Connect with us

Zdravá výživa

Dětské příkrmy vařte doma, jen pokud máte domácí maso a zeleninu

Published

on

 

Problematika dětských příkrmů je hojně diskutovaným tématem. A stejně hojná je v obchodech i jejich nabídka. Stačí skouknout Lidl leták1 nebo leták DM drogerie2, která si na nabídce zboží pro miminka vyloženě zakládá. Ale jak je to s vhodností kupovaných příkrmů pro děti? Není lepší koupit v supermarketu zeleninu a maso, a příkrmy pro naše nejmenší si vyrobit sami a opravdu poctivě?

Normy pro miminka a normy pro dospěláky

Základním rozdílem mezi tím, co bylo zpracováno do dětského příkrmu, a tím, co je na pultech prodejen volně prodáváno jako potraviny pro dospělé obyvatelstvo, je v normách. Jedná se o normy, které stanovují maximální limity nežádoucích látek (škodlivin).

Hlavní normou je nařízení Komise EU č. 1881/2006, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách3. V tomto nařízení je schváleno například maximální možné množství pro rezidua olova v mase, kdy pro dospělého lze mít 0,1 mg/kg masa, kdežto u dětské stravy pětkrát méně, tedy 0,02 mg/kg masa.

Podobné je to například s dusičnany, kde dusičnany v čerstvém špenátu jsou pro dospělé povoleny až do množství 3 000 mg/kg špenátu, kdežto ve špenátu určeném pro děti (do dětské výživy) jen do 200 mg/kg špenátu. A takto bychom mohli pokračovat s dalšími škodlivinami.

Dětská výživa musí podléhat limitům pro kojeneckou stravu

Asi už je vám jasné, že do dětské výživy nesmějí výrobci zpracovat suroviny, které jsou určeny pro běžný trh. Vždycky jen ty, které splňují požadavky norem pro kojeneckou výživu. Kontroly probíhají pravidelně a výrobci se norem většinou, podle výsledků kontrol, opravdu drží.

Třeba na stránkách neziskové organizace dTest se můžete podívat na výsledky testování dětských ovocných přesnídávek4, kde množství pesticidů bylo v normě u většiny z nich. Senzorická hodnocení sice nedopadla nejlépe (barva, chuť), ale obsah pesticidů má jistě přednost, zejména v tomto případě.

Když vaříte příkrmy doma, věnujte pozornost surovinám!

Když budete příkrmy vařit doma sami, ovšem z kupované zeleniny a masa, tak pokud budete pořizovat v supermarketech běžné ovoce, zeleninu a maso, tak kupujete produkty s limity pro dospělé strávníky. A ty jsou několikanásobně vyšší než ty kojenecké.

Asi žádný rodič nechce dávat svému dítěti dobrovolně patnáctkrát více škodlivých látek, než nezbytně musí. Přesně takový rozdíl je právě třeba v kojeneckých a běžných limitech pro čerstvý špenát. Pokud tedy nemáte spolehlivý zdroj domácího ovoce, zeleniny a masa nebo zaručených bio produktů, raději se spolehněte na výrobce dětské výživy.

Že je dětská výživa drahá?

Ano, porce dětské stravy je opravdu celkem drahá, pokud bychom ji porovnali s cenou dětského pokrmu, jaký bychom vyrobili doma z běžně dostupného ovoce, zeleniny a masa. Ale jak už jsme vám ukázali, jeho kvalita by byla mnohonásobně horší. Když pořídíte bio suroviny, už se cenově celkem vyrovnáte kupovaným příkrmům.

Takže právě za kvalitu v nízkých limitech škodlivin a za šetrné zpracování musíme zaplatit. Kdo má zahrádku a vlastní ovoce a zeleninu, ten jistě ušetří vlastní výrobou příkrmů. Koupit bude stačit jen bio maso, případně bio vejce. Pokud máte vlastní chov slepic a třeba i králíků, jste na tom ze všech nejlépe.

Na druhou stranu je dobrou zprávou, že mnoho prodejců se soustředí na akční nabídky právě v dětské stravě, takže při troše snahy a brouzdání online letáky, třeba na Letákomat.cz5, kde je máte všechny na jednom místě, se dá i dětská strava kupovat za rozumné ceny, které vás nezruinují.

Obsah skleničky se navíc může udržet až dva dny otevřený, takže můžete jednu skleničku použít na dva obědy. Samozřejmě uchovávejte otevřenou skleničku vždy v co nejnižší přihrádce v lednici, kde je nejchladněji a kde případné bakterie prakticky téměř nemohou růst. Díky tomu bude obsah skleničky bezpečný pro vaše dítko i následující den po otevření.

