezi jednotlivými sériemi si dopřejí dlouhý odpočinek
- nepoužívají vhodné závaží. Každý trénink je nutné cvičit s větší zátěží
- trénink by měl trvat maximálně 50 minut. Delší cvičení znamená buď příliš mnoho sérií, nebo příliš mnoho odpočinku mezi nimi. Obojí je špatně.
Co je klíčem pro objemový trénink?
Začínající sportovci, kteří jsou v posilovně nováčky, mají za to, že jim svaly narostou díky dostatečnému příjmu proteinů. To je pravda jen napůl. Ano, proteiny neboli bílkoviny jsou základem pro růst svalů, ale nejsou jedinou podmínkou. Aby se aminokyseliny, získané stravou, přetvořily na bílkoviny (na sval), je třeba energie. Když je pro vás objemový trénink novinkou, jíž se chcete věnovat ve svém volném čase, musíte navýšit svůj příjem energie asi o 300 až 400 kcal.
Základním palivem pro lidský organismus jsou sacharidy. Podle intenzity zatížení je třeba 4 až 10 g sacharidů na 1 kg tělesné hmotnosti. Dá se to zvládnout zvýšeným příjmem příloh během snídaně, oběda a večeře. Těmi mohou být zejména
- rýže
- těstoviny
- brambory
- cereálie
- pečivo
- ovoce
- zelenina
- mléčné výrobky
- luštěniny.
Také správné načasování jídla je při objemovém tréninku podstatné. Základem je pravidelnost a jíst každé asi 3 až 4 hodiny. Vůbec není od věci při silovém cvičení zavést i druhou večeři. Před samotným cvičením je ideální pojíst třeba jeden banán nebo ovesné vločky s jogurtem, a to 60 až 90 minut před tréninkem. Jestliže cvičíte doporučených 50 minut, není třeba během této doby bílkoviny nebo sacharidy doplňovat.
Jídlo přijde na řadu až zase v době odpočinku po cvičení. Při posilování je však nutné dodávat tekutiny, aby tělo nebylo dehydrované. Studená voda navíc podporuje vyšší výkonnost. Do jedné hodiny po tréninku byste měli jíst bílkoviny, do dvou hodin po výkonu by ve vašem jídelníčku neměly chybět sacharidy.
Plnohodnotné bílkoviny obsahují mléčné výrobky – jogurt, tvaroh, sýry a dále maso. Neplnohodnotné bílkoviny dodají luštěniny, zelenina, ovoce nebo ořechy.
Jak přibrat svalovou hmotu?
Když se zajímáte o to, jak přibrat svalovou hmotu, není možné se spoléhat jen na příjem bílkovin a sacharidů. Důležitá je i pravidelnost ve cvičení. Jedno bez druhého se neobejde. Růst svalů podpoří jen jejich adekvátní zatěžování sportovní aktivitou. I začátečník musí začít od píky a postupně svůj výkon zvyšovat. Jestliže je vaším cílem objem svalů, musíte cvičit alespoň 3 až 4 týdně po dobu 50 minut. Pamatujte si, že trpělivost růže přináší.
Posilování a modelace tělesné schránky je dlouhodobý proces, jenž může trvat i roky. Stojí však za to vytrvat.
Zdroj obrázku:
Charles Brutlag / Shuttestock.com
Zdravý životní styl
Jak adaptogenní káva podporuje fyzický výkon a regeneraci?
Rádi a často sportujete? Hýbete se, kdykoliv je to alespoň trochu možné? Potom určitě hledáte způsoby, jak si zajistit dostatek energie k maximálnímu fyzickému výkonu a zregenerovat tělo po námaze. Řešením může být adaptogenní káva, která v sobě spojuje dvě povzbuzující složky – 100% kávu arabica a adaptogeny.
ATP zvyšuje produkci energie
Adaptogeny lidskému tělu významně pomáhají vyrovnat se se stresem. Jde o látky přírodního původu, například byliny či houby, které vás podpoří ve vaší snaze zvládnout obtížné životní podmínky, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Zaměříme se tentokrát zejména na fyzickou stránku. Houba Cordyceps neboli housenice čínská pomáhá lidskému tělu bojovat s únavou, zvyšuje jeho vytrvalost a dodává mu energii. Proto se stává oblíbeným doplňkem výživy sportovců, kterým pomáhá zlepšovat jejich fyzické výkony. Vědci se shodují na tom, že se tak děje díky zvýšené produkci sloučeniny adenosintrifosfátu (ATP) v buňkách, kterou houba svým působením iniciuje. Uvedená chemická látka vytváří a přenáší energii, kterou je schopen lidský metabolismus vyprodukovat.
