Zdravý životní styl
Na sportovní výkon má vliv pitný režim. Jak by měl vypadat?
Při sportování si tělo žádá větší množství tekutin než normálně. Aby byl váš sportovní výkon co nejlepší, je důležitý nejen trénink, ale také správné dodržování pitného režimu. Pokud byste tekutin měli v těle nedostatek, dostaví se předčasná únava, a dokonce i svalové křeče. Co všechno je potřeba o pitném režimu při sportování vědět?
Dostatečné množství tekutin byste tělu měli dodávat nejen při sportování
Věděli jste, že obsah vody v těle tvoří zhruba 60 % tělesné hmotnosti člověka? Je základem života, a zatímco bez jídla vydržíte i déle než měsíc, bez vody jen zhruba týden. Již jeden den bez ní se projeví žízní, únavou, sníženým výkonem a slabostí.
Dostatečný přísun tekutin je pro zdraví nezbytný. Denně člověk vyloučí močí, potem, dýcháním i stolicí zhruba 2,5 l vody, kterou je potřeba do těla opět dodat. Voda se stará o udržování stálého vnitřního prostředí, zajišťuje veškerý transport látek v organismu. Přivádí živiny a odvádí zplodiny z látkové přeměny. Kromě toho udržuje tělesnou teplotu a je nepostradatelná pro trávení a vstřebávání živin.
Obecně se doporučuje při běžném režimu tělu dodat 2,5 l až 3 l tekutiny denně, přičemž vypít byste měli zhruba 1,5 l tekutiny. Dalších 1,5 l vody člověk přijme z potravy. Jedná se pouze o doporučení. Množství tekutin se odvíjí od aktuálního i dlouhodobého nastavení organismu, od výšky i hmotnosti člověka, ale také od vnějších vlivů, mezi které patří venkovní teplota nebo fyzická námaha.
Základem pitného režimu je voda, která může být čistá nebo dochucená ovocnými šťávami. V případě, že se v létě více potíte, doporučují se tekutiny mineralizované. V horkých dnech žízeň nejlépe zaženete nápoji s teplotou okolo 16 °C. Ledové tekutiny mohou způsobit teplotní šok a žaludeční křeče.
Kdy může dojít k dehydrataci?
Jestliže nebudete doplňovat množství vody, které se z těla vylučuje, může dojít k tzv. dehydrataci. Ta může být způsobena buď nízkým příjmem tekutin, jejich nadměrnou ztrátou nebo obojím. Dojít k ní může například:
- při intenzivním cvičení,
- za teplého počasí,
- zvracením,
- průjmem,
- popáleninami nebo žaludeční nevolností.
Jak by měl vypadat správný pitný režim při sportování?
Zatímco při běžných aktivitách stačí přijmout 2,5 až 3 l tekutin denně, při sportování by měl sportovec vypít o 1 až 2 l více.
S upraveným pitným režimem se doporučuje začít již před sportovní aktivitou. Volbu tekutiny přizpůsobte aktivitě a její náročnosti. Zatímco při výkonu s nízkou intenzitou (například rodinná vyjížďka na kole) bude stačit čistá či minerální voda (iontové nápoje jsou zbytečné), při jízdě v náročném terénu byste měli sáhnout po sportovních nápojích, které obsahují potřebné množství minerálů.
Minerální vody by měly být nesycené, jelikož oxid uhličitý zhoršuje vstřebávání vody a při sportování způsobuje nepříjemné žaludeční potíže.
Obrázek: Tekutiny začněte doplňovat již před zahájením aktivity.
Pitný režim před sportovní aktivitou
Pamatujte, že sportovat byste neměli začít s pocitem žízně. Zhruba 2 až 3 hodiny před zahájením cvičení začněte se zvyšováním příjmu tekutin. Každou půlhodinu si dopřejte sklenku vody. Celkově byste měli před začátkem sportovní aktivity vypít zhruba 600 ml tekutiny.
Pitný režim při sportovní aktivitě
Při namáhavých sportech dodávejte tělu tekutiny dříve, než si o ně řekne. Každých 30 minut vypijte 200 až 300 ml vody nebo iontových nápojů, které obsahují minerály a látky, jež se při sportování z těla ztrácí. Při pravidelném doplňování tekutin předejdete vyčerpání a snížení výkonnosti.
