Čaje
Umění přípravy čaje
Chladný a sychravý podzim přináší i příjemné okamžiky, mezi které se určitě řadí klidná odpoledne, kdy se po práci naložíte do horké koupele s mořskou solí nebo se zachumláte do teplé deky s knížkou a čajem. A právě na čaj se dnes zaměříme. Jak si připravit ten nejlepší čaj, který vás povzbudí a zahřeje?
Kvalitní čaj
Pokud si čaj na podzim chcete vychutnat co nejlépe, pořiďte si určitě sypaný čaj. Jedině on vám dokáže zaručit opravdovou chuť i kvalitu čaje, kterou byste u sáčkových čajů jen stěží hledali. Sypané čaje lze koupit ve specializovaných prodejnách, kde si můžete koupit čisté i aromatizované černé, zelené, bílé, ovocné či bylinné čaje nebo speciality jako je matté, rooibos nebo čaj lapacho. Jak připravit ty nejzákladnější druhy čaje černý, zelený, bylinný a ovocný?
Černý čaj
Tento druh čaje zalévejte vodou, která vře, tedy má 100 °C. Dávkování čaje dodržujte dle etikety čaje, doporučuje se ale dvě plné čajové lžičky na jeden hrnek. Čaj nasypte do hrníčku se sítkem, přelijte jej vroucí vodou a nechte louhovat 2-3 minuty. Déle černý čaj louhovat nenechávejte, uvolnily by se z něj třísloviny, které by zničily chuť čaje. Černý čaj můžete pít také s mlékem, ne každému však takováto kombinace chutná.
Zelený čaj
Dá se říci, že zelený čaj je choulostivější, než ten černý. Zelený čaj vděčí své barvě nižší oxidaci lístků na sluníčku, které proto nezčernaly, ale zanechaly si svoji zelenou barvu. Kvůli tomu zelený čaj zalévejte pouze vodou o teplotě do 70 °C. Zelený čaj se obvykle louhuje 2 minuty, jsou však druhy, u kterých jejich nejlepší chuť vynikne po pouhé půl minutě louhování. Zelený čaj funguje jako skvělý ranní nakopávač místo kávy.
Bylinný
Bylinné čaje je třeba louhovat déle, obvykle 10-15 minut, aby se z nich uvolnily zdraví prospěšné látky. Bylinky dobře opláchněte, vložte do konvice na čaj a zalijte je vroucí vodou. Nechte louhovat a poté bylinný čaj usrkávejte po celý den, aby byly jeho účinky maximální.
Ovocný
Ovocný čaj vlastně žádný čaj neobsahuje. Je vyroben z ibišku, květů, a několika druhů ovoce, které čaji dodávají barvu i chuť. Abyste tyto atributy, tedy barvu i chuť, získali, musíte čaj zalít vroucí vodou a nechat louhovat asi 15 minut. Po této době bude již čaj plný chuti ovoce. Navíc je skvělé to, že vše, co po dopití čaje v hrnečku zůstane, můžete sníst!
Abyste si mohli i doma připravovat skvělý čaj, pořiďte si kvalitní rychlovarnou konvici, která dokáže vodu ohřát na různé stupně. Dokáže to například nerezová varná konvice Orava VK-3818 W, která elektrickou regulací zvládne ohřát vodu na 40 °C, 55 °C, 80 °C, 95 °C a 100 °C. Objem varné konvice je 1,8 litru a má moderní design v nerezovém provedení. Varná nádoba na odnímatelném 360° otočném podstavci a topné těleso má překryté deskou z ušlechtilé oceli. Varná konvice Orava VK-3818 Wdisponuje automatickým vypnutím. Líbí se vám tato varná konvice a rádi byste si ji pořídli domů? Může být vaše na www.orava.czza 999 Kč!
Čaje
Vladislava Mlada Jirásková: Receptář z barokní apatyky
Chcete mít po ruce návodný receptář na staré dobré masti, obklady, koupele, vína, sirupy, čaje, elixíry, likéry a podobné dobroty z receptáře barokní apatyky? S velkou láskou a péčí sepsala takový soubor nejzákladnějších recepisů Vladislava Mlada Jirásková a je mi snad jen líto, že to není kniha velikosti bichle, protože nejen ty recepty, ale hlavně ten hladivý styl a nahlížení do šuplíčku historie, by si to skutečně zasloužil. (Pokračování textu…)
Čaje
Fakta v historii čaje
Čaj je nápoj, který zná celý svět. Je to nápoj, který si téměř každý den vaříme. Možná jste se někdy ptali, jak to všechno s tímto nápojem začalo. Jak se vlastně dostal k vám na stůl, do vašeho šálku nebo hrníčku.
S historií čaje to je trošku složité, přesto však existují důkazy jak to s ním mohlo být. Podle všeho lze předpokládat, že první čaj objevil člověk žijící už před 5000 lety. Další zdroj však toto trošku popírá, protože bylo zjištěno, že v místech, kde jsou dnes mongolské hranice, byl nalezen hrob s lidskými ostatky spolu s ostatky prehistorického zvířete. Vedle kostí archeologové objevili také staré lístky čajovníku. Pokud tedy tomu skutečně tak bylo, pak to znamená, že účinky čajovníku byly známe už před 10.000 lety!
