Connect with us

Čaje

Neobyčejné možnosti využití čaje

Published

on

Čaj je nápoj s několika tisíciletou tradicí a postupně se rozšířil do celého světa. Má prokazatelně léčivé účinky a s lidským tělem dokáže téměř zázraky. Můžete jej využít i v kosmetice, v domácnosti, a také čajové pytlíky použít v medicíně. Nechte se překvapit, k čemu všemu může sloužit čaj.

Zdravé barvení šedin

Pokud jste si všimli, že vám začaly šedivět vlasy, tak nezoufejte. Nemusíte ihned začít používat chemickou barvu, která bude vaše vlasy ničit. Vyzkoušejte černý čaj, kdy stačí uvařit tři sáčky, zalít vařící vodou a přidat malou lžičku šalvěje a rozmarýny. Směs pak nechat odstát přes noc a scedit. Poté vlasy umyjte šampónem, naneste čajový odvar a bez oplachování osušte.

Kojení bez bolesti

Zajímavým tipem pro kojící matky je zklidnění bradavek tak, že na ně přiložíte studené sáčky s čajem. Můžete použít zelený nebo černý čaj. Studený sáček přiložte na bradavku, zakryjte vatovým tamponkem nebo ručníkem a nechte pár minut působit. Čaj dokáže léčit pomocí kyseliny tříslové a urychlí také hojení malých ranek.

Zdravá ústa

Pomocí čaje můžete zmírnit bolest zubů, bolest dásní a pomoct si také ke svěžímu dechu. Stačí, pokud si ústa vypláchnete šálkem mátového čaje. Máte obsahuje mentol a dokáže zklidnit, zmírnit bolest a navíc dezinfikovat.

Čistý nábytek a zrcadla

Po vyluhování čaje pytlíky nevyhazujte. Pomocí nich můžete zkusit vyčistit zrcadla a starý nábytek. Veškeré vybavení domácnosti přeleštěte a poté otřete suchým ubrouskem. Používejte silný černý čaj.

Otoky očí

Největším pomocníkem proti oteklým očím jsou vychlazené čajové sáčky. Nejenže vám zmizí otoky, ale také „vybělíte“ kruhy pod očima. Čajový obklad můžete použít i pokud vás trápí zánět spojivek nebo jiné oční nemoci.

Proti hmyzímu kousnutí

Černý čaj můžete použít také tehdy, když vás štípne hmyz. Čajový pytlík přiložte na bolavé místo a nechte jej působit. Zelený čaj můžete použít proti spálení na slunci.

Hnojivo pro květiny

Nebojte se použít ani sypaný čaj. Poté, co si z něj uděláte výborný čaj, který vypijete, použijte okvětní lístky čaje jako hnojivo do květináče. Nebojte se čaj vysypat třeba i na zahradu, do záhonu.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čaje

Vladislava Mlada Jirásková: Receptář z barokní apatyky

Published

on

By

Chcete mít po ruce návodný receptář na staré dobré masti, obklady, koupele, vína, sirupy, čaje, elixíry, likéry a podobné dobroty z receptáře barokní apatyky? S velkou láskou a péčí sepsala takový soubor nejzákladnějších recepisů Vladislava Mlada Jirásková a je mi snad jen líto, že to není kniha velikosti bichle, protože nejen ty recepty, ale hlavně ten hladivý styl a nahlížení do šuplíčku historie, by si to skutečně zasloužil. (Pokračování textu…)

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Čaje

Fakta v historii čaje

Published

on

By

Čaj je nápoj, který zná celý svět. Je to nápoj, který si téměř každý den vaříme. Možná jste se někdy ptali, jak to všechno s tímto nápojem začalo. Jak se vlastně dostal k vám na stůl, do vašeho šálku nebo hrníčku.

S historií čaje to je trošku složité, přesto však existují důkazy jak to s ním mohlo být. Podle všeho lze předpokládat, že první čaj objevil člověk žijící už před 5000 lety. Další zdroj však toto trošku popírá, protože bylo zjištěno, že v místech, kde jsou dnes mongolské hranice, byl nalezen hrob s lidskými ostatky spolu s ostatky prehistorického zvířete. Vedle kostí archeologové objevili také staré lístky čajovníku. Pokud tedy tomu skutečně tak bylo, pak to znamená, že účinky čajovníku byly známe už před 10.000 lety!

