Connect with us

Zdravý životní styl

Jak grilovat zdravě? Pomůže elektrický gril a dodržování některých zásad

Published

on

V posledních letech patří grilování mezi velmi oblíbenou letní zábavu, která je propagovaná a podporovaná ze všech stran. Jakmile se blíží letní sezóna, v obchodech se objevují různé tipy grilů, sady grilovacího náčiní, maso připravené na grilování. Začít grilovat ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Představíme vám tedy základní zásady, jak grilovat zdravě, a nabídneme i tipy na zdravá jídlu z grilu.  

Vyberte si dietní maso

Na téma grilování už se vyjadřovalo mnoho odborníků na výživu a lékařů. Shodují se na tom, že grilování samo o sobě neškodí, podstatné ale je, abyste si grilované pochoutky nedopřávali příliš často a také je připravovali správným způsobem. Všechno začíná už správným výběrem surovin. Nejdietnějším masem pro grilování je bílé drůbeží, tedy předem vším krůtí, které obsahuje nejméně tuku, a dále kuřecí. Dlužno dodat, že u krůtího a kuřecího masa představuje největší podíl tuku kůže. Lze to vyřešit tím, že těsně před doděláním kůži odstraníte, na mase se pak vytvoří kůrka, která nasaje chuť z kůže – ta je totiž u drůbeže velkou pochoutkou. Výbornou dietní variantou jsou rovněž ryby, jak mořské, tak i sladkovodní. V případě, že se rozhodnete pro červené maso, volte libové kousky. Z hovězího je vynikající na grilování mleté, ideálně když si ho sami namelete. U vepřového sahejte také po libovém.  

Nekupujte hotové polotovary

Chcete-li grilovat zdravě, rozhodně se vystříhejte nákupu marinovaného masa z obchodu. Maso v již připravené marinádě nemusí být vždy zcela čerstvé, to ale mnohdy poznáte až ve chvíli, kdy balíček otevřete a vnitřek příliš nevoní. Aromatická marináda totiž dokáže mnohé překrýt. Proto je mnohem lepším postupem vybrat si dobré, kvalitní, čerstvé maso a zpracovat a naložit ho podle vlastního uvážení.   

Jak zpracovávat maso na gril?

Krůty a kuřata je třeba rozdělit na menší porce. U ryb stačí porcovat jenom ty větší, menší je možné nechat vcelku. Vepřové na plátky či na kousky. Z mletého hovězího se dají vytvořit ochucené kuličky či válečky. Nejvhodnější je grilování na grilovací mřížce, dá se ale grilovat i na alobalovém tácku. Další možností je rovněž zabalení masa do alobalu. Nejde sice již o grilování, ale z pohledu zdravé výživy jde o zdravý proces. O tepelnou přípravu masa se totiž postará horká pára a vzduch. Obejdete se zcela bez tuku, ale přitom bude výsledný pokrm dokonale propečený. Hliníkový obal navíc uchová veškerou šťávu, která se z masa uvolní.  

Vynechte hotové marinády

Otázkou je také kořenění masa. Vyhněte se nákupu již hotových marinád. Většinou v nim bývá hodně soli a konzervantů, také mnoho skrytých cukrů. Když si ale marinádu připravíte sami, je to mnohem zdravější.

Přinášíme několik tipů: 

Marináda na kuřecí: Jednu polévkovou lžíci medu smíchejte s 3-4 lžícemi kečupu, přidejte 2 lžíce oleje (například řepkový, slunečnicový, olivový). Nasekejte nadrobno 3 stroužky česneku a jednu malou cibuli. Přidejte pár kapek kvalitní sójové omáčky, několik lístků najemno nasekaného oregana a bazalky a trochu osolte. Vymíchejte směs, do které naložíte kousky masa na cca 1 hodinu.  

Ostrá marináda: Milovníci ostrého si mohou dopřát marinádu třeba na vepřovou krkovici, která sestává z cca 4 polévkových lžic dijonské hořčice, 2 dcl olivového oleje. Přidejte několik snítek tymiánu, jednu kávovou lžičku soli a lžičku. Vytvořte směs, do které maso vložte na hodinu.  

Pivo se hodí na kuře i na vepřové: Univerzální marinádou, použitelnou jak na kuřecí, tak na vepřové, je pivní. Do 150 ml piva přimísíte 3-4 lžíce kečupu. Přidáte jednu kávovou lžičku hořčice, jednu nadrobno nasekanou cibuli, najemno nasekanou chilli papričku, dva prolisované nebo nadrobno nasekané stroužky česneku, sůl, pepř. Případně můžete přidat i trochu rozmarýnu nebo tymiánu.  

