Connect with us

Zdravý životní styl

Brusinka – jaké má vlastnosti, komu může pomoci a při jakých neduzích?

Published

on

Brusinky jsou nejen chutné, ale obsahují také vitamíny a minerály potřebné pro zdraví. Jedním z nejcennějších plodů je brusinka. Tyto nenápadné, malé, červené bobule mají pro lidský organismus cenné složení. Jaké nutriční hodnoty má brusinka, je vhodná pro děti a má její užívání nějaké kontraindikace? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v našem článku.

Z tohoto článku se mimo jiné dozvíte:

  • jaké vlastnosti má brusinka
  • jaké živiny obsahuje
  • mohou jej používat děti a těhotné ženy
  • jaké to má kontraindikace
  • Na jaké neduhy pomáhá

Brusinka a její vlastnosti

Brusinka je známá především pro svůj pozitivní vliv na močové ústrojí. Po staletí se používá v lékařství a bylinářství. Má protizánětlivé, protiplísňové a antivirové vlastnosti. Obsahuje minerály a vitamíny, např. mangan, měď a vitamíny C, E a K, které zvyšují obranyschopnost organismu, chrání před infekcemi a zlepšují celkový stav organismu. Brusinka se používá ke zmírnění onemocnění jater, ledvin, močového a trávicího systému. Díky obsahu antioxidantů působí proti projevům stárnutí organismu. Umožňuje vám udržovat kůži, svaly a kosti v dobrém stavu. Hlavní účinek brusinek:

  • Zmírňuje příznaky onemocnění močových cest
  • Snižuje náchylnost k infekcím močových cest
  • Snižuje hladinu špatného cholesterolu
  • Snižuje krevní tlak
  • Podporuje činnost oběhového systému a zmírňuje příznaky trombózy
  • Snižuje riziko onemocnění dásní
  • Zabraňuje vzniku žaludečních vředů
  • Snižuje riziko srdečních onemocnění
  • Zvyšuje sílu kontrakce myokardu
  • Snižuje hladinu cukru v krvi
  • Snižuje riziko ledvinových kamenů
  • Snižuje tuhost krevních cév
  • Pomáhá bojovat s průjmem
  • Podílí se na tvorbě kolagenu, tiší revmatická onemocnění
  • Snižuje účinky mrtvice nebo krevní sraženiny
  • Snižuje riziko ucpání cév

Brusinka je známá především pro své příznivé účinky na močové ústrojí. Okyseluje moč, a tím přispívá k likvidaci bakterií v močovém měchýři. Sloučeniny obsažené v ovoci mají silný baktericidní účinek, šťáva působí močopudně a zabraňuje bakteriím vyživovat puchýře. Fruktóza obsažená v ovoci zabraňuje ulpívání bakterií na epitelu močových cest.

Kontraindikace při použití brusinek

Brusinka je zdravá a tělem obvykle dobře snášena, málokdy interaguje s jinými látkami, ale má několik kontraindikací. Nedoporučuje se lidem, kteří mají protézu mitrální chlopně, trpí ledvinovými kameny a užívají antikoagulancium, tedy warfarin. Složky obsažené v brusinkách mohou bránit odstraňování látek z těla, což může mít za následek krvácení. Oxaláty přítomné v brusinkách mohou bránit vstřebávání některých minerálních sloučenin, např. vápníku ze stravy, takže lidé, kteří trpí nedostatkem vápníku, by měli být s ovocem opatrní. Je důležité používat brusinkové doplňky v doporučených dávkách. Nadbytek může způsobit žaludeční potíže nebo průjem.

Jaké jsou nutriční hodnoty brusinek?

