Connect with us

Zdraví

PROBIOTIKA, PREBIOTIKA A SYMBIOTIKA PRO POSÍLENÍ IMUNITY

Published

on

Uvádí se, že 80 % naší imunity je v našem břiše. Tedy konkrétněji bych nastínila, že se jedná o stav našich střev a jejich osídlení přátelskými bakteriemi. Pokud máme tedy v pořádku tuto část těla, často se nám dobře vede i navenek – cítíme se fajn, máme lepší náladu, energii a třeba se nám i lépe hubnou přebytečná kila. Je to všechno se vším, že? Pod pojmy probiotika, prebiotika a symbiotika (též synbiotika) si stále spousta lidí neumí představit nic konkrétního, tak se na to pojďme dnes podívat více zblízka.

Mikrobiom

Pod tímto slovem si můžete představit (pokud to Vaše fantazie dokáže) cca 1-1,5 kg bakterií žijících v našem těle, jejichž počet se pohybuje okolo 350 triliónů mikrobiálních buněk! Téměř všechny se vyskytují v našem tlustém střevě, kde pojídají nestrávené zbytky potravy – tedy vlákninu. Všechny se nějakým způsobem významně podílejí na našem zdravotním stavu, protože zasahují do řady imunitních reakcí.

Složení mikrobiomu se mění v závislosti na naší stravě, vlivem stresu, dobou spánku, přítomností domácích mazlíčků nebo i pohybovou aktivitou. Jeho kvalitu i kvantitu naopak ničí průmyslově zpracované potraviny, užívání antibiotik, stres, nadměrný příjem cukru a tuků.

Probiotika

Tento pojem označuje všechny živé mikroorganismy mající příznivý vliv na zdraví hostitele, jsou-li přijímány ve správném množství. Nejznámější zástupci jsou bakterie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium, Streptococcus, Lactococcus a Enterococcus.

V jakých potravinách jsou probiotika

Bohatými potravinami na přírodní probiotika jsou například:

zakysané mléčné výrobky (kefíry, acidofilní mléka, kyšky, některé jogurty, podmáslí)

sýry (brynza, ementál, eidam, čedar, plísňové sýry a všeobecně zrající sýry)

kvašená zelenina (kysané zelí, kvašené okurky, pickles, nakládané houby)

Dále to může být i mléčný nápoj vyrobený houbou zvaná kombucha. Dají se samozřejmě doplnit i formou kasplí nebo sirupů, jež koupíte v každé lékárně nebo drogerii a na většině eshopů.

Probiotika jako doplněk stravy

Nejlepší probiotikum prodávané v lékárně za dostupnou cenu je Biopron Forte. Biopron Forte je doplněk stravy ve formě tobolek, který obsahuje kombinaci probiotických bakterií (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus) a probiotických kvasinek Saccharomyces boulardii doplněnou o prebiotické fruktooligosacharidy. Užívat ho mohou dospělí i děti.

Podívejte se i na další výběr probiotik z lékáren zde.

Proč brát probiotika?

Střevní mikroflóra výrazně svým složením ovlivňuje proces trávení i vstřebávání, zajišťuje zároveň ochrannou bariéru střeva, podporuje naši imunitu a bakterie rovněž poskytují živiny (vitamíny B a K a některé mastné kyseliny).

V praxi fungují hlavně proti průjmu, a to ať už se jedná o průjem z cestování do exotických zemí (doporučují se užívat preventivně již před odjezdem), tak i proti průjmu vznikajícím při užívání již zmíněných antibiotik či u jakýchkoliv jiných průjmových onemocněních. Pomáhají též při nadměrném nadýmání.

Probiotika doporučuji koupit online z některé z ověřených lékáren např. eshopu Dr. Max.

Prebiotika

Ve škole nám říkali, že prebiotika jsou potravou pro probiotika. A víceméně se to tak dá říct. Jedná se v podstatě o zdraví prospěšnou vlákninu (např. inulin), tedy nestravitelnou složku potravy, která má příznivý vliv na rozvoj střevních bakterií. Většinou se jedná o oligosacharidy nebo polysacharidy.

Jak fungují prebiotika?

Upravují viskozitu tráveniny, urychlují pasáž zažívacím traktem, snižují pravděpodobnost osídlení parazity, dočasně váží složky potravy (lipidy, cukry, žlučové kyseliny, toxické látky), zvyšují pocit plnosti, jsou prevencí zácpy, snižují glykemickou křivku, podporují růst probiotik a tím pozitivně ovlivňují zdraví hostitele a mnoho dalšího.

