Výživové poradenství
Zdravá strava – dodržovat doporučení či zkusit alternativu?
Co je zdravá strava? Dá se vůbec ještě s dnešní době najít zdravé jídlo? V době, kdy je všechno nahrazováno chemií, vše geneticky modifikováno, hnojeno chemickými hnojivy…
Pro každého je zdravá strava něco jiného. Podle zásad zdravé výživy to bude trošku jiné, než jak na to nahlížejí třeba makrobiotici či vegani nebo vitariáni. Co je podle zásad zdravé výživy přirozené a správné, to je pro některé lidi (makrobiotiky, vegany, vitariány) nemyslitelné. Vždy je důležité, dodat tělu všechny živiny, které ke svému fungování potřebuje.
Zásady zdravé výživy
- Jíst pestrou a vyváženou stravu
- Jíst pravidelně 5 – 6x denně
- Jíst mléčné výrobky, sýry
- Maso raději bílé, ale nevynechávat ani hovězí
- Ryby jíst 2 – 3x týdně
- Luštěniny také alespoň 2x týdně
- Nevynechávat sacharidy – složené, komplexní (celozrnné pečivo, brambory, rýže)
- Tuky používat olivový olej, případně řepkový
- Jíst oříšky a různá semínka (konopné, chia, lněné, slunečnicové apod.)
- Vynechat cukry (jednoduché sacharidy)
- Nekonzumovat tučná jídla, uzeniny, paštiky
- Zelenina by měla být součástí jídelníčku 4 – 5x denně
- Ovoce by mělo být zastoupeno 1 – 2x denně
- Vejce se doporučují asi 4 do týdne
- Těstoviny by se měly konzumovat celozrnné, bezvaječné
Důležitou součástí zdravého životního stylu je také pohyb. Ten by měl být alespoň 3x týdně aerobní (pohybujete se po určitou dobu – alespoň hodinu – ve stejné tepové frekvenci)
Dále nezapomeňte zařadit také posilovací a formovací cvičení.
Zdravá výživa a jídelníček podle WHO (organizace upravující doporučení pro střední Evropu), by se mělo jíst vše, ale přiměřeně. Některé potraviny by se měly omezit, některé naopak do jídelníčku zařadit častěji.
Alternativní výživové směry a jejich pohled na zdravou výživu
- Jedná se o způsob stravování, který je odlišný od stravování většiny obyvatelstva. Většinou je odlišný i od výživových doporučení
- alternativní stravování je založeno na vyřazení některých potravin (nejčastěji živočišných)
S čím se setkáváme
- Vegetariánství
- Makrobiotika
- Další (paleo, dělená strava, atd)
Vegetariánství
Vegetariáni nejedí maso a masné výrobky. Ostatní živočišné produkty, jako je například mléko, vejce, tvaroh, konzumují. Správně poskládaný vegetariánský jídelníček může být velice zdravý a přínosný.
Vegetariánství má ještě své podskupiny:
- Vegani – jedí jenom stravu rostlinného původu (luštěniny, obiloviny, ovoce, zelenina)
- Laktovegetariáni – jedí mléčné výrobky, nejedí maso a vejce
- Ovovegetariáni – jedí vejce, nejedí maso, mléko
- Vitariáni – jsou to vegani, kteří jedí pouze syrovou stravu, která neprošla tepelnou úpravou vyšší než je 42°C.
Podskupin je více. Toto jsou ty nejznámější. Vegetariánství jako takové se dá považovat za zdravé. Ovšem podskupiny už moc ne.
Makrobiotika
Zde se potraviny dělí do dvou skupin. Rozdíl je v dvou protichůdných skupinách sil JIN a JANG. Aby byla strava harmonická, musí být JIN a JANG v rovnováze. Podle makrobiotiky jsou nejvíce vyvážené obiloviny.
Základní pravidlo je jíst pomalu a důkladně každé sousto rozžvýkat.
Přirozená strava musí pocházet ze stejného podnebného pásma jako konzument. Makrobiotici se vyhýbají konzumaci masa i mléka, nejedí ani mléčné výrobky, vejce, cukr, tropické ovoce či bílou mouku. Nekonzumují ale konzervované či chemicky upravované potraviny. V jídelníčku makrobiotiků nenaleznete ani mražené potraviny.