Pitný režim po sportu
Doplnění tekutiny po sportu je klíčové pro správnou regeneraci organismu. Napijte se po skončení aktivity a v doplňování pokračuje ještě několik hodin. Jestliže jste se věnovali běhu v pohodovém tempu, bude vám stačit voda. V případě závodu ve vysokém tempu je vhodné sáhnout po iontovém nebo sacharidovém nápoji.
Dehydratace a její vliv na sportovní výkon
K dehydrataci u sportovců často dochází pomalu a skrytě. Většina z nich v průběhu aktivity nepociťuje počínající problém a tekutiny nedoplňuje tak, jak má. V případě sportování v teplém počasí je nezbytné tekutiny dodávat i v případě, že nepociťujete žízeň. S rostoucí teplotou a vlhkostí vzduchu můžete ztratit až 2,5 l za hodinu.
Mezi základní příznaky dehydratace patří:
- svalové křeče,
- předčasná únava,
- ochlazení těla.
Ztráta tekutin se výrazně podepisuje na zhoršené fyzické výkonnosti. Věděli jste, že již malý úbytek vody, zhruba 2,5 %, může vaši fyzickou výkonnost snížit až o 15 %? Při ztrátě 2 až 6 % se fyzický výkon sníží o 20 až 45 %. Se ztrátami vody z těla odchází sodík, draslík a hořčík, tedy minerály, které zabraňují vzniku svalových křečí.
Čím tělo při sportu hydratovat?
Pokud se věnujete méně náročnému sportu, vystačíte si s vodou. Při náročnějších sportech je potřeba tělu dopřát minerální vody a iontové nápoje. Vytrvalostní výkony si žádají i doplnění sacharidů, které obsahují iontové nápoje. Je potřeba pamatovat na to, že koncentrace cukrů by neměla přesáhnout 10 % a hodinová dávka cukrů by neměla atakovat hranici 60 až 70 g.
Během sportu můžete popíjet vodu, která dodá tekutiny, ale nemá sacharidy a další látky potřebné pro fyzický výkon. Sladké minerálky a džusy naopak obsahují velké množství sacharidů, a tak nezajistí potřebnou hydrataci.
Typy sportovních nápojů
Sportovní nápoje obsahují minerální látky, které regulují objem a osmolalitu tělesných tekutin. Osmolalita je množství látek rozpuštěných v 1 kg tekutiny. Podle osmolality tělesných tekutin se sportovní nápoje dělí na:
- izotonické nápoje,
- hypotonické nápoje,
- hypertonické nápoje.
Izotonické nápoje
Používají se při vysoce intenzivních výkonech, ale také po ukončení aktivity ve fázi regenerace. Jsou první dodávkou tekutin, energie a minerálů.
V nabídce společnosti Volchem najdete oblíbený Isodrink, který obsahuje energii ve formě glukózových polymerů a fruktózy. Kromě toho je obohacen o minerály, které se při sportu z těla ztrácejí. Díky optimálnímu poměru se Volchem Isodrink pije v průběhu zátěže. Slouží i k efektivní hydrataci. K dostání je v 500 g či 1 110 g balení nebo v balení obsahujícím 15 sáčků po 30 g.
Obrázek: Isodrink pro intenzivní sportovní výkon. Zdroj: Volchem.cz
Hypotonické nápoje
Slouží k doplnění vody v organismu, kterou sportovec vypotil. Tyto nápoje hasí žízeň, dobře a rychle se vstřebávají. Hypotonicity můžete dosáhnout naředěním předpřipravených izotonických směsí nebo nápojů.
Hypertonické nápoje
Tyto tekutiny žízeň nezaženou. Naopak je potřeba zapíjení, třeba vodou. Užívají se při dlouhodobé a velmi intenzivní zátěži, během které dochází k úbytku minerálů a energie.
Jak si hlídat pitný režim?