Brusinky lze konzumovat v syrové nebo sušené formě, ve formě šťáv, čajů, brusinky jsou k dostání i v tabletách nebo ve formě tinktur. Lze jej přidávat do dezertů, masitých pokrmů, čajů a nápojů. Čerstvé brusinky se skládají především z vody, 100 g ovoce má 46 kcal, 87 % vody; 0,4 gramů bílkovin; 12,2 gramů cukrů; 4,6 gramů vlákniny; 0,1 gramu tuku. Hlavní složky, které jej tvoří, jsou:

  • Vitamin C – zodpovědný za správnou funkci imunitního systému a udržení dobrého stavu kůže, svalů a kostí.
  • Mangan – je nezbytný pro růst, působí antioxidačně.
  • Vitamin E – působí protirakovinně, při pravidelném užívání oddaluje projevy stárnutí a zabraňuje neplodnosti.
  • Vitamin K – zodpovědný za správnou srážlivost krve.
  • Měď – zajišťuje správný růst a vývoj těla
  • Fytonutrienty – zabraňují infekcím močových cest.
  • Polyfenoly – snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Kromě toho snižují krevní tlak, pomáhají snižovat záněty v těle a mají protirakovinné vlastnosti.

Brusinka v těhotenství – jak často ji můžete jíst?

Brusinku v těhotenství lze užívat pravidelně. Pokud těhotná žena nemá žádné kontraindikace, může jíst brusinky v jakékoli formě. Suplementaci se samozřejmě vyplatí konzultovat se svým lékařem. Bobule obsahují mnoho cenných látek, které zlepšují zdraví a pohodu budoucích maminek. Těhotné ženy často trpí neduhy močových cest a brusinka tiší příznaky a vytváří nepříznivé podmínky pro množení bakterií a rozvoj onemocnění. Výzkumy ukazují, že při pravidelném používání snižuje riziko infekce o 30 %. Brusinka si dokonale poradí s těhotenskými neduhy, jako jsou křečové žíly nebo slabost. Díky obsahu vitaminu C pomáhá zlepšovat imunitu, která může být v těhotenství oslabena. Suroviny z brusinek léčí infekce horních cest dýchacích, zabraňují infekcím močového měchýře, dezinfikují ústa a krk, pomáhají léčit nachlazení a chřipku. Těhotenství je období, kdy dásně otékají a krvácejí. Brusinka zabraňuje tvorbě plaku a chrání dutinu ústní . Pokud je nastávající maminka zdravá, může jíst brusinky jako lahodnou svačinku, pít džusy a přidávat ovoce do svých oblíbených jídel. Samozřejmě, jako u všeho, i v tomto případě se vyplatí zachovat střídmost.

Brusinka pro děti – dá se použít?

Pro udržení imunity jsou velmi důležité brusinky, a to jak v čerstvé, tak sušené formě, ale i ve formě šťáv a tablet. Borůvky mohou být zavedeny do stravy dětí od 6 měsíců věku, ale dietu je třeba rozšiřovat opatrně a kontrolovat alergickou reakci. Půl šálku sušených brusinek poskytuje dítěti 10 % denní potřeby vitamínu C, a tím pomáhá posilovat imunitu a předcházet sezónním infekcím. Pomáhá chránit mladé tělo před infekcemi močových cest, které často postihují malé děti. Brusinky mají také příznivé účinky na zdraví zubů a dásní. Zabraňuje usazování bakterií, snižuje riziko vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Dodává tělu cenné vitamíny a minerály, které podporují správný vývoj. Dětem do 12 měsíců věku je třeba podávat tepelně upravené brusinky. Vařené ovoce lze přidat do kaší, želé, kompotů. Brusinka pro děti je na podzim a v zimě nenahraditelná složka, bohatý zdroj vlákniny a vitamínů A, C, E.