Kyslík se lépe váže na krev
Čím více energie máte, tím lepší bude váš sportovní výkon. Cordyceps má díky iniciaci tvorby ATP pozitivní vliv na zlepšení hodnoty VO2 max, což je parametr určující množství kyslíku, který lidské tělo dokáže využít za jednu minutu své aktivity. Tato hodnota slouží k posuzování tělesné kondice profesionálních sportovců. Laicky řečeno, s vyšší hodnotou VO2 se vám váže na krevní barvivo hemoglobin více kyslíku a díky tomu jste schopni dosáhnout ve sportu mnohem lepších výsledků. Zejména u vytrvalostních sportů je to nesmírně důležitá hodnota. Zároveň cordyceps také zvyšuje hodnotu testosteronu, který je pro sportovní výkon také podstatný.
S kofeinem to nepřehánějte
Káva je tradičně vnímána jako životabudič dodávající energii. Když se cítíte unavení a nevýkonní, mnohdy sáhnete po šálku kávy. Co vlastně způsobuje skutečnost, že vás káva povzbudí k lepšímu výkonu? Důvodem je, že obsahuje látku zvanou kofein, což je derivát purinu 1-3-7-trimethylxantinu. Ačkoliv tato látka tělu také pomáhá, neměli byste to s ní přehánět. Jako doporučované maximum ke konzumaci se uvádí 100 mg denně pro dospělého člověka. Proto je vhodně klasickou kávu s něčím kombinovat.
Vhodné spojení pro synergický efekt
Jako dobrá volba se ukazuje spojení kávy právě se zmiňovanými adaptogeny. Adaptogenní káva s cordycepsem obsahuje menší množství kofeinu než káva klasická, protože je doplněna právě o další látky. Díky tomu má ještě efektivnější účinky a nepůsobí zde negativa spojená s nadměrnou konzumací kofeinu. Naopak, jde o vzájemnou synergii kofeinu a látek obsažených v housenici čínské. Výsledek pomáhá stimulovat lidské tělo k lepšímu fyzickému výkonu. Proto se může stát vhodnou součástí výživy sportovců.
Dejte si šálek dobré kávy před tréninkem
Zkuste adaptogenní kávu s housenicí čínskou zařadit do sportovní výživy nebo klidně jako součást vašeho ranního rituálu. Vzhledem k tomu, že pomáhá tělu dodat dostatek energie díky působení zmiňované látky ATP, dejte si šálek této kávy před cvičením. Díky ní byste měli tělesnou námahu zvládnout mnohem lépe a zároveň byste se po ní neměli cítit tak unavení. Její působení je tedy dvoufázové. První fáze spočívá v přívalu energie, který před tréninkem získáte, druhá v tom, že po něm bude vaše tělo lépe regenerovat. Vyzkoušejte si, jak na vás bude adaptogenní káva zařazená do vašeho sportovního jídelníčku působit. Pokud uvidíte výhody, nic nebrání tomu, aby se stala nedílnou součástí vaší sportovní výživy.
Zdroj obrázka: vectorfusionart / stock.adobe.com
Zdravý životní styl
Vitamíny pro ženy
Ženské tělo je v mnoha ohledech jiné, než tělo mužské. Proto také potřebují poněkud odlišnou péči, stejně jako doplňovaní různých druhů vitamínů, minerálů, stopových prvků, jejichž druhy a množství se navíc mohou s věkem lišit. Proto je dobré vědět, jaké vitamíny jsou právě pro ženy vhodné a kdy je doplňovat.
Jaké vitamíny doplňovat v průběhu života ženy?
Jakmile se holčičky stávají dospívajícími dívkami, prochází velkými hormonálními změnami. Proto se také dostavují velké výkyvy nálad, prožívají stres, trápí je akné, přichází na řadu menstruace… V tomto období jsou důležité vitamíny A, B6, nebo třeba vitamín D. Vitamín A je vhodný pro náctileté s problémy s akné, vitamín B6 je jako stvořený pro menstruační potíže, ke zmírnění křečí či při PMS. Vitamín D hraje důležitou roli např. pro zdravé kosti a správný růst.
Otěhotnění, těhotenství a kojení přichází zpravidla kolem 30. roku života ženy. Tady je dobré doplňovat kyselinu listovou pro správný vývoj dítěte a snížení rizika vývojových vad. Existuje speciální kategorie vitamínů a minerálů pro těhotné, ve které maminky najdou vše potřebné.
Kolem 40. až 50. roku života dochází u ženy k menopauze. I během ní a po ní je dobré užívat vitamíny, které v tomto období velmi pomáhají. Tady je dobré doplňovat vitamíny ze skupiny B, které podporují správný chod nervového systému, posilují imunitu, produkci energie… Doplňovat vitaminy ze skupiny B je po padesátce velmi potřebné. Stejně tak je vhodné doplňovat vitamin D pro zdravé kosti, které mohou být po menopauze náchylné na snižování kvality. Ke zdravým kostem pomáhá i vitamin K, stejně jako podporuje normální srážlivost krve.
S vitamíny pro ženy proti aktuálním potížím
Je velmi praktické zaměřit se na vitamíny pro ženy i dle potíží, které právě řešíte. Najít můžete multivitaminy pro ženy na podporu imunity, nebo balení komplexní vitaminů a minerálu pro ženy k jejich psychické pohodě, nebo třeba balení pro ženy pro klidný spánek. Oblíbené jsou i komplexy vitaminů pro ženy na krásné vlasy, nehty a pleť.Bohatou nabídku kvalitních vitamínů pro ženy najdete na notino.cz. Nechybí zajímavé akční nabídky, čímž při nákupu výrazně ušetříte.