Symbiotika

Symbióza je vzájemně prospěšný vztah dvou organismů. Což platí i zde – symbiotika jsou kombinací probiotik a prebiotik a spolu dohromady mají synergický účinek. Příkladem je třeba ovocný jogurt, který obsahuje bifidobakterie a  oligofruktózu. Lepší variantou než ochucený jogurt je ale kvalitní bílý, klidně plnotučný jogurt, ke kterému si sníme nějaké ovoce. Podávání symbiotik má tedy největší efekt, větší než podávání každé složky zvlášť (Gopal, Prasad, & Gill 2003).

Jak vybrat kvalitní doplněk stravy v rámci probiotik?

Je pár zásad, které byste si před nákupem měli zapamatovat:

  • čím více bakterií, tím lepší – kvalitní produkt by měl obsahovat ideálně 10 miliard jednotek a více
  • ideální je kombinace co největšího počtu kmenů bakterií, alespoň 10 různých
  • účinnost přípravku se zvyšuje přítomností oligosacharidů (prebiotik)
  • balení by mělo být ideálně ve skle a skladované v lednici
  • záleží i na formě – tekutá je vždy lépe vstřebatelná
  • seznam nabízených probiotik z lékáren

Závěrem

Takže co na závěr? Symbiotika rozhodně nepodceňujte a dejte jim šanci při průjmových a zažívacích potížích (preventivně i v rámci terapie), nebraňte si jim ani v případě alergií a při onemocnění horních dýchacích cest, vždy je užívejte, pokud budete nuceni brát antibiotika a v neposlední řadě jim náleží místo v prevenci (jaro, podzim) chřipek a nachlazení. Dbejte na správné zdroje ze stravy a dejte šanci i doplňkům stravy.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdraví

Jak vyčistit cévy

Published

on

By

Díky neustálému stresu, znečištěnému životnímu prostředí a sedavému zaměstnání, jsme generací, která je přeurčena k tomu, aby trpěla kardiovaskulárními problémy. Potíže se zvýšenou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem, či ucpanými cévami nás provází již od mladšího středního věku. Je možné snížit krevní tlak a vyčistit naše ucpané cévy od nánosů cholesterolu?

Lidské tepny se mohou ucpat hromaděním látky zvané plak. Neexistují žádná rychlá řešení pro rozpuštění plaku, ale lidé mohou provést klíčové změny v životním stylu, aby se zastavilo jeho další hromadění a zlepšilo se zdraví jejich srdce a celého kardiovaskulárního systému.

Ve vážných případech mohou lékařské postupy nebo chirurgické zákroky pomoci odstranit ucpání uvnitř tepen. Lékař může také předepsat léky, jako je aspirin, warfarin, xalerto, nebo léky na snížení hladiny cholesterolu, jako jsou například známé statiny.

Problémům je lepší předcházet a tak se v tomto článku se podrobně podíváme na to, jak zabránit hromadění plaku, spolu s rizikovými faktory a komplikacemi při ucpání tepen.

Co jsou ucpané cévy?

Plak je směs tuku, vápníku, cholesterolu a odpadu z buněk v těle. Tato směs se může držet na stěnách tepen, což zužuje tyto cévy. Pokud k tomu dojde, nazývá se to ateroskleróza. Ucpané cévy nebo ucpané tepny mohou zabránit čerstvé krvi v přístupu k částem těla, což může člověka vystavit riziku infarktu, srdečního selhání nebo mrtvice. Chirurgické řešení je invazivní, a tak se zaměřme spíše na prevenci a alternativní řešení problému.

Nejlepší léčba je obvykle prevence, protože odstranění plaku je mnohem obtížnější než zabránit jeho výskytu.

Prevence ucpání cév

Zdravá strava a pravidelné cvičení mohou být účinnými nástroji pro prevenci ucpání cév. Lidé mohou zabránit ucpání cév následujícími změnami životního stylu:

Vyhýbejte se trans-tukům

Typ tuku, který člověk konzumuje, může ovlivnit plak v tepnách. Je to proto, že tyto druhy tuků obsahují vysoké hladiny LDL cholesterolu, který je hlavním materiálem plaku v tepnách.