Pitný režim si můžete hlídat několika způsoby. Například během pracovního dne si můžete nastavit několik upozornění na mobilním telefonu. Existují ale také mobilní aplikace, do kterých zadáte váš věk a hmotnost, sportovní aktivity či počasí a aplikace vás bude v pravidelných intervalech upozorňovat na doplňování tekutiny. Sledovat pitný režim můžete také díky chytrým hodinkám. Můžete si dokonce nastavit automatický cíl pro příjem kapalin, který se odvíjí podle toho, koilk máte během dne aktívního pohybu a kolik toho vypotíte.
Hodinky, které vám s tím pomohou, mohou být například sportovní, ale zároveň elegantní Garmin Venu 2 Plus nebo Garmin Enduro, určené pro sportovce.
Zdravý životní styl
Jak adaptogenní káva podporuje fyzický výkon a regeneraci?
Rádi a často sportujete? Hýbete se, kdykoliv je to alespoň trochu možné? Potom určitě hledáte způsoby, jak si zajistit dostatek energie k maximálnímu fyzickému výkonu a zregenerovat tělo po námaze. Řešením může být adaptogenní káva, která v sobě spojuje dvě povzbuzující složky – 100% kávu arabica a adaptogeny.
ATP zvyšuje produkci energie
Adaptogeny lidskému tělu významně pomáhají vyrovnat se se stresem. Jde o látky přírodního původu, například byliny či houby, které vás podpoří ve vaší snaze zvládnout obtížné životní podmínky, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Zaměříme se tentokrát zejména na fyzickou stránku. Houba Cordyceps neboli housenice čínská pomáhá lidskému tělu bojovat s únavou, zvyšuje jeho vytrvalost a dodává mu energii. Proto se stává oblíbeným doplňkem výživy sportovců, kterým pomáhá zlepšovat jejich fyzické výkony. Vědci se shodují na tom, že se tak děje díky zvýšené produkci sloučeniny adenosintrifosfátu (ATP) v buňkách, kterou houba svým působením iniciuje. Uvedená chemická látka vytváří a přenáší energii, kterou je schopen lidský metabolismus vyprodukovat.
Kyslík se lépe váže na krev
Čím více energie máte, tím lepší bude váš sportovní výkon. Cordyceps má díky iniciaci tvorby ATP pozitivní vliv na zlepšení hodnoty VO2 max, což je parametr určující množství kyslíku, který lidské tělo dokáže využít za jednu minutu své aktivity. Tato hodnota slouží k posuzování tělesné kondice profesionálních sportovců. Laicky řečeno, s vyšší hodnotou VO2 se vám váže na krevní barvivo hemoglobin více kyslíku a díky tomu jste schopni dosáhnout ve sportu mnohem lepších výsledků. Zejména u vytrvalostních sportů je to nesmírně důležitá hodnota. Zároveň cordyceps také zvyšuje hodnotu testosteronu, který je pro sportovní výkon také podstatný.
S kofeinem to nepřehánějte
Káva je tradičně vnímána jako životabudič dodávající energii. Když se cítíte unavení a nevýkonní, mnohdy sáhnete po šálku kávy. Co vlastně způsobuje skutečnost, že vás káva povzbudí k lepšímu výkonu? Důvodem je, že obsahuje látku zvanou kofein, což je derivát purinu 1-3-7-trimethylxantinu. Ačkoliv tato látka tělu také pomáhá, neměli byste to s ní přehánět. Jako doporučované maximum ke konzumaci se uvádí 100 mg denně pro dospělého člověka. Proto je vhodně klasickou kávu s něčím kombinovat.
Vhodné spojení pro synergický efekt
Jako dobrá volba se ukazuje spojení kávy právě se zmiňovanými adaptogeny. Adaptogenní káva s cordycepsem obsahuje menší množství kofeinu než káva klasická, protože je doplněna právě o další látky. Díky tomu má ještě efektivnější účinky a nepůsobí zde negativa spojená s nadměrnou konzumací kofeinu. Naopak, jde o vzájemnou synergii kofeinu a látek obsažených v housenici čínské. Výsledek pomáhá stimulovat lidské tělo k lepšímu fyzickému výkonu. Proto se může stát vhodnou součástí výživy sportovců.