Další možnosti alternativního stravování
Paleo dieta – jídlo podle našich předků z doby kamenné. Vše syrové. Jen bobulové ovoce. Žádná mouka.
Dělená strava – jídlo je rozděleno do skupin – sacharidy, bílkoviny, neutrální potraviny. Můžeme se také setkat s rozdělením potravin na zvířátka, kytičky a neutrální potraviny.
Proč se lidé stravují alternativně?
- Morální a etické důvody
- Zdravotní důvody
- Ekologické důvody
- Móda (toto by ovšem neměl být důvod)
- Hledání cesty ke štíhlé postavě
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob stravování, jídlo by mělo být pestré a vyvážené, aby mělo tělo dostatek všech potřebných živin.
Výživové poradenství
Nehubni! Změn svůj životní styl
„Starej se o své tělo. Je to jediné místo, kde můžeš žít.“ — Jim Rohn
Zdravý životní styl se skládá z několika vrstev. První vrstva je okem viditelná. Je jím fyzické tělo, které můžeme zdravotně ovlivnit stravou a pohybem. Fyzické tělo je kmitající energie, kterou můžeme léčit také mentálně, například pomocí barev, vibrací a myšlenek. Psychické zdraví je polovinou našeho fyzického zdraví, proto je zapotřebí si vyřešit minulost, toxické vztahy a své strachy, kterými se blokuje naše tělo, které v sobě nemá vnitřní klid.
Fyzické problémy jsou většinou projevem naší nerovnováhy v životě. Vycházejí z neschopnosti vzít zodpovědnost za svůj život a nechtít se změnit. Cesta změny a seberozvoje není jednoduchá, je dokonce nekonečná. Cesta sebepoznání je vývoj a především volba, která opravdu stojí za to!
„Abychom byli schopní naslouchat životu, potřebujeme odvahu, čistou mysl a otevřené srdce. Abychom byli schopní s životem kráčet bok po boku, potřebujeme zdravé tělo i ducha.“ Bára Erben
Bára Erben se věnuje koučinku ve změně životního stylu se zaměřením pozornosti na fyzické tělo. Při redukci váhy je potřeba kalorický deficit, omezit nezdravé tuky, sacharidy a rychlé cukry. Při zdravotních problémech je potřeba se zaměřit na příčinu.
Program Jsme FIT, který vede Bára Erben, nabízí klientům budování správných a zdravých stravovacích návyků, kdy klienti nedrží diety, ale mění životní styl tak, aby jim vydržel dlouhodobě a nevznikl pouze jojo-efekt. Program zahrnuje také spousty jednoduchých receptů, sestavený individuální nutriční plán, možnost se vzdělávat v oblasti zdraví a nekonečné inspirace ve facebookové skupině Jsme FIT – s lehkostí a radostí.
Bára se snaží klientům ukázat to, čeho si doposud nebyli schopni všimnout sami. Podstatou její práce je neustálý kontakt s klienty, motivovat je, přistupovat k nim s osobním přístupem a pravidelnými konzultacemi. Zaměřuje se na preventivní posilování imunity a udržuje tělo svěží a krásné.
Do jídelníčku zahrnuje výživově hodnotné produkty od Herbalife nutrition, které udržují organismus čistý a vyživený. Redukce váhy nebo jen zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem je naprosto zvládnutelný pro každého, kdo je rozhodnutý udělat první krok. Při dalších krocích, už jde klient s průvodcem jménem Bára, aby pochopil důležitost svého těla.
S lehkostí a radostí
Bára Erben
Výživové poradenství
Konference ukázala význam výživy v prevenci nemocí i cestu k udržitelnosti
Ve středu 23. září se v Praze uskutečnila odborná konference nazvaná Výživa ve 21. století. Konference se zabývala důležitostí výživy a jejím dopadem na zdraví dětí, dospělých a seniorů. Věnovala se významu výživy a zdravého životního stylu v prevenci nemocí a posilování imunity, jedním z témat byla také udržitelnost produkce potravin.
Výživa má na lidské zdraví zásadní vliv. Zvláště v současné době provázené obavami z pandemie Covid-19 se ukazuje, jaký význam má prevence a posilování imunity, ke kterým správná výživa a zdravotní styl výrazně přispívají. Dopady výživy na lidské zdraví byly hlavním tématem, které se prolínalo celou konferencí. Příspěvky se věnovaly i dalším oblastem, jejichž význam dnes roste, jako jsou environmentální aspekty výživy a udržitelnost výroby potravin.
