Zdravá výživa
Káva – zabiják nebo přítel? Víme, kde je pravda!
Jen těžko bychom hledali nápoj, který budí takové protichůdné reakce jako káva. Jedni ji doslova zatracují, označují ji za černého zabijáka nebo přinejmenším alespoň „poškozovatele“ našeho zdraví, druzí naopak přispěchávají se stále novými a pozitivními účinky, které tento kofeinový „povzbuzovák“ má. Kde hledat pravdu? Zřejmě tam, kde vždycky – někde uprostřed.
Káva po ránu – ano nebo ne?
Pokud vaše první kroky hned po probuzení vedou rovnou ke kávovaru, protože se nemůžete vašeho oblíbeného nápoje dočkat, zbrzděte. Po ránu totiž pití kávy není úplně přínosné. Tělo má v tuto dobu dostatek energie, a to díky hormonu kortizolu, jehož produkce právě po probuzení vrcholí. Nastartuje vás sám o sobě, takže účinky kofeinu byste vůbec nepocítili, vaším tělem by káva jenom protekla. Naservírujte si váš oblíbený šálek až okolo desáté hodiny, právě tehdy totiž začíná množství kortizolu klesat. Odpoledne je pak vhodná doba na další „dávku“ mezi půl druhou a pátou hodinou.
Káva a její trvanlivost
Většina z nás považuje kávu za trvanlivou potravinu. Není to však úplně pravda. Nepražená káva sice vydrží až 15 měsíců, avšak z mleté kávy všechna aromata a nosiče chuti vyprchají už po patnácti minutách. Abyste se neochudili o to nejlepší, kupujte vždy zrnkovou kávu a namelte si ji doma sami až těsně před samotným podáváním. Při nákupu se nenechte ošálit líbivým sloganem hlásajícím, že jde o čerstvě upraženou kávu. Aby totiž chutnala tak, jak má, musí si „odpočinout“. Vymícháváním je třeba uvolnit přebytečný oxid uhličitý, který se během pražení u zrn rozvíjí. Celý proces trvá asi týden, teprve po této době by se káva měla používat na espresso nebo na zabalení.
Kofein – dobrý sluha, zlý pán
Kofein je látka, která stimuluje centrální nervový systém, ovlivňuje tak naši náladu, zlepšuje paměť, odstraňuje pocity únavy, zrychluje myšlenkové pochody. I v tomto případě ale platí, všeho s mírou. Pokud ho konzumujete v rozumném množství, může vám opravdu pomoct se soustředěním a celkově zlepšit váš duševní výkon. Jestli to však s kofeinem přeženete, mohou se dostavit pocity úzkosti. Vypěstovat si na něm můžete i závislost, objevit se mohou abstinenční příznaky ve formě bolesti hlavy, pocity vyčerpání nebo zvýšená nervozita. Podobně se projeví i předávkování kofeinem. Jaká je však ta správná míra? Odborníci doporučují asi tři šálky denně, které jsou pro zdravého člověka naprosto bezpečné. Tak si je bez obav vychutnejte!
Zdravá výživa
Kokosový ořech – Pěstování, recepty z kokosu
Co je kokos
Je druh ovoce, s tvrdou dřevnatou skořápkou s odlupujícím se lýkem. Barva je tmavohnědá, a bílou dužinou uvnitř a kokosovou vodou. Většinou měří něco mezi dvaceti až třiceti centimetry, váží kolem dvou kil. Roste převážně v tropech na palmách. Je to vynikající zdroj energie.
Má široké využití v potravinářství, jako pochutina, ale i se z něj lisuje olej. Z kůry se vyrábí kokosové textilní vlákno. Takže své využití najde i v textilním průmyslu. Kokosové mléko se získává tak, že se slisuje buničina z vnitřku ořechu. To, co z ořechu vyteče, když ho rozkrojíme, není mléko, ale kokosová voda (viz CelostniMedicina).
Bylinky na posílení imunity
RECENZE knihy: Jonáš, Kuchař: Přírodní antibiotika a antibiotika v kuchyni
Koření je mezi potravinou a lékem: vzácným hostem do našich kuchyní, jídla a i pro naše tělo: Hostem, který je velmi mocný a moc dobře ví, kde má zapůsobit. S kořením se to má jako se vším dobrým, dobrého pomálu a všeho s mírou. Úctu ke koření a základní znalosti pro preventivní i léčebné působení na organismus vám přinese tato praktická, přehledná a informacemi nabitá knížka. (Pokračování textu…)
Zdravá výživa
Lahodné fitness menu do práce
Zatímco doma dokážete svá předsevzetí ohledně jídelníčku dodržet na jedničku, ale jakmile vytáhnete paty, jde to s vámi z kopce? Není se čemu divit, venku existuje tolik lákadel! Pokud se vám nechce lustrovat jídelní lístky okolních restaurací, připravte si jídlo doma nebo si ho nechte přivézt.