Potraviny s vysokým obsahem trans-tuků jsou:

  • smažená jídla
  • zpracované balené potraviny
  • koláče, koblihy a pečivo
  • sušenky a bonbóny
  • margarín nebo náhražky másla
  • výrobky s částečně hydrogenovanými oleji

Spolu s trans-tuky mohou také nasycené tuky ovlivňovat zdraví srdce, i když důkazy o tom jsou smíšené. Nasycené tuky se většinou nacházejí v živočišných produktech, jako je hovězí, vepřové a mléčné výrobky, ale také v kokosovém oleji a palmovém oleji.

Jezte více nenasycených tuků

Avokádo, ořechy a mastné ryby obsahují nenasycené tuky. Nenasycené tuky jsou dobré tuky. Obsahují HDL cholesterol, který může pomoci odstranit špatný cholesterol z tepen, dříve než se změní na plak. Nenasycené tuky mohou pomoci zlepšit hladinu cholesterolu v krvi, pokud se konzumují místo trans nebo nasycených tuků. Nenasycené tuky se nacházejí hlavně v rostlinách a tučných rybách. Nenasycené tuky obsahuje například:

  • avokádo
  • olivy
  • vlašské ořechy
  • některé rostlinné oleje včetně slunečnicového a olivového
  • tučné ryby, včetně pstruhů, sledě a lososa

Pití bylinných čajů

Pití čajů, jako je zelený nebo černý čaj, čaj rooibos nebo zázvorový čaj, může být dobrou náhražkou jiných nezdravých nápojů pro srdce.

Zelený čaj může také pomoci. Recenze z roku 2011 uvádí, že zelený čaj a jeho extrakty mohou snížit hladinu LDL cholesterolu v krvi, i když to nemělo vliv na HDL cholesterol.

Cvičte pravidelně

Obezita je rizikovým faktorem pro tvorbu plaku a srdečních chorob. Kromě zdravé výživy může pravidelné cvičení pomoci člověku zhubnout a snížit riziko srdečních problémů. Pravidelná účast na kardiovaskulárním cvičení, jinak známém jako kardio, může také pomoci posílit srdce a snížit plak v cévách.

Osoba by se měla snažit udělat 30 až 60 minut cvičení, které zvýší srdeční frekvenci. Lékař může doporučit konkrétní cvičební rutinu, která vyhovuje jednotlivci, na základě různých faktorů životního stylu.

Jiné způsoby, jak zabránit ucpání tepen a cév

Přestat kouřit. Kouření je hlavním rizikovým faktorem. Přímo poškozuje tepny a může způsobit, že tukové usazeniny rostou rychleji a zvětšují se.

Redukce stresu. Úroveň psychického stresu může také způsobit nepřiměřenou reakci v těle. Snažte se  během hektického dne relaxovat pomocí technik na snižování stresu, včetně jógy, meditace nebo dechových cvičení.

Lékař může doporučit léky na snížení LDL cholesterolu, které se mají používat spolu se změnami stravy. Tyto akce by měly být považovány spíše za další pomoc než za řešení.

Rizikové faktory pro ucpané cévy

Existují určité rizikové faktory pro ucpané tepny:

  • vysoký krevní tlak
  • kouření
  • nezdravé hladiny cholesterolu
  • inzulínová rezistence a cukrovka
  • obezita
  • nedostatek fyzické aktivity
  • nezdravá strava

Komplikace

  • Ucpané tepny, pokud nejsou léčeny, mohou vést k zhoršení zdravotního stavu, jako jsou:
  • Srdeční onemocnění, kde se v tepnách v srdci a kolem něj hromadí plak.
  • Angina pectoris, stav, kdy bolest na hrudi vyplývá z nedostatečného průtoku krve do srdce.
  • Onemocnění periferních cév, kde se plak hromadí v žílách paží a nohou.

 

Lidské tepny se zužují po celý život. Proces se obvykle zhorší po 30. roce věku. Problémem se obvykle stává až v 50. nebo 60. letech. Předcházejte problémům s kardiovaskulárním systémem a zajímejte se o zdraví svého srdce včas.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdraví

4 tipy, jak pečovat o své zdraví každý den

Published

on

By

Lidské tělo je dokonalý a přesně pracující stroj. Není to však zadarmo a pro správné fungování je potřeba dodržet několik zásad. Ať už se jedná o stravu či celkový životní styl, vždy se můžeme přiučit něco nového a začít se chovat ke svému tělu ještě lépe. Kde najdete důležité informace a jaké jsou 4 důležité tipy pro péči o zdraví?

