Meloun – šťavnatý plod Afriky – Jak ho pěstovat a porcovat

0
3355
Meloun obsahuje spoustu vitamínů a minerálních látek

Ovoce nebo zelenina?

Častá otázka, pokud mluvíme o melounu. Meloun je zelenina, která náleží do čeledi tykvovitých a jedná se o bobuli. Na světě se pěstuje spousta druhů, které se mohou lišit barvou, velikostí, tvarem i chutí. Svůj původ má v Africe, ale do Evropy se dostal poněkud složitou cestou až z Číny ve 13. století. Jedná se o nízkokalorickou rostlinu s vysokým obsahem přírodních kyselin.

Dělí se na dvě hlavní skupiny:

Vodní meloun

Je to plod lubenice obecné. Jedná se o jednoletou hustě chlupatou bylinu. Má poléhavý růst a výhony mohou mít až 2,5 metru. Plod je tvořen červenou vodnatou dužinou a zelenou kůrou. Může dosahovat hmotnosti až 15 kg, ale vhodnější je konzumovat plody okolo 2 kilogramů.

Uvnitř dužiny se nachází rovnoměrně rozesetá tmavá semena. V průměru obsahuje 80 % vody a je tedy vhodným zdrojem pro zavodnění organismu. Obsahují také cukr v podobě fruktózy a vitamín C, které obohatí náš jídelníček. Povrch má typicky zelenou barvu se světlými a tmavými pruhy. Pěstuje se zejména v teplejších oblastech Ameriky, Afriky, Austrálie a Evropy. K nám se nejčastěji dováží z Itálie a Španělska.

Meloun cukrový

Patří do stejného druhu jako okurka. Od vodního melounu (zdroj Wikipedia) se liší vzhledem i chutí. Rostlina je poléhavá a výhony mohou dorůstat až 1,5 metru. Na listu můžeme nalézt 3–5 laloků, které se podobají listům okurky. Vzhled plodu je rozmanitý a záleží na kultivaru. Kůra může být zelená či žlutá a může být hladká, anebo síťovitě rozpraskaná a hrbolovitá.

Dužina je žlutá a ze 70 % vodnatá a obsahuje kolem 8 % sacharózy. Plody jsou menší a dosahují hmotnosti kolem 2 kg v průměru. Původ má v Arménii a v Íránu. Dále také Pákistán, Indie a Afganistán. Rostlina je značně teplomilná a při poklesu teplot pod 10 °C zastavuje přísun živin.

Možností, jak nakrájet meloun je spoustu

Pěstovat nebo ne?

Meloun (viz CelostniMedicina), ačkoliv je to plod pocházející z teplých krajin je možno pěstovat téměř kdekoliv v naší republice. S výsevem semen můžeme začít už v lednu, ale musíme jim dopřát teplo a světlo, proto je lepší počkat až na jaro. Semínka vyséváme do kelímků, nebo menších květináčů, kde můžeme přidat i kousek rašeliny, která nám zajistí příhodné podmínky.

Zasetá semínka můžeme zakrýt igelitovým sáčkem, pro udržení lepšího tepla a vlhkého prostředí. Semínka umístíme necelý 1 cm pod povrch a postavíme na prosluněné místo o průměrné teplotě 20 °C a zálivku provádíme pomocí rozprašovače, který nám zajistí rovnoměrnou dávku, aniž bychom se museli bát, že dojde k přemokření.

Optimálně vyvinutou rostlinku, která má bílou kořenovou stavbu a 3-4 listy můžeme přesadit do skleníku nebo pařeniště a postupně semenáček otužujeme. Nejlepší doba, pro vysazení rostliny na záhon je až po půlce května. Vysazujeme ve vzdálenosti 50 až 100 cm od sebe.

Jakmile nám rostlina vyžene delší lodyhu, zaštípneme ji za 4 listem tak, aby se začala větvit. Boční lodyhy také zaštipujeme a necháváme 1 list a jeden květ pro jeden plod. Pokud se stane, že nám klesnou teploty na bod, který je neúnosný pro pěstování, zakryjeme si rostlinu černou plachtou, popřípadě zasypeme kůrou.

Rostlinu zaléváme nejlépe odstátou vodou a několikrát denně. Na večer tedy nejvíce, aby rostlina měla z čeho čerpat během noci a po menších dávkách během dne. Musíme si dát ale pozor na přemokření. Pokud už máme plody na dozrávání, tak nezaléváme.

Video, jak vypěstovat meloun:

Hnojení je také důležité. Nejlepší je už na podzim si do půdy přimíchat kompost a když nám tam rostlina začne plodit, můžeme dohnojit ledkem. Průběžně můžeme půdu prokypřovat.

Melouny sklízíme zhruba 100 dnů od naší výsadby, což odpovídá konci srpna. Je nejlepší je konzumovat ihned, jelikož by nám dlouho nevydrželi.