Dejte si šálek dobré kávy před tréninkem
Zkuste adaptogenní kávu s housenicí čínskou zařadit do sportovní výživy nebo klidně jako součást vašeho ranního rituálu. Vzhledem k tomu, že pomáhá tělu dodat dostatek energie díky působení zmiňované látky ATP, dejte si šálek této kávy před cvičením. Díky ní byste měli tělesnou námahu zvládnout mnohem lépe a zároveň byste se po ní neměli cítit tak unavení. Její působení je tedy dvoufázové. První fáze spočívá v přívalu energie, který před tréninkem získáte, druhá v tom, že po něm bude vaše tělo lépe regenerovat. Vyzkoušejte si, jak na vás bude adaptogenní káva zařazená do vašeho sportovního jídelníčku působit. Pokud uvidíte výhody, nic nebrání tomu, aby se stala nedílnou součástí vaší sportovní výživy.
Zdroj obrázka: vectorfusionart / stock.adobe.com
Zdravý životní styl
Vitamíny pro ženy
Ženské tělo je v mnoha ohledech jiné, než tělo mužské. Proto také potřebují poněkud odlišnou péči, stejně jako doplňovaní různých druhů vitamínů, minerálů, stopových prvků, jejichž druhy a množství se navíc mohou s věkem lišit. Proto je dobré vědět, jaké vitamíny jsou právě pro ženy vhodné a kdy je doplňovat.
Jaké vitamíny doplňovat v průběhu života ženy?
Jakmile se holčičky stávají dospívajícími dívkami, prochází velkými hormonálními změnami. Proto se také dostavují velké výkyvy nálad, prožívají stres, trápí je akné, přichází na řadu menstruace… V tomto období jsou důležité vitamíny A, B6, nebo třeba vitamín D. Vitamín A je vhodný pro náctileté s problémy s akné, vitamín B6 je jako stvořený pro menstruační potíže, ke zmírnění křečí či při PMS. Vitamín D hraje důležitou roli např. pro zdravé kosti a správný růst.
Otěhotnění, těhotenství a kojení přichází zpravidla kolem 30. roku života ženy. Tady je dobré doplňovat kyselinu listovou pro správný vývoj dítěte a snížení rizika vývojových vad. Existuje speciální kategorie vitamínů a minerálů pro těhotné, ve které maminky najdou vše potřebné.
Kolem 40. až 50. roku života dochází u ženy k menopauze. I během ní a po ní je dobré užívat vitamíny, které v tomto období velmi pomáhají. Tady je dobré doplňovat vitamíny ze skupiny B, které podporují správný chod nervového systému, posilují imunitu, produkci energie… Doplňovat vitaminy ze skupiny B je po padesátce velmi potřebné. Stejně tak je vhodné doplňovat vitamin D pro zdravé kosti, které mohou být po menopauze náchylné na snižování kvality. Ke zdravým kostem pomáhá i vitamin K, stejně jako podporuje normální srážlivost krve.
S vitamíny pro ženy proti aktuálním potížím
Je velmi praktické zaměřit se na vitamíny pro ženy i dle potíží, které právě řešíte. Najít můžete multivitaminy pro ženy na podporu imunity, nebo balení komplexní vitaminů a minerálu pro ženy k jejich psychické pohodě, nebo třeba balení pro ženy pro klidný spánek. Oblíbené jsou i komplexy vitaminů pro ženy na krásné vlasy, nehty a pleť.Bohatou nabídku kvalitních vitamínů pro ženy najdete na notino.cz. Nechybí zajímavé akční nabídky, čímž při nákupu výrazně ušetříte.
Zdravý životní styl
Jaké jsou účinky CBD kapslí
Co je to CBD?
Kanabidiol (CBD) je jedním z přibližně 140 kanabinoidů, které se nacházejí v rostlině konopí. Je hlavní účinnou složkou výrobků na bázi konopí, jako jsou CBD kapky, CBD bonbony, krémy a CBD kapsle. Na rozdíl od tetrahydrokanabinolu (THC), omamné látky obsažené v konopí, CBD nezpůsobuje „omámení“ ani závislost, takže jeho konzumace je zcela bezpečná.
Jak CBD funguje?
