Péče o pleť
Jaké potraviny prospívají při růžovce? A co naopak škodí?

Kožní problémy nejsou nikdy příjemné. Kromě akné, se kterým má zkušenost snad opravdu každý, je poměrně rozšířená i růžovka – odborně rosacea. Její přítomnost je znát již na první pohled a kdo se s ní potýká, si na nezájem okolí nemůže stěžovat. Nutno podotknout, že zvědavé pohledy nejsou nikterak žádoucí. Co je příčinou nemoci a jak se s ní vypořádat?
Zarudlý obličej, za který by se nemusela stydět ani legendární filmová Marfuša, je typickým projevem rosacey. Zarudnutí je zpočátku krátkodobé, postupem času se však popraskané cévky rozšiřují natrvalo. Růžovka je pak nejvíce vidět ve středové části obličeje – na tvářích, bradě, nose a čele.
Co rosaceu způsobuje?
Rosacea je kožní onemocnění, která nejčastěji postihuje ženy se světlou pletí, a to ve věku 30 až 50 let. Jedná se o chronický zánět a souvisí se ztrátou pružnosti cév, které se již nemohou stáhnout. V praxi hrají roli především tyto faktory: reaktivita pokožky při kontaktu s teplem, nesnášenlivost kůže vůči některým kosmetickým produktům a genetika.
Růžovka a potraviny
Stejně jako v případě dalších kožních nemocí je i v kontextu s rosaceou důležitá optimální skladba jídelníčku. Jinými slovy: určité potraviny zvyšují pružnost cévních stěn, jiné naopak cévám příliš neprospívají a stav výrazně zhoršují.
V zásadě platí, že lidem, kteří se snaží projevy růžovky zmírnit, prospívá radikální ozdravení jídelníčku. Vyplácí se omezit (a ideálně zcela vynechat) rafinované potraviny a polotovary, smažená jídla, potraviny s vysokým obsahem cukru a bílé pečivo. Ku prospěchu věci nejsou ani příliš kořeněná jídla a alkohol.
Co by naopak v každodenním menu chybět nemělo, je dostatek zeleniny, ovoce a ořechů. Prospívají také potraviny s obsahem rutinu – pohanka, slupky jablek, kiwi, chřest, banány atd.
S ohledem na fakt, že mezi spouštěče projevů růžovky patří nadměrné slunění, je vhodné jídelníček doplnit o zdroje vitamínu D (např. rybí tuk, vaječný žloutek, tresčí játra…).
Léčbu podpoříte speciální kosmetikou
Neléčená růžovka se časem zhoršuje a v časovém horizontu několika let se může projevit výraznou změnou vzhledu. Velmi nepříjemné je především zbytnění kůže na nose a krvavé podlitiny očí. Proto je na místě o pleť pečovat pomocí speciálních přípravků – například krému Sensibio AR od Biodermy, který zmírňuje rudnutí.
Klíčová je také každodenní hygiena. Namísto tvrdé vody se vyplatí používat tzv. micelárku, která pleť čistí šetrně a bez nutnosti oplachování. I micelární vodu určenou pro reaktivní pleť najdete v nabídce od Biodermy.

-
Zdravý životní styl2 měsíce ago
Kiteboarding: Umění jízdy po větru a vlnách
-
Zdravý životní styl3 měsíce ago
Odšťavňovač na ovoce a zeleninu Hurom: Klíč k domácím zdravým nápojům
-
Zdravý životní styl2 měsíce ago
Je běh doma ideální zimní aktivitou?
-
Zdravý životní styl1 měsíc ago
Dopřejte si nadstandardní zdravotní péči v centru Prahy
-
Zdravý životní styl1 týdnem ago
Adell Casino: Objevte Klenoty Českého Online Hraní – Registrace, Hry, Bonusy a Více!