Ať ten počátek byl jakýkoliv, jisté je, že v letech 618 – 907 za dynastie Tchang se z čaje stala filozofie a umění. Lidé tento nápoj povznášeli a uctívali a právě v této době se tvořili čajové rituály, které se mnohdy dodržují dodnes, i když tu a tam za ta léta došlo k jejich mírným úpravám. Právě v tomto období se listy čajovníku začaly ve velkých objemech vyvážet mimo hranice Číny do okolních zemí.
V Japonsku byl pak čaj objeven v 8. století, ale pěstovat ho začali mnohem později. Čaj si nejdříve získal své stoupence v samotné Číně, poté okouzlil celé Japonsko. Tibeťané si bez nej už nedovedli představit život. A jakmile se dostal do Mongolska, pak už to měl kousek do Ruska a arabský svět hned následoval. Všichni si čaj zamilovali a pili ho v hojné míře.
Evropané byli k čaji trošku skeptičtí. Alespoň někteří. Čaj rozdělil Evropu na dva oddíly. Jedna půlka čaj milovala a pili jej při každé příležitosti a druhá půlka čajem opovrhovala. Teprve v roce 1610 si získal čaj aristokratická srdce a vznikl tak zvyk zvaný “Čaj o páté”
Britská aristokracie si čaj zamilovala, a tak se rozhodli začít pěstovat čaj ve velkém. V 19. století tedy začaly vznikat první plantáže. V roce 1835 vznikla první plantáž v Assámu (v Indii). O pár let později vznikly plantáže v Nilgiri a v roce 1850 v Darjeelingu. Rovněž se zasadily čajovníky na Cejlonu. Po Cejlonu pak začali vznikat plantáže na Jávě, v Malajsii a v dalších koutech světa.
Řada plantáží, která v té době vznikla, ještě stále stojí a jejich čaje se staly synonymem kvality.
Čaje
Neobyčejné možnosti využití čaje
Čaj je nápoj s několika tisíciletou tradicí a postupně se rozšířil do celého světa. Má prokazatelně léčivé účinky a s lidským tělem dokáže téměř zázraky. Můžete jej využít i v kosmetice, v domácnosti, a také čajové pytlíky použít v medicíně. Nechte se překvapit, k čemu všemu může sloužit čaj.
Zdravé barvení šedin
Pokud jste si všimli, že vám začaly šedivět vlasy, tak nezoufejte. Nemusíte ihned začít používat chemickou barvu, která bude vaše vlasy ničit. Vyzkoušejte černý čaj, kdy stačí uvařit tři sáčky, zalít vařící vodou a přidat malou lžičku šalvěje a rozmarýny. Směs pak nechat odstát přes noc a scedit. Poté vlasy umyjte šampónem, naneste čajový odvar a bez oplachování osušte.
Kojení bez bolesti
Zajímavým tipem pro kojící matky je zklidnění bradavek tak, že na ně přiložíte studené sáčky s čajem. Můžete použít zelený nebo černý čaj. Studený sáček přiložte na bradavku, zakryjte vatovým tamponkem nebo ručníkem a nechte pár minut působit. Čaj dokáže léčit pomocí kyseliny tříslové a urychlí také hojení malých ranek.
Zdravá ústa
Pomocí čaje můžete zmírnit bolest zubů, bolest dásní a pomoct si také ke svěžímu dechu. Stačí, pokud si ústa vypláchnete šálkem mátového čaje. Máte obsahuje mentol a dokáže zklidnit, zmírnit bolest a navíc dezinfikovat.
Čistý nábytek a zrcadla
Po vyluhování čaje pytlíky nevyhazujte. Pomocí nich můžete zkusit vyčistit zrcadla a starý nábytek. Veškeré vybavení domácnosti přeleštěte a poté otřete suchým ubrouskem. Používejte silný černý čaj.
Otoky očí
Největším pomocníkem proti oteklým očím jsou vychlazené čajové sáčky. Nejenže vám zmizí otoky, ale také „vybělíte“ kruhy pod očima. Čajový obklad můžete použít i pokud vás trápí zánět spojivek nebo jiné oční nemoci.
Proti hmyzímu kousnutí
Černý čaj můžete použít také tehdy, když vás štípne hmyz. Čajový pytlík přiložte na bolavé místo a nechte jej působit. Zelený čaj můžete použít proti spálení na slunci.
Hnojivo pro květiny
Nebojte se použít ani sypaný čaj. Poté, co si z něj uděláte výborný čaj, který vypijete, použijte okvětní lístky čaje jako hnojivo do květináče. Nebojte se čaj vysypat třeba i na zahradu, do záhonu.
-
Doplňky stravy2 týdny ago
Plantur39 Aktivní kapsle pro vlasy cps.60 z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy1 týdnem ago
Geloren CAPS 120 kapslí, kloubní výživa pro lidi z lékárny Benu.cz
-
Přípravky pro péči o nohy3 měsíce ago
Priessnitz Antivarixy mazání na žíly a cévy 125 ml z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy1 týdnem ago
Smecta GO 12 sáčků z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy na nervy2 týdny ago
ANEUROX 600 PharmaSuisse tbl.30 z lékárny Benu.cz
-
Přípravky na inkontinenci1 měsíc ago
TENA Lady Super – Inkontinenční vložky (30 ks) z lékárny Benu.cz
-
Doplňky stravy2 týdny ago
DAOSiN tablety tbl.10 z lékárny Benu.cz
-
Kojenecká mléka3 týdny ago
BABYBIO Optima 3 batolecí kojenecké bio mléko s probiotiky a prebiotiky 800 g z lékárny Benu.cz