 

Zdroje:

  1. Lidl leták, dostupné na Letákomat.cz
  2. dm drogerie leták, dostupné na Letákomat.cz
  3. Domácí versus kupované příkrmy, dostupné na Hamánek.cz
  4. Ovocné přesnídávky, dostupné na dTest.cz
  5. Zaostřeno na akce!, dostupné na Letákomat.cz
Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravá výživa

Kokosový ořech – Pěstování, recepty z kokosu

Published

on

By

Kokos

Kokos

Co je kokos

Je druh ovoce, s tvrdou dřevnatou skořápkou s odlupujícím se lýkem. Barva je tmavohnědá, a bílou dužinou uvnitř a kokosovou vodou. Většinou měří něco mezi dvaceti až třiceti centimetry, váží kolem dvou kil. Roste převážně v tropech na palmách. Je to vynikající zdroj energie.

Má široké využití v potravinářství, jako pochutina, ale i se z něj lisuje olej. Z kůry se vyrábí kokosové textilní vlákno. Takže své využití najde i v textilním průmyslu. Kokosové mléko se získává tak, že se slisuje buničina z vnitřku ořechu. To, co z ořechu vyteče, když ho rozkrojíme, není mléko, ale kokosová voda (viz CelostniMedicina).

(Pokračování textu…)

4.9/5 - (7 votes)
Continue Reading

Bylinky na posílení imunity

RECENZE knihy: Jonáš, Kuchař: Přírodní antibiotika a antibiotika v kuchyni

Published

on

By

Koření je mezi potravinou a lékem: vzácným  hostem do našich kuchyní, jídla a i pro naše tělo: Hostem, který je velmi mocný a moc dobře ví, kde má zapůsobit. S kořením se to má jako se vším dobrým, dobrého pomálu a všeho s mírou. Úctu ke koření a základní znalosti pro  preventivní i léčebné působení na organismus vám přinese tato praktická, přehledná a informacemi nabitá knížka. (Pokračování textu…)

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravá výživa

Lahodné fitness menu do práce

Published

on

By

Zatímco doma dokážete svá předsevzetí ohledně jídelníčku dodržet na jedničku, ale jakmile vytáhnete paty, jde to s vámi z kopce? Není se čemu divit, venku existuje tolik lákadel! Pokud se vám nechce lustrovat jídelní lístky okolních restaurací, připravte si jídlo doma nebo si ho nechte přivézt.

Doma připravené jídlo má spoustu výhod. Víte, co si do krabičky připravujete a také, že je to čerstvé. Oproti tomu u jídla z restaurace to nevíte jistě, ale na druhou stranu se nemusíte zabývat vařením a nakupováním. Obě varianty tedy mají svá pro a proti. Pokud se však snažíte zhubnout vánoční kila, mějte se na pozoru v každém případě.

Polévka

Polévky se špatně přepravují, rády totiž vytečou z téměř každé nádoby. Čím je však polévka hustší, tím menší je riziko, že vám polévka uteče do tašky. Volte proto krémové zeleninové polévky. Skvělý je brokolicový nebo pórkový krém. S jistotou si pochutnáte i na dýňové polévce. Kromě toho hustší polévky jsou i více syté, větší porce s celozrnným chlebem vám bude stačit k obědu.

Polévka má i tu výhodu, že vás zahřeje, a to se v zimě skutečně hodí.

Hlavní jídlo

Tortilly a sendviče jsou pro přepravu ideální. Naplnit je můžete zeleninovou směsí, kuřecím masem nebo jen sýrem. idat můžete i vejce, šunku či lososa. Jídlo do ruky se hodí i na výlety nebo na cesty. Díky tomu můžete mít vyvážený oběd kdykoliv a kdekoliv.

Nezapomeňte si s sebou přibalit i porci ovoce či čerstvé zeleniny. Vitamíny jsou v zimním období obzvlášť důležité.

Dezert

Když vás začne honit mlsná, pomůže vám ji zahnat jogurt s kousky ananasu nebo jiného ovoce. Rozmazlovat se zkrátka můžete i během náročného pracovního dne. Lehké dezerty se dají pořídit i v některých restauracích či kavárnách.

Zdravé pohoštění

Pokud se chystáte na poradu s kolegy, můžete pro ně připravit skvělé chuťovky a jednohubky. Se zdravým občerstvením vám však jistě pomohou i cateringové firmy, které vám občerstvení dovezou na místo.

Zdravé jednohubky

sto pečiva s pomazánkou nechte připravit jednohubkami ze zeleniny. Skvělé jsou plátky salátové okurky s tuňákovou pomazánkou nebo papriky plněné tvarohovým krémem. Lahodné delikatesy připravíte i z krevet a jiných mořských plodů.

Nápoje

Menu by měla doplňovat čistá voda. Tu ochutíte pár kapkami citrónu a mátou. Připravit můžete i domácí zdravou limonádu – rozmačkejte oblíbené bobulové ovoce a zalijte perlivou vodou. V případě potřeby můžete nápoj dosladit lžící medu rozmíchaného v teplé vodě. Kromě toho servírujte i bylinkové čaje a ovocné šťávy.

Když budete mít dostatek zdravého a kvalitního jídla, nebude vás lákat zaskočit si do nejbližšího bistra na něco nezdravého. Uvidíte, že zdravé občerstvení ocení i vaši kolegové. Kdo ví, možná se ze zdravého občerstvení během porad stane zvyk.

 

Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net