Na ryby stačí bylinky: U ryb je naopak mnohdy lepší nechat vyniknout přirozenou jemnou chuť masa, nepřebíjet ji ostrým kořením a marinádami a podtrhnout ji jenom bylinkami vloženými do rybího bříška.  

Vsaďte na zeleninové saláty

Zdravým doplňkem ke grilovanému masu jsou zeleninové saláty. Čím více, tím lépe. Nemusíte zůstat u klasického šopského, tady se fantazii meze nekladou. Stejně tak se dá zelenina i velmi dobře grilovat. Hodí se k tomu na plátky nakrájené lilky, cukety, kukuřice, rajčata, ale i brambory, papriky, cibulky. Také zeleninu je možné před grilováním marinovat.  

Na dresinky a dipy používejte jogurt

Ugrilované maso a zeleninu namáčejte do dresinků a dipů. I zde platí, že je mnohem lepší připravit si je doma než využívat kupované, obsahující zbytečně mnoho barviv, soli, konzervantů a látek zvýrazňujících chuť. Místo majonézy používejte jogurt. Skvělé je připravit si třeba svoji domácí hořčici nebo kečup. Na hořčici potřebujete 500 g bílých a černých hořčičných semínek, 250 ml jablečného octa, 150 g cukru a trochu soli. K rozdrceným nebo rozemletým semínkům přidáte ostatní ingredience a vymícháte hladkou směs. Výborný česnekovo- petrželkový dip nachystáte z 250 ml zakysané smetany či jogurtu, 5 prolisových stroužků česneku, 3 polévkové lžíce nadrobno nasekané petrželky. Chutný je i dresink z červené papriky. Potřebujete na něj 250 g červené papriky, 5 lžic jogurtu, ½ citronu a cukr, sůl a pepř dle chuti.  

Správný výběr grilu je základem

Zlatým hřebem grilování je samozřejmě výběr zařízení, na kterém budete provádět tepelnou úpravu. Stolní gril má celou řadu variant. Vhodné jsou elektrické kontaktní grily, se kterými můžete pracovat i doma, nemají žádné zplodiny. Zdravý způsob grilování nabízejí rovněž vodní grily, u nichž je pod grilovací mřížkou vodní lázeň. Maso tak upravuje směs vodní páry, tepla a kouře a tuk tak odkapává do vody. Tím pádem nevznikají karcinogenní látky. U grilů s lávovými kameny zase tuk nasáknou tyto kameny, které se po skončení grilovacího procesu vypalují. U klasických grilů na dřevěné uhlí je ale třeba mít se na pozoru, protože u nich tuk odkapává na uhlí a výsledkem jsou karcinogenní zplodiny. U plynových grilů je odvod tuku také šikovně vyřešen.

 

 

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravý životní styl

Jak adaptogenní káva podporuje fyzický výkon a regeneraci?

Published

on

By

Rádi a často sportujete? Hýbete se, kdykoliv je to alespoň trochu možné? Potom určitě hledáte způsoby, jak si zajistit dostatek energie k maximálnímu fyzickému výkonu a zregenerovat tělo po námaze. Řešením může být adaptogenní káva, která v sobě spojuje dvě povzbuzující složky – 100% kávu arabica a adaptogeny.

ATP zvyšuje produkci energie

Adaptogeny lidskému tělu významně pomáhají vyrovnat se se stresem. Jde o látky přírodního původu, například byliny či houby, které vás podpoří ve vaší snaze zvládnout obtížné životní podmínky, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Zaměříme se tentokrát zejména na fyzickou stránku. Houba Cordyceps neboli housenice čínská pomáhá lidskému tělu bojovat s únavou, zvyšuje jeho vytrvalost a dodává mu energii. Proto se stává oblíbeným doplňkem výživy sportovců, kterým pomáhá zlepšovat jejich fyzické výkony. Vědci se shodují na tom, že se tak děje díky zvýšené produkci sloučeniny adenosintrifosfátu (ATP) v buňkách, kterou houba svým působením iniciuje. Uvedená chemická látka vytváří a přenáší energii, kterou je schopen lidský metabolismus vyprodukovat.