Propojení výživy, potravin a zdraví v obecné rovině se věnoval první z pěti tematických bloků konference. Vedle předních expertů z oblasti výživy a potravin vystoupil také MUDr. P. Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu a vedoucí lékař oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice v Motole. Ve svém příspěvku hovořil o úloze Společnosti pro výživu v podpoře zdraví. Mimo jiné uvedl: „Na rozdíl od covidové infekce, jejíž zdravotní rizika si bezprostředně uvědomujeme, ovlivňuje výživa stav našeho zdraví často dlouhodobě, někdy i skrytě. Může tak aktivovat rozvoj onemocnění, která se ke komplikacím infekce připojují. Studie WHO získané třicetiletým sledováním výživy obyvatel 195 registrovaných zemí ukázaly, že každý pátý člověk umírá předčasně v souvislosti s nesprávnými stravovacími návyky.“
Druhá část programu byla zaměřená na výživu dětí, odborníci hovořili o stravování dětí školního věku a významu výživy pro zdravý vývoj dětí. Zdůraznili důležitost školního stravování, které má denně vliv na výživu až 1 440 000 dětí z mateřských, základních a středních škol. V třetím bloku se pozornost zaměřila na dospělou populaci a změny jejích stravovacích zvyklostí. Příspěvky mimo jiné upozornily, že současné výživové trendy se mnohdy pohybují na opačných stranách spektra – od veganství na straně jedné až po paleo trend na straně druhé, což ztěžuje spotřebitelům orientaci a komplikuje hledání relevantních informací. Čtvrtá část konference se pak věnovala otázkám výživy seniorů, tedy oblasti, která s pandemií Covid-19 získala ještě větší důležitost než dříve.
Příspěvky v posledním bloku konference se zaměřily na environmentální aspekty výživy, tedy jaké dopady na lidskou výživu jsou spojené s dnešním důrazem na ochranu životního prostředí a bojem proti změně klimatu. Experti se věnovali otázce, jak se ochrana životního prostředí může projevit ve výživových doporučeních nebo zda je možné udržitelně produkovat potraviny prospěšné zdraví. V příspěvcích zaznělo varování, že globální systém produkce potravin dnes překračuje 5 z 9 environmentálních limitů Země. Odborníci také upozornili, že lidstvo získává dvě třetiny energie z pouhých čtyř plodin – kukuřice, pšenice, rýže a sóji – přičemž pro lidskou výživu je využitelných asi 50 tisíc druhů rostlin.
Záštitu nad konferencí převzali ministr zemědělství, ministr zdravotnictví a ministerstvo školství. Konference se konala za finanční podpory Ministerstva zemědělství České republiky.
Vlasy, kůže, nehty
Suchá pokožka je problém, který můžete zmírnit pomocí potravin
Majitelé suché pokožky nemají na růžích ustláno. Každodenní život jim znepříjemňuje svědění, šupinatění a v horším případě i bolestivé praskání. Kdyby to šlo, svlékli by problematickou kůži jako had. Jenomže nic takového možné není a nezbývá, než se s problémem vypořádat jiným způsobem. Mimo jiné i změnou skladby jídelníčku – některé potraviny mohou suché kůži výrazně prospět, a proto by je měl dotyčný konzumovat pravidelně. Jiné je naopak vhodné vyřadit, protože vysoušení pleti podporují.
-
Doplňky stravy2 týdny ago
Plantur39 Aktivní kapsle pro vlasy cps.60 z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy1 týdnem ago
Geloren CAPS 120 kapslí, kloubní výživa pro lidi z lékárny Benu.cz
-
Přípravky pro péči o nohy3 měsíce ago
Priessnitz Antivarixy mazání na žíly a cévy 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy1 týdnem ago
Smecta GO 12 sáčků z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy na nervy2 týdny ago
ANEUROX 600 PharmaSuisse tbl.30 z lékárny Benu.cz
-
Přípravky na inkontinenci1 měsíc ago
TENA Lady Super – Inkontinenční vložky (30 ks) z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy2 týdny ago
DAOSiN tablety tbl.10 z lékárny Benu.cz
-
Kojenecká mléka3 týdny ago
BABYBIO Optima 3 batolecí kojenecké bio mléko s probiotiky a prebiotiky 800 g z lékárny Benu.cz