Hledejte nové informace

Důležité a aktuální informace o fungování lidského těla přináší magazín o zdraví. Snažte se stále vzdělávat v oblasti prevence a zdravého životního stylu. Stačí i pár minut denně pro přečtení jednoho článku a díky začlenění nových návyků můžete doslova změnit svůj život. Při hledání zdrojů si dejte pozor na kvalitní informace a čerpejte pouze z osvědčených internetových magazínů.

Vytvořte si zdravé návyky

Počítá se to, co děláme pro své tělo každý den. Když si jednou za měsíc dáte zdravé jídlo či vyrazíte cvičit, nemá to téměř žádný účinek. Naopak když pravidelně cvičíte a jednou vynecháte, nic se také nestane. Důležitá je pravidelnost a každodenní návyky, protože jedině potom získáte zdravé a funkční tělo pracující na 100 procent.

Vsaďte na přírodní produkty

Síla přírody je neuvěřitelná a můžeme ji využít nejen v potravinách a bylinkách, ale i celé řadě přírodních doplňků stravy. V případě méně závažných zdravotních obtíží zkuste nejdříve přírodní léčbu. Vždy svůj postup konzultujte s lékařem a snažte se hledat i alternativní cesty ke skutečnému vyléčení.

Nejlepším lékem je prevence

Když chceme mít zdravé tělo, musíme věnovat dostatečnou péči prevenci. V praxi to znamená konzumovat kvalitní a vyváženou stravu, mít dostatek přirozeného pohybu a spánku. S dostatečnou prevencí a péčí o své tělo se můžete vyhnout celé řadě onemocnění. Silný imunitní systém dokáže divy a ochrání vás i v kritických okamžicích. Pozor si dejte na stres, který z dlouhodobého hlediska oslabuje celý organismus a snižuje efektivitu imunitního systému.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdraví

Jak snížit vysoký tlak

Published

on

By

Dříve než vám poradíme tipy na to, jak snížit vysoký tlak, pojďme se seznámit s nepřítelem, se kterým potřebujeme bojovat. Co je to vlastně vysoký krevní tlak?

Krevní tlak je síla, kterou krev pumpuje ze srdce do tepen. Normální hodnota krevního tlaku je menší než 120/80 mm Hg.   Když je krevní tlak vyšší, krev prochází tepnami silněji. To vyvíjí zvýšený tlak na jemné tkáně v tepnách a poškozuje cévy. Vysoký krevní tlak nebo hypertenze postihuje až polovinu dospělých. Překvapivé a děsivé, že?

Vysoký tlak je známý jako „tichý zabiják“, obvykle zezačátku nemá žádné příznaky, dokud nedojde k významnému poškození srdce. Bez viditelných příznaků si většina lidí ani neuvědomuje, že má vysoký krevní tlak. Jak tedy snížit vysoký krevní tlak dříve, než nám nenávratně poškodí zdraví a kvalitu našeho života?

Hýbejte se

Cvičení 30 až 60 minut denně je důležitou součástí zdravého životního stylu. Spolu s tím, jak pomáhá snižovat krevní tlak, prospívá pravidelná fyzická aktivita vaší náladě, síle a rovnováze. Snižuje vaše riziko rozvoje cukrovky a dalších typů srdečních onemocnění. Pokud jste nějakou dobu byli neaktivní, poraďte se s lékařem o bezpečném cvičení. Začněte pomalu a postupně zvyšujte tempo a frekvenci tréninku. Nejste fanouškem posilovny? Zkuste cvičení venku. Vydejte se na túru, joggujte nebo se pouze procházejte. Důležité je rozhýbat se!

Lékaři také doporučují začlenit posilování svalů alespoň dva dny v týdnu. Můžete zkusit zvedat závaží, dělat kliky nebo provádět jakékoli jiné cvičení, které pomáhá budovat svalovou hmotu.

Dodržujte dietu

Dodržování dietních přístupů k zastavení hypertenze může snížit váš krevní tlak až o 11 mm Hg. Dieta proti vysokému krevnímu tlaku:

  • ovoce, zelenina a celozrnné výrobky
  • jezte nízkotučné mléčné výrobky, libové maso, ryby a ořechy
  • vyloučení potravin s vysokým obsahem nasycených tuků, jako jsou zpracované potraviny, plnotučné mléčné výrobky a tučné maso

Pomáhá také omezit dezerty a slazené nápoje, jako je kola a džus.