Kyslík se lépe váže na krev

Čím více energie máte, tím lepší bude váš sportovní výkon. Cordyceps má díky iniciaci tvorby ATP pozitivní vliv na zlepšení hodnoty VO2 max, což je parametr určující množství kyslíku, který lidské tělo dokáže využít za jednu minutu své aktivity. Tato hodnota slouží k posuzování tělesné kondice profesionálních sportovců. Laicky řečeno, s vyšší hodnotou VO2 se vám váže na krevní barvivo hemoglobin více kyslíku a díky tomu jste schopni dosáhnout ve sportu mnohem lepších výsledků. Zejména u vytrvalostních sportů je to nesmírně důležitá hodnota. Zároveň cordyceps také zvyšuje hodnotu testosteronu, který je pro sportovní výkon také podstatný.

S kofeinem to nepřehánějte

Káva je tradičně vnímána jako životabudič dodávající energii. Když se cítíte unavení a nevýkonní, mnohdy sáhnete po šálku kávy. Co vlastně způsobuje skutečnost, že vás káva povzbudí k lepšímu výkonu? Důvodem je, že obsahuje látku zvanou kofein, což je derivát purinu 1-3-7-trimethylxantinu. Ačkoliv tato látka tělu také pomáhá, neměli byste to s ní přehánět. Jako doporučované maximum ke konzumaci se uvádí 100 mg denně pro dospělého člověka. Proto je vhodně klasickou kávu s něčím kombinovat.

Vhodné spojení pro synergický efekt

Jako dobrá volba se ukazuje spojení kávy právě se zmiňovanými adaptogeny. Adaptogenní káva s cordycepsem obsahuje menší množství kofeinu než káva klasická, protože je doplněna právě o další látky. Díky tomu má ještě efektivnější účinky a nepůsobí zde negativa spojená s nadměrnou konzumací kofeinu. Naopak, jde o vzájemnou synergii kofeinu a látek obsažených v housenici čínské. Výsledek pomáhá stimulovat lidské tělo k lepšímu fyzickému výkonu. Proto se může stát vhodnou součástí výživy sportovců.

Dejte si šálek dobré kávy před tréninkem

Zkuste adaptogenní kávu s housenicí čínskou zařadit do sportovní výživy nebo klidně jako součást vašeho ranního rituálu. Vzhledem k tomu, že pomáhá tělu dodat dostatek energie díky působení zmiňované látky ATP, dejte si šálek této kávy před cvičením. Díky ní byste měli tělesnou námahu zvládnout mnohem lépe a zároveň byste se po ní neměli cítit tak unavení. Její působení je tedy dvoufázové. První fáze spočívá v přívalu energie, který před tréninkem získáte, druhá v tom, že po něm bude vaše tělo lépe regenerovat. Vyzkoušejte si, jak na vás bude adaptogenní káva zařazená do vašeho sportovního jídelníčku působit. Pokud uvidíte výhody, nic nebrání tomu, aby se stala nedílnou součástí vaší sportovní výživy.

Zdroj obrázka: vectorfusionart / stock.adobe.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Vitamíny pro ženy

Published

on

By

Ženské tělo je v mnoha ohledech jiné, než tělo mužské. Proto také potřebují poněkud odlišnou péči, stejně jako doplňovaní různých druhů vitamínů, minerálů, stopových prvků, jejichž druhy a množství se navíc mohou s věkem lišit. Proto je dobré vědět, jaké vitamíny jsou právě pro ženy vhodné a kdy je doplňovat.

Jaké vitamíny doplňovat v průběhu života ženy?

Jakmile se holčičky stávají dospívajícími dívkami, prochází velkými hormonálními změnami. Proto se také dostavují velké výkyvy nálad, prožívají stres, trápí je akné, přichází na řadu menstruace… V tomto období jsou důležité vitamíny A, B6, nebo třeba vitamín D. Vitamín A je vhodný pro náctileté s problémy s akné, vitamín B6 je jako stvořený pro menstruační potíže, ke zmírnění křečí či při PMS. Vitamín D hraje důležitou roli např. pro zdravé kosti a správný růst.

Otěhotnění, těhotenství a kojení přichází zpravidla kolem 30. roku života ženy. Tady je dobré doplňovat kyselinu listovou pro správný vývoj dítěte a snížení rizika vývojových vad. Existuje speciální kategorie vitamínů a minerálů pro těhotné, ve které maminky najdou vše potřebné.

Kolem 40. až 50. roku života dochází u ženy k menopauze. I během ní a po ní je dobré užívat vitamíny, které v tomto období velmi pomáhají. Tady je dobré doplňovat vitamíny ze skupiny B, které podporují správný chod nervového systému, posilují imunitu, produkci energie… Doplňovat vitaminy ze skupiny B je po padesátce velmi potřebné. Stejně tak je vhodné doplňovat vitamin D pro zdravé kosti, které mohou být po menopauze náchylné na snižování kvality. Ke zdravým kostem pomáhá i vitamin K, stejně jako podporuje normální srážlivost krve.