Zdravý životní styl
Jaké jsou účinky CBD kapslí
Co je to CBD?
Kanabidiol (CBD) je jedním z přibližně 140 kanabinoidů, které se nacházejí v rostlině konopí. Je hlavní účinnou složkou výrobků na bázi konopí, jako jsou CBD kapky, CBD bonbony, krémy a CBD kapsle. Na rozdíl od tetrahydrokanabinolu (THC), omamné látky obsažené v konopí, CBD nezpůsobuje „omámení“ ani závislost, takže jeho konzumace je zcela bezpečná.
Jak CBD funguje?
CBD ovlivňuje endokanabinoidní systém (ECS), složitou síť buněčných signálních molekul, která reguluje mnoho životně důležitých tělesných funkcí, včetně spánku, nálady, bolesti a chuti k jídlu. Tento systém se skládá ze tří klíčových částí: endokanabinoidů, kanabinoidních receptorů a enzymů.
Zatímco exogenní kanabinoidy, jako je THC, napodobují endokanabinoidy a vážou se přímo na kanabinoidní receptory, CBD se na tyto receptory váže slabě a působí na tělo nepřímo. Například brání některým enzymům v rozkladu endokanabinoidů, čímž zvyšuje koncentraci endokanabinoidů a umožňuje jim mít větší účinek na organismus. Tímto způsobem CBD podporuje ECS při udržování zdraví a rovnováhy organismu.
Co jsou to CBD kapky?
CBD kapky jsou tekutina, která obsahuje CBD jako hlavní účinnou látku. CBD kapky nebo CBD olej se získává z rostliny konopí, čistí se a destiluje a poté se smíchá s nosným olejem (např. organickým MCT olejem). Když nosný olej absorbuje CBD, je schopen ho uvolnit do těla pro lepší vstřebávání – což uživateli poskytuje plný přístup ke všem potenciálním výhodám CBD.
CBD účinky
Ačkoli výzkum CBD a jeho účinků je omezený, řada studií naznačuje, že může pomoci při léčbě řady zdravotních potíží, včetně úzkosti, zánětu, nespavosti a chronické bolesti.
CBD účinky na stres a úzkost
Studie ukazují, že CBD může podporovat náladu mnoha způsoby. CBD kapky například interagují se serotoninovými receptory, což může zlepšit pohodu a navodit pocit klidu, a aktivací některých kanabinoidních receptorů může potlačit sympatický přenos. Jinými slovy, CBD může dočasně vypnout naši reakci „bojuj nebo uteč“, která produkuje vysoké hladiny adrenalinu a kortizolu (stresových hormonů), a místo toho aktivovat naši parasympatickou reakci, která nám umožňuje relaxovat, čímž zmírňuje stres a úzkost.
CBD účinky na zánět a bolest
Několik studií, především na zvířatech, prokázalo, že CBD může pomoci při stavech, jako je chronická bolest a zánět. Jedna studie na zvířatech například ukázala, že aplikace CBD krému na klouby potkanů může snížit otoky a zlepšit podporu končetin. Jiná studie zjistila, že CBD může podpořit potkany s osteoartritidou tím, že blokuje bolest kloubů a zabraňuje budoucímu poškození nervů a související bolesti artritických kloubů.
CBD účinky na spánek
Studie ukázaly, že CBD kapky mohou také podpořit lepší a kvalitnější spánek. Jedním ze způsobů, jak toho dosahují, je ovlivnění množství adenosinu produkovaného v těle. Adenosin je sloučenina, která reguluje pocit únavy: vysoké hladiny adenosinu pomáhají usnout a nižší hladiny pomáhají zůstat vzhůru. CBD nezvyšuje hladinu adenosinu (takže vás nezpůsobuje ospalost); místo toho ji pomáhá regulovat tak, aby odpovídala cirkadiánním rytmům vašeho těla, a tím podporuje normální spánkový režim.
-
Doplňky stravy3 týdny ago
Plantur39 Aktivní kapsle pro vlasy cps.60 z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy2 týdny ago
Geloren CAPS 120 kapslí, kloubní výživa pro lidi z lékárny Benu.cz
-
Přípravky pro péči o nohy3 měsíce ago
Priessnitz Antivarixy mazání na žíly a cévy 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy2 týdny ago
Smecta GO 12 sáčků z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy na nervy3 týdny ago
ANEUROX 600 PharmaSuisse tbl.30 z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy3 týdny ago
DAOSiN tablety tbl.10 z lékárny Benu.cz
-
Přípravky na inkontinenci2 měsíce ago
TENA Lady Super – Inkontinenční vložky (30 ks) z lékárny Benu.cz
-
Kojenecká mléka4 týdny ago
BABYBIO Optima 3 batolecí kojenecké bio mléko s probiotiky a prebiotiky 800 g z lékárny Benu.cz