Doma připravené jídlo má spoustu výhod. Víte, co si do krabičky připravujete a také, že je to čerstvé. Oproti tomu u jídla z restaurace to nevíte jistě, ale na druhou stranu se nemusíte zabývat vařením a nakupováním. Obě varianty tedy mají svá pro a proti. Pokud se však snažíte zhubnout vánoční kila, mějte se na pozoru v každém případě.
Polévka
Polévky se špatně přepravují, rády totiž vytečou z téměř každé nádoby. Čím je však polévka hustší, tím menší je riziko, že vám polévka uteče do tašky. Volte proto krémové zeleninové polévky. Skvělý je brokolicový nebo pórkový krém. S jistotou si pochutnáte i na dýňové polévce. Kromě toho hustší polévky jsou i více syté, větší porce s celozrnným chlebem vám bude stačit k obědu.
Polévka má i tu výhodu, že vás zahřeje, a to se v zimě skutečně hodí.
Hlavní jídlo
Tortilly a sendviče jsou pro přepravu ideální. Naplnit je můžete zeleninovou směsí, kuřecím masem nebo jen sýrem. Přidat můžete i vejce, šunku či lososa. Jídlo do ruky se hodí i na výlety nebo na cesty. Díky tomu můžete mít vyvážený oběd kdykoliv a kdekoliv.
Nezapomeňte si s sebou přibalit i porci ovoce či čerstvé zeleniny. Vitamíny jsou v zimním období obzvlášť důležité.
Dezert
Když vás začne honit mlsná, pomůže vám ji zahnat jogurt s kousky ananasu nebo jiného ovoce. Rozmazlovat se zkrátka můžete i během náročného pracovního dne. Lehké dezerty se dají pořídit i v některých restauracích či kavárnách.
Zdravé pohoštění
Pokud se chystáte na poradu s kolegy, můžete pro ně připravit skvělé chuťovky a jednohubky. Se zdravým občerstvením vám však jistě pomohou i cateringové firmy, které vám občerstvení dovezou na místo.
Zdravé jednohubky
Místo pečiva s pomazánkou nechte připravit jednohubkami ze zeleniny. Skvělé jsou plátky salátové okurky s tuňákovou pomazánkou nebo papriky plněné tvarohovým krémem. Lahodné delikatesy připravíte i z krevet a jiných mořských plodů.
Nápoje
Menu by měla doplňovat čistá voda. Tu ochutíte pár kapkami citrónu a mátou. Připravit můžete i domácí zdravou limonádu – rozmačkejte oblíbené bobulové ovoce a zalijte perlivou vodou. V případě potřeby můžete nápoj dosladit lžící medu rozmíchaného v teplé vodě. Kromě toho servírujte i bylinkové čaje a ovocné šťávy.
Když budete mít dostatek zdravého a kvalitního jídla, nebude vás lákat zaskočit si do nejbližšího bistra na něco nezdravého. Uvidíte, že zdravé občerstvení ocení i vaši kolegové. Kdo ví, možná se ze zdravého občerstvení během porad stane zvyk.
Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com
-
Doplňky stravy2 týdny ago
Plantur39 Aktivní kapsle pro vlasy cps.60 z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy1 týdnem ago
Geloren CAPS 120 kapslí, kloubní výživa pro lidi z lékárny Benu.cz
-
Přípravky pro péči o nohy3 měsíce ago
Priessnitz Antivarixy mazání na žíly a cévy 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy1 týdnem ago
Smecta GO 12 sáčků z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy na nervy2 týdny ago
ANEUROX 600 PharmaSuisse tbl.30 z lékárny Benu.cz
-
Přípravky na inkontinenci1 měsíc ago
TENA Lady Super – Inkontinenční vložky (30 ks) z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy2 týdny ago
DAOSiN tablety tbl.10 z lékárny Benu.cz
-
Kojenecká mléka3 týdny ago
BABYBIO Optima 3 batolecí kojenecké bio mléko s probiotiky a prebiotiky 800 g z lékárny Benu.cz
Martina
28.4.2020 at 13:32
Já kávu miluji, bez ní si ani nevím predstavit ráno 🙂