Jeho zralost poznáme zejména po zvuku, je dutý na poklepání a také se mu začíná stáčet stopka. Pokud je někdo ranní ptáče, může zpozorovat, že se na melounu nesráží rosa.

Nakrájený meloun

Nadupanost zdravými látkami?

Nejenomže skvěle vypadá, voní a chutná, ale také nám přináší spousty zdravých látek pro naše tělo. Obsahuje vitamín C, který je důležitý pro naši imunitu a celkovou kondici. Také je bohatý na řadu vitamínů B, zejména B6, který nám pomáhá syntézovat bílkoviny a vitamín B3 nám pomáhá okysličovat organismus. Kyselina listová je vhodná pro zdraví našich nehtů, vlasů a správnou plodnost.

Pokud chceme ale něco víc než jen posílit imunitu, meloun funguje skvěle jako detoxikační kůra. Je zdrojem karotenů a antioxidantů, které nám zajišťují odbourávání toxických látek v těle. Dále stimuluje paměť a udržuje bystrý mozek, a také funguje jako prevence proto některým tipům rakoviny. Veškeré cukry, zmíněné vitamíny a také stopové prvky jsou okamžitým zdrojem energie.

Je také bohatým zdrojem minerálů, zejména draslíku, zhruba jedna desetina melounu nám zajistí jeho dostatečný příjem. Posiluje cévní systém a díky své dužině působí na střevní sliznici a jelikož obsahuje také vláknině, pomáhá při vylučování stolice a bojuje proti zácpě.

Tímto je také způsoben další paradox. Ačkoliv je to zelenina, obsahuje cukry a patří k nejsladší zelenině, je velmi vhodný, pokud se chceme zbavit nějakých přebytečných kil. To zejména proto, že velkou část tvoří voda, a tak dokáže zasytit naše tělo na velmi dlouhou dobu. To ale souvisí s močopudností, a proto se doporučuje na pročišťování ledvin nebo kožních nemocech.

Jeden z posledních průzkumů také ukázal, že vodní meloun má velmi příznivé účinky na mužskou erekci. Pokud se tedy bude konzumovat v pravidelném množství, jeho účinky se mohu vyrovnat přípravkům na to určeným.

Video – různé způsoby, jak nakrájet meloun:

PRODUKTY Z MELOUNU

Osvěžující pochoutky a drinky

  • Mojito

Lehoučké ale zároveň výživné osvěžení, které v létě ocení úplně každý. Budeme potřebovat meloun, který rozmixujeme. Do sklenice dáme limetku, třtinový cukr a čerstvou mátu. Všechno podrtíme a přidáme meloun a led. Pro zletilé přidáme bílí rum. Dozdobíme čerstvou mátou a kouskem melounu a můžeme podávat.

  • Sorbet

Letní osvěžení naprosto k nezaplacení, příprava je přitom tak jednoduchá. V hrnci smícháme vodu, cukr a citrónovou kůru a zahříváme, dokud se cukr úplně nerozpustí. Necháme vychladnout a přimícháme rozmixovaný meloun s citrónovou šťávou. Promícháme a vložíme do mrazáku, kde to zhruba každou půlhodinu promícháme, dokud směs nebude kompletně tuhá a můžeme si pochutnat.

  • Lahodný zákusek

Skvělé osvěžení po výborném obědě. Ušleháme si šlehačku ke šlehání, přidáme zakysanou smetanu a cukr. Do formy, kterou vysteleme alobalem si na dno vyskládáme piškoty. Na ně naskládáme vrstvu melounu a na to přidáme vrstvu ušlehaného krému. Tohle vrstvení ještě jednou zopakujeme a na vrch naskládáme piškoty. Zakapeme je citrónovou šťávou a formu vložíme do ledničky a zatížíme. Po pár hodinách vyndáme, ozdobíme šlehačkou, dalším ovocem nebo oříšky.

  • Salát na slano

Cibuli nakrájíme na tenké nudličky. Ve skleněné nádobě smícháme rýžový ocet s vodou, cukr a sůl. Jakmile se rozpustí, přidáme cibuli a necháme marinovat v lednici. Těsně před podáváním připravíme dresink z olivového oleje, červeného vinného octa, medu, uzené papriky, kajenského pepře a hrubozrnné hořčice. Tohle všechno promícháme a dochutíme podle chuti. A nyní už chystáme. Na talíř dáme kolečko melounu a na něj listový salát. Přidáme cibuli, kterou necháme okapat, sýr Feta a papričky jalapeños. Těsně před podáváním zakapeme dresinkem a posypeme dýňovými semínky.

Video, jak udělat melounový dort:

Všem popřejeme dobrou chuť a užíváme si letní fit dobroty.

5/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here