CBD ovlivňuje endokanabinoidní systém (ECS), složitou síť buněčných signálních molekul, která reguluje mnoho životně důležitých tělesných funkcí, včetně spánku, nálady, bolesti a chuti k jídlu. Tento systém se skládá ze tří klíčových částí: endokanabinoidů, kanabinoidních receptorů a enzymů.
Zatímco exogenní kanabinoidy, jako je THC, napodobují endokanabinoidy a vážou se přímo na kanabinoidní receptory, CBD se na tyto receptory váže slabě a působí na tělo nepřímo. Například brání některým enzymům v rozkladu endokanabinoidů, čímž zvyšuje koncentraci endokanabinoidů a umožňuje jim mít větší účinek na organismus. Tímto způsobem CBD podporuje ECS při udržování zdraví a rovnováhy organismu.
Co jsou to CBD kapky?
CBD kapky jsou tekutina, která obsahuje CBD jako hlavní účinnou látku. CBD kapky nebo CBD olej se získává z rostliny konopí, čistí se a destiluje a poté se smíchá s nosným olejem (např. organickým MCT olejem). Když nosný olej absorbuje CBD, je schopen ho uvolnit do těla pro lepší vstřebávání – což uživateli poskytuje plný přístup ke všem potenciálním výhodám CBD.
CBD účinky
Ačkoli výzkum CBD a jeho účinků je omezený, řada studií naznačuje, že může pomoci při léčbě řady zdravotních potíží, včetně úzkosti, zánětu, nespavosti a chronické bolesti.
CBD účinky na stres a úzkost
Studie ukazují, že CBD může podporovat náladu mnoha způsoby. CBD kapky například interagují se serotoninovými receptory, což může zlepšit pohodu a navodit pocit klidu, a aktivací některých kanabinoidních receptorů může potlačit sympatický přenos. Jinými slovy, CBD může dočasně vypnout naši reakci „bojuj nebo uteč“, která produkuje vysoké hladiny adrenalinu a kortizolu (stresových hormonů), a místo toho aktivovat naši parasympatickou reakci, která nám umožňuje relaxovat, čímž zmírňuje stres a úzkost.
CBD účinky na zánět a bolest
Několik studií, především na zvířatech, prokázalo, že CBD může pomoci při stavech, jako je chronická bolest a zánět. Jedna studie na zvířatech například ukázala, že aplikace CBD krému na klouby potkanů může snížit otoky a zlepšit podporu končetin. Jiná studie zjistila, že CBD může podpořit potkany s osteoartritidou tím, že blokuje bolest kloubů a zabraňuje budoucímu poškození nervů a související bolesti artritických kloubů.
CBD účinky na spánek
Studie ukázaly, že CBD kapky mohou také podpořit lepší a kvalitnější spánek. Jedním ze způsobů, jak toho dosahují, je ovlivnění množství adenosinu produkovaného v těle. Adenosin je sloučenina, která reguluje pocit únavy: vysoké hladiny adenosinu pomáhají usnout a nižší hladiny pomáhají zůstat vzhůru. CBD nezvyšuje hladinu adenosinu (takže vás nezpůsobuje ospalost); místo toho ji pomáhá regulovat tak, aby odpovídala cirkadiánním rytmům vašeho těla, a tím podporuje normální spánkový režim.
-
Doplňky stravy3 týdny ago
Plantur39 Aktivní kapsle pro vlasy cps.60 z lékárny Benu.cz
-
Přípravky pro péči o nohy3 měsíce ago
Priessnitz Antivarixy mazání na žíly a cévy 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy2 týdny ago
Geloren CAPS 120 kapslí, kloubní výživa pro lidi z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy2 týdny ago
Smecta GO 12 sáčků z lékárny Benu.cz
-
Ostatní dětská kosmetika2 týdny ago
Tanno Hermal Lotio 100 ml z lékárny Benu.cz
-
Holící strojky a žiletky2 týdny ago
TrueLife BELLE IPL E3 epilátor z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy na nervy3 týdny ago
ANEUROX 600 PharmaSuisse tbl.30 z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy3 týdny ago
DAOSiN tablety tbl.10 z lékárny Benu.cz