Odložte solničku

Udržování minimálního příjmu sodíku může být životně důležité pro snížení krevního tlaku. U některých lidí, když jí příliš mnoho sodíku, jejich tělo začne zadržovat tekutiny. To má za následek prudké zvýšení krevního tlaku. Doporučuje se omezit příjem sodíku na 1 500 miligramů (mg) až 2 300 mg denně. To je něco přes půl čajové lžičky soli.

Chcete-li snížit obsah sodíku ve vaší stravě, nepřidávejte do jídla sůl. Jedna čajová lžička soli obsahuje 2 300 mg sodíku! Místo toho použijte na chuť a bylinky a koření. Zpracované potraviny mají také tendenci být doslova napěchovány sodíkem. Vždy si čtěte štítky na potravinách a pokud je to možné, zvolte alternativy s nízkým obsahem sodíku.

Zhubněte

Hmotnost a krevní tlak jdou ruku v ruce. Ztráta pouhých 4,5 kilogramu může pomoci snížit váš krevní tlak. Nezáleží jen na čísle na vaší osobní váze. Sledování obvodu pasu je také důležité pro kontrolu krevního tlaku. Nadbytečný tuk usazený kolem pasu a kolem vnitřních orgánů, nazývaný viscerální tuk, je problematický. Má tendenci obklopovat různé orgány v břiše a omezovat jejich funkci. To může vést k vážným zdravotním problémům, včetně vysokého krevního tlaku. Obecně by muži měli udržovat kolem pasu méně než 100 cm. Ženy by se měly zaměřit na méně než 88 cm.

Skoncujte s kouřením

Každá cigareta, kterou vykouříte, dočasně zvyšuje krevní tlak několik desítek minut. Pokud jste silný kuřák, váš krevní tlak může zůstat zvýšený po delší dobu, klidně i po celý den. Lidé s vysokým krevním tlakem, kteří kouří, jsou vystaveni většímu riziku vzniku nebezpečně vysokého krevního tlaku, infarktu a mozkové mrtvice. I pasivní kouření vás může vystavit zvýšenému riziku vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních chorob. Kromě mnoha dalších zdravotních výhod může odvykání kouření pomoci vašemu krevnímu tlaku vrátit se do normálu.

Omezte alkohol

Pít sklenku červeného vína k večeři je naprosto v pořádku. Někteří lékaři dokonce spatřují výhody vína pro zdraví srdce, pokud je konzumováno s mírou. Pití nadměrného množství alkoholu však může vést k mnoha zdravotním problémům, včetně vysokého krevního tlaku. Nadměrné pití může také snížit účinnost některých léků na krevní tlak. Co znamená umírněné pití? Muži by měli omezit svoji spotřebu na dva alkoholické nápoje denně. Ženy by měly omezit příjem na jeden alkoholický nápoj denně.

Stres

V dnešním rychlém světě, který je naplněn rostoucími požadavky na váš výkon, může být těžké zpomalit a uvolnit se. Je důležité ustoupit od svých každodenních povinností, abyste si ulevili od stresu. Stres může dočasně zvýšit váš krevní tlak. Příliš mnoho stresu může zvýšit krevní tlak na dlouhou dobu.

Pomáhá identifikovat spouštěč vašeho stresu. Může to být vaše práce, vztah nebo finanční problémy. Jakmile znáte zdroj svého stresu, můžete zkusit najít způsob, jak problém vyřešit. Můžete také podniknout kroky k uvolnění stresu. Zkuste se několikrát zhluboka nadechnout, meditovat nebo cvičit jógu.

Rizika vysokého krevního tlaku

Pokud se vysoký krevní tlak neléčí, může vést k vážným zdravotním komplikacím, včetně mozkové mrtvice, infarktu a poškození ledvin. Pravidelné návštěvy lékaře vám mohou pomoci sledovat a kontrolovat váš krevní tlak.

Hodnota krevního tlaku 130/80 mm Hg nebo vyšší je považována za vysokou. Pokud jste nedávno obdrželi diagnózu vysokého krevního tlaku, lékař s vámi bude pracovat na tom, jak jej snížit. Váš léčebný plán může zahrnovat léky, změny životního stylu nebo kombinaci terapií. Provedení výše uvedených kroků vám také pomůže snížit vaše čísla. Odborníci tvrdí, že každá změna životního stylu v průměru sníží krevní tlak o 4 až 5 mm Hg systolický (horní číslo) a o 2 až 3 mm Hg diastolický (spodní číslo).

Snížení příjmu soli a provádění změn ve stravě může snížit krevní tlak ještě více.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net