Brusinky na čaj – recepty

Brusinky se jen zřídka konzumují syrové, protože mají štiplavou a kyselou chuť. Nejčastěji se vyskytuje v sušené formě nebo ve formě šťáv a sirupů. Skvěle chutná s čajem. Brusinky na čaj si můžete připravit doma. K tomuto účelu budete potřebovat 1 kg omytých červených brusinek. Ovoce rozmixujeme, přidáme 1,5 kg cukru a nalijeme do sklenic. Takto připravený džem je lahodným doplňkem čaje, plný nevšedního aroma a cenných vitamínů. V zimě si můžete uvařit hřejivý brusinkový čaj. 300 g čerstvého nebo mraženého ovoce by se mělo vařit ve 3 litrech vody po dobu 30 minut. Během této doby je třeba vymačkat šťávu ze dvou citronů a dvou pomerančů, poté přidat do hrnce s brusinkami, přihodit skořicovou kůru, pár hřebíčků a dvě sklenice cukru. Takto připravený nálev by se měl louhovat asi hodinu. Je nejen chutná, ale také extrémně zdravá, plná vitamínů a antioxidantů.

Brusinka je velmi cenná složka, která by měla být součástí každodenního jídelníčku dětí i dospělých. Ovoce lze jíst ve vhodné formě a lidé, kteří nemají rádi jeho chuť, se mohou rozhodnout pro suplementaci. Je to porce zdraví, která vám umožní vyhnout se nemocem a udržet si krásnou kůži a pevné kosti.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravý životní styl

Jak adaptogenní káva podporuje fyzický výkon a regeneraci?

Published

on

By

Rádi a často sportujete? Hýbete se, kdykoliv je to alespoň trochu možné? Potom určitě hledáte způsoby, jak si zajistit dostatek energie k maximálnímu fyzickému výkonu a zregenerovat tělo po námaze. Řešením může být adaptogenní káva, která v sobě spojuje dvě povzbuzující složky – 100% kávu arabica a adaptogeny.

ATP zvyšuje produkci energie

Adaptogeny lidskému tělu významně pomáhají vyrovnat se se stresem. Jde o látky přírodního původu, například byliny či houby, které vás podpoří ve vaší snaze zvládnout obtížné životní podmínky, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Zaměříme se tentokrát zejména na fyzickou stránku. Houba Cordyceps neboli housenice čínská pomáhá lidskému tělu bojovat s únavou, zvyšuje jeho vytrvalost a dodává mu energii. Proto se stává oblíbeným doplňkem výživy sportovců, kterým pomáhá zlepšovat jejich fyzické výkony. Vědci se shodují na tom, že se tak děje díky zvýšené produkci sloučeniny adenosintrifosfátu (ATP) v buňkách, kterou houba svým působením iniciuje. Uvedená chemická látka vytváří a přenáší energii, kterou je schopen lidský metabolismus vyprodukovat.

Kyslík se lépe váže na krev

Čím více energie máte, tím lepší bude váš sportovní výkon. Cordyceps má díky iniciaci tvorby ATP pozitivní vliv na zlepšení hodnoty VO2 max, což je parametr určující množství kyslíku, který lidské tělo dokáže využít za jednu minutu své aktivity. Tato hodnota slouží k posuzování tělesné kondice profesionálních sportovců. Laicky řečeno, s vyšší hodnotou VO2 se vám váže na krevní barvivo hemoglobin více kyslíku a díky tomu jste schopni dosáhnout ve sportu mnohem lepších výsledků. Zejména u vytrvalostních sportů je to nesmírně důležitá hodnota. Zároveň cordyceps také zvyšuje hodnotu testosteronu, který je pro sportovní výkon také podstatný.

S kofeinem to nepřehánějte

Káva je tradičně vnímána jako životabudič dodávající energii. Když se cítíte unavení a nevýkonní, mnohdy sáhnete po šálku kávy. Co vlastně způsobuje skutečnost, že vás káva povzbudí k lepšímu výkonu? Důvodem je, že obsahuje látku zvanou kofein, což je derivát purinu 1-3-7-trimethylxantinu. Ačkoliv tato látka tělu také pomáhá, neměli byste to s ní přehánět. Jako doporučované maximum ke konzumaci se uvádí 100 mg denně pro dospělého člověka. Proto je vhodně klasickou kávu s něčím kombinovat.