Ať ten počátek byl jakýkoliv, jisté je, že v letech 618 – 907 za dynastie Tchang se z čaje stala filozofie a umění. Lidé tento nápoj povznášeli a uctívali a právě v této době se tvořili čajové rituály, které se mnohdy dodržují dodnes, i když tu a tam za ta léta došlo k jejich mírným úpravám. Právě v tomto období se listy čajovníku začaly ve velkých objemech vyvážet mimo hranice Číny do okolních zemí.

V Japonsku byl pak čaj objeven v 8. století, ale pěstovat ho začali mnohem později. Čaj si nejdříve získal své stoupence v samotné Číně, poté okouzlil celé Japonsko. Tibeťané si bez nej už nedovedli představit život. A jakmile se dostal do Mongolska, pak už to měl kousek do Ruska a arabský svět hned následoval. Všichni si čaj zamilovali a pili ho v hojné míře.

Evropané byli k čaji trošku skeptičtí. Alespoň někteří. Čaj rozdělil Evropu na dva oddíly. Jedna půlka čaj milovala a pili jej při každé příležitosti a druhá půlka čajem opovrhovala. Teprve v roce 1610 si získal čaj aristokratická srdce a vznikl tak zvyk zvaný “Čaj o páté”

Britská aristokracie si čaj zamilovala, a tak se rozhodli začít pěstovat čaj ve velkém. V 19. století tedy začaly vznikat první plantáže. V roce 1835 vznikla první plantáž v Assámu (v Indii). O pár let později vznikly plantáže v Nilgiri a v roce 1850 v Darjeelingu. Rovněž se zasadily čajovníky na Cejlonu. Po Cejlonu pak začali vznikat plantáže na Jávě, v Malajsii a v dalších koutech světa.

Řada plantáží, která v té době vznikla, ještě stále stojí a jejich čaje se staly synonymem kvality.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Čaje

Zlepšete svůj sexuální život s kotvičníkem

Published

on

By



Kotvičník je bylinka známa již několik tisíc let. Hojně ji využívá jak TCM, tak homeopatie či ajurvéda. I u nás má své místo. Ti, kdo ho dobře znají, pijí rádi odvar, a navíc se naučili bylinku pěstovat na své zahrádce, protože její sběr je u nás takřka nemožný, jedná se totiž o tzv. zavlečenou rostlinu. Domovinou pro kotvičník jsou nejspíš Čína a Japonsko, velice rychle se však rozšířil i na ostatní kontinenty nevyjímaje Austrálii a Afriku. Na pěstování je kotvičník zemní vcelku nenáročný a naše klimatické podmínky mu jako jednoletce vyhovují. Teď ale už zpět k účinkům této zázračné rostliny.

Fungující libido a chuť do života

Obecně vzato, vynecháme-li puritány, souvisí sexuální apetit s životní energií. Jistě právě proto jsou mladí lidé tak výkonní, bohužel nejsou kvůli své mladistvé nerozvážnosti schopni tu energii správně nasměrovat. Toto poznání přichází až v pozdějším věku s moudrostí, jenže pak už zas nezbývají síly neboli energie. A právě v tuto chvíli přichází na řadu kotvičník zemní. Odvar z něj je zván jako životabudič, má dobrý vliv na mužské i ženské libido. Stimuluje sexuální energii. Ovlivňuje hladinu testosteronu a estrogenu směrem nahoru. Je vhodné ho užívat i v době, kdy se lidé snaží o početí dítěte, pozitivně totiž ovlivňuje reprodukční systém u obou partnerů. Kotvičník obsahuje mimo jiné i flavonoidy, které napomáhají komfortnímu klimakteriu.

Pomoc při hubnutí a budování svalstva

Kotvičník známý též jako tribulus dokonce pomáhá při stavbě svalové hmoty. Pokud jste najeli na tradiční novoroční režim zahrnující návštěvu posilovny a lehce dietní jídlo, pak tuto proceduru doplňte o čaj nebo extrakt z kotvičníku. Vytoužené výsledky se dostaví o něco rychleji. Navíc příznivě působí i na regeneraci svalstva, které po námaze příjemně uvolní. Tribulusu jsou připisovány i další blahodárné účinky například při zánětu močových cest.

Ať už jste se rozhodli pro užívání jakékoli byliny, vždy mějte na paměti, že by se mělo jednat o nějakou kúru, většina bylin potřebuje pravidelné a dlouhodobé užívání, aby zcela projevila své pozitivní účinky na organismus.

5/5 - (1 vote)
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net