S vitamíny pro ženy proti aktuálním potížím

Je velmi praktické zaměřit se na vitamíny pro ženy  i dle potíží, které právě řešíte. Najít můžete multivitaminy pro ženy na podporu imunity, nebo balení komplexní vitaminů a minerálu pro ženy k jejich psychické pohodě, nebo třeba balení pro ženy pro klidný spánek. Oblíbené jsou i komplexy vitaminů pro ženy na krásné vlasy, nehty a pleť.

Bohatou nabídku kvalitních vitamínů pro ženy najdete na notino.cz. Nechybí zajímavé akční nabídky, čímž při nákupu výrazně ušetříte.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Jaké jsou účinky CBD kapslí

Published

on

By

Co je to CBD?

Kanabidiol (CBD) je jedním z přibližně 140 kanabinoidů, které se nacházejí v rostlině konopí. Je hlavní účinnou složkou výrobků na bázi konopí, jako jsou CBD kapky, CBD bonbony, krémy a CBD kapsle. Na rozdíl od tetrahydrokanabinolu (THC), omamné látky obsažené v konopí, CBD nezpůsobuje „omámení“ ani závislost, takže jeho konzumace je zcela bezpečná.

Jak CBD funguje?

CBD ovlivňuje endokanabinoidní systém (ECS), složitou síť buněčných signálních molekul, která reguluje mnoho životně důležitých tělesných funkcí, včetně spánku, nálady, bolesti a chuti k jídlu. Tento systém se skládá ze tří klíčových částí: endokanabinoidů, kanabinoidních receptorů a enzymů.

Zatímco exogenní kanabinoidy, jako je THC, napodobují endokanabinoidy a vážou se přímo na kanabinoidní receptory, CBD se na tyto receptory váže slabě a působí na tělo nepřímo. Například brání některým enzymům v rozkladu endokanabinoidů, čímž zvyšuje koncentraci endokanabinoidů a umožňuje jim mít větší účinek na organismus. Tímto způsobem CBD podporuje ECS při udržování zdraví a rovnováhy organismu.

Co jsou to CBD kapky?

CBD kapky jsou tekutina, která obsahuje CBD jako hlavní účinnou látku. CBD kapky nebo CBD olej se získává z rostliny konopí, čistí se a destiluje a poté se smíchá s nosným olejem (např. organickým MCT olejem). Když nosný olej absorbuje CBD, je schopen ho uvolnit do těla pro lepší vstřebávání – což uživateli poskytuje plný přístup ke všem potenciálním výhodám CBD.

CBD účinky

Ačkoli výzkum CBD a jeho účinků je omezený, řada studií naznačuje, že může pomoci při léčbě řady zdravotních potíží, včetně úzkosti, zánětu, nespavosti a chronické bolesti.

CBD účinky na stres a úzkost

Studie ukazují, že CBD může podporovat náladu mnoha způsoby. CBD kapky například interagují se serotoninovými receptory, což může zlepšit pohodu a navodit pocit klidu, a aktivací některých kanabinoidních receptorů může potlačit sympatický přenos. Jinými slovy, CBD může dočasně vypnout naši reakci „bojuj nebo uteč“, která produkuje vysoké hladiny adrenalinu a kortizolu (stresových hormonů), a místo toho aktivovat naši parasympatickou reakci, která nám umožňuje relaxovat, čímž zmírňuje stres a úzkost.

CBD účinky na zánět a bolest

Několik studií, především na zvířatech, prokázalo, že CBD může pomoci při stavech, jako je chronická bolest a zánět. Jedna studie na zvířatech například ukázala, že aplikace CBD krému na klouby potkanů může snížit otoky a zlepšit podporu končetin. Jiná studie zjistila, že CBD může podpořit potkany s osteoartritidou tím, že blokuje bolest kloubů a zabraňuje budoucímu poškození nervů a související bolesti artritických kloubů.

CBD účinky na spánek

Studie ukázaly, že CBD kapky mohou také podpořit lepší a kvalitnější spánek. Jedním ze způsobů, jak toho dosahují, je ovlivnění množství adenosinu produkovaného v těle. Adenosin je sloučenina, která reguluje pocit únavy: vysoké hladiny adenosinu pomáhají usnout a nižší hladiny pomáhají zůstat vzhůru. CBD nezvyšuje hladinu adenosinu (takže vás nezpůsobuje ospalost); místo toho ji pomáhá regulovat tak, aby odpovídala cirkadiánním rytmům vašeho těla, a tím podporuje normální spánkový režim.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net