Vhodné spojení pro synergický efekt

Jako dobrá volba se ukazuje spojení kávy právě se zmiňovanými adaptogeny. Adaptogenní káva s cordycepsem obsahuje menší množství kofeinu než káva klasická, protože je doplněna právě o další látky. Díky tomu má ještě efektivnější účinky a nepůsobí zde negativa spojená s nadměrnou konzumací kofeinu. Naopak, jde o vzájemnou synergii kofeinu a látek obsažených v housenici čínské. Výsledek pomáhá stimulovat lidské tělo k lepšímu fyzickému výkonu. Proto se může stát vhodnou součástí výživy sportovců.

Dejte si šálek dobré kávy před tréninkem

Zkuste adaptogenní kávu s housenicí čínskou zařadit do sportovní výživy nebo klidně jako součást vašeho ranního rituálu. Vzhledem k tomu, že pomáhá tělu dodat dostatek energie díky působení zmiňované látky ATP, dejte si šálek této kávy před cvičením. Díky ní byste měli tělesnou námahu zvládnout mnohem lépe a zároveň byste se po ní neměli cítit tak unavení. Její působení je tedy dvoufázové. První fáze spočívá v přívalu energie, který před tréninkem získáte, druhá v tom, že po něm bude vaše tělo lépe regenerovat. Vyzkoušejte si, jak na vás bude adaptogenní káva zařazená do vašeho sportovního jídelníčku působit. Pokud uvidíte výhody, nic nebrání tomu, aby se stala nedílnou součástí vaší sportovní výživy.

Zdroj obrázka: vectorfusionart / stock.adobe.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Vitamíny pro ženy

Published

on

By

Ženské tělo je v mnoha ohledech jiné, než tělo mužské. Proto také potřebují poněkud odlišnou péči, stejně jako doplňovaní různých druhů vitamínů, minerálů, stopových prvků, jejichž druhy a množství se navíc mohou s věkem lišit. Proto je dobré vědět, jaké vitamíny jsou právě pro ženy vhodné a kdy je doplňovat.

Jaké vitamíny doplňovat v průběhu života ženy?

Jakmile se holčičky stávají dospívajícími dívkami, prochází velkými hormonálními změnami. Proto se také dostavují velké výkyvy nálad, prožívají stres, trápí je akné, přichází na řadu menstruace… V tomto období jsou důležité vitamíny A, B6, nebo třeba vitamín D. Vitamín A je vhodný pro náctileté s problémy s akné, vitamín B6 je jako stvořený pro menstruační potíže, ke zmírnění křečí či při PMS. Vitamín D hraje důležitou roli např. pro zdravé kosti a správný růst.

Otěhotnění, těhotenství a kojení přichází zpravidla kolem 30. roku života ženy. Tady je dobré doplňovat kyselinu listovou pro správný vývoj dítěte a snížení rizika vývojových vad. Existuje speciální kategorie vitamínů a minerálů pro těhotné, ve které maminky najdou vše potřebné.

Kolem 40. až 50. roku života dochází u ženy k menopauze. I během ní a po ní je dobré užívat vitamíny, které v tomto období velmi pomáhají. Tady je dobré doplňovat vitamíny ze skupiny B, které podporují správný chod nervového systému, posilují imunitu, produkci energie… Doplňovat vitaminy ze skupiny B je po padesátce velmi potřebné. Stejně tak je vhodné doplňovat vitamin D pro zdravé kosti, které mohou být po menopauze náchylné na snižování kvality. Ke zdravým kostem pomáhá i vitamin K, stejně jako podporuje normální srážlivost krve.

S vitamíny pro ženy proti aktuálním potížím

Je velmi praktické zaměřit se na vitamíny pro ženy  i dle potíží, které právě řešíte. Najít můžete multivitaminy pro ženy na podporu imunity, nebo balení komplexní vitaminů a minerálu pro ženy k jejich psychické pohodě, nebo třeba balení pro ženy pro klidný spánek. Oblíbené jsou i komplexy vitaminů pro ženy na krásné vlasy, nehty a pleť.

Bohatou nabídku kvalitních vitamínů pro ženy najdete na notino.cz. Nechybí zajímavé akční nabídky, čímž při nákupu výrazně ušetříte.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Jaké jsou účinky CBD kapslí

Published

on

By

Co je to CBD?

Kanabidiol (CBD) je jedním z přibližně 140 kanabinoidů, které se nacházejí v rostlině konopí. Je hlavní účinnou složkou výrobků na bázi konopí, jako jsou CBD kapky, CBD bonbony, krémy a CBD kapsle. Na rozdíl od tetrahydrokanabinolu (THC), omamné látky obsažené v konopí, CBD nezpůsobuje „omámení“ ani závislost, takže jeho konzumace je zcela bezpečná.

Jak CBD funguje?

CBD ovlivňuje endokanabinoidní systém (ECS), složitou síť buněčných signálních molekul, která reguluje mnoho životně důležitých tělesných funkcí, včetně spánku, nálady, bolesti a chuti k jídlu. Tento systém se skládá ze tří klíčových částí: endokanabinoidů, kanabinoidních receptorů a enzymů.

Zatímco exogenní kanabinoidy, jako je THC, napodobují endokanabinoidy a vážou se přímo na kanabinoidní receptory, CBD se na tyto receptory váže slabě a působí na tělo nepřímo. Například brání některým enzymům v rozkladu endokanabinoidů, čímž zvyšuje koncentraci endokanabinoidů a umožňuje jim mít větší účinek na organismus. Tímto způsobem CBD podporuje ECS při udržování zdraví a rovnováhy organismu.

Co jsou to CBD kapky?

CBD kapky jsou tekutina, která obsahuje CBD jako hlavní účinnou látku. CBD kapky nebo CBD olej se získává z rostliny konopí, čistí se a destiluje a poté se smíchá s nosným olejem (např. organickým MCT olejem). Když nosný olej absorbuje CBD, je schopen ho uvolnit do těla pro lepší vstřebávání – což uživateli poskytuje plný přístup ke všem potenciálním výhodám CBD.

CBD účinky

Ačkoli výzkum CBD a jeho účinků je omezený, řada studií naznačuje, že může pomoci při léčbě řady zdravotních potíží, včetně úzkosti, zánětu, nespavosti a chronické bolesti.

CBD účinky na stres a úzkost

Studie ukazují, že CBD může podporovat náladu mnoha způsoby. CBD kapky například interagují se serotoninovými receptory, což může zlepšit pohodu a navodit pocit klidu, a aktivací některých kanabinoidních receptorů může potlačit sympatický přenos. Jinými slovy, CBD může dočasně vypnout naši reakci „bojuj nebo uteč“, která produkuje vysoké hladiny adrenalinu a kortizolu (stresových hormonů), a místo toho aktivovat naši parasympatickou reakci, která nám umožňuje relaxovat, čímž zmírňuje stres a úzkost.

CBD účinky na zánět a bolest

Několik studií, především na zvířatech, prokázalo, že CBD může pomoci při stavech, jako je chronická bolest a zánět. Jedna studie na zvířatech například ukázala, že aplikace CBD krému na klouby potkanů může snížit otoky a zlepšit podporu končetin. Jiná studie zjistila, že CBD může podpořit potkany s osteoartritidou tím, že blokuje bolest kloubů a zabraňuje budoucímu poškození nervů a související bolesti artritických kloubů.

CBD účinky na spánek

Studie ukázaly, že CBD kapky mohou také podpořit lepší a kvalitnější spánek. Jedním ze způsobů, jak toho dosahují, je ovlivnění množství adenosinu produkovaného v těle. Adenosin je sloučenina, která reguluje pocit únavy: vysoké hladiny adenosinu pomáhají usnout a nižší hladiny pomáhají zůstat vzhůru. CBD nezvyšuje hladinu adenosinu (takže vás nezpůsobuje ospalost); místo toho ji pomáhá regulovat tak, aby odpovídala cirkadiánním rytmům vašeho těla, a tím podporuje